kurdybanek
fot. Pixabay

Kurdybanek to roślina mająca długą historię jeśli chodzi o jej zastosowanie w ziołolecznictwie, która z czasem została wyparta przez inne rośliny. Dziś zainteresowanie jej właściwościami znowu ożyło. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej rośliny? Zapraszamy do lektury!

Pełna nazwa kurdybanka to bluszczyk kurdybanek. Roślinę tę nazywano też kiedyś bluszczykiem ziemnym, obłożnikiem, bluszczakiem, kumdranem lub kondratkiem. Botaniczna nazwa tej rośliny to Glechoma hederacea. Należy do rodziny jasnotowatych, tej samej co np. bazylia, lawenda, mięta, lebiodka, melisa, szałwia czy rozmaryn.

Kurdybanek rośnie dziko w Polsce (roślina często pojawia się w uprawach, gdzie jest traktowana jako pospolity chwast) i na terenie niemal całej Europy. Występuje również w umiarkowanych strefach Azji, a także w niektórych rejonach Ameryki Północnej. Bluszczyk uznawany jest za jedno z najstarszych polskich ziół. Kiedyś był stosowany powszechnie zarówno jako zioło lecznicze, jak i przyprawa dodawana do potrwa w wersji suszonej i jak zielone liście. Z czasem zapomnieliśmy o jego właściwościach. Można powiedzieć jednak powiedzieć, że obecnie przeżywa swój renesans. Coraz więcej osób interesuje się jego walorami leczniczymi, smakowymi i ozdobnymi.

Bluszczyk kurdybanek – jak wygląda?

Bluszczyk kurdybanek ma długie (do metra), ulistnione rozłogi które łatwo się ukorzeniają. Wyrastające z nich łodygi mają wysokość ok. 10-20 cm. Jego liście są sercowato okrągławe albo nerkowate, z karbowanym brzegiem. Dolna strona blaszki liściowej może być zabarwiona na fioletowo. Roślina kwitnie między kwietniem a czerwcem. Jej niebieskofioletowe, delikatne, małe kwiaty rozwijają się w kątach liści po 2-4.

kurdybanek, bluszczyk kurdybanek
fot. Pixabay

Choć bluszczyk często traktowany jest jako pospolity chwast, można go również wykorzystać jako roślinę ozdobną. Bardzo dobrze czuje się w wilgotnej glebie, i w zacienionych miejscach. Szybko się rozrasta. Może pełnić rolę rośliny okrywowej, porastając mury lub płot.

Właściwości prozdrowotne kurdybanka

W składzie kurdybanka znajdziemy takie składniki jak garbniki, cholina, olejki eteryczne, glechomina, saponiny, oleje mineralne, a także żywice. To właśnie m.in. dzięki ich zawartości kurdybanek może być stosowany jako zioło lecznicze. Jak wpływa na nasz organizm?

  • Pomaga walczyć z niestrawnością, poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych. Można go pić przy odchudzaniu.
  • Bywa stosowany przy dolegliwościach związanych z zespołem jelita wrażliwego.
  • Przypisuje się mu działanie łagodzące zaburzenia rytmu serca.
  • Działa bakteriobójczo, więc herbatę z kurdybanka można pić w przypadku przeziębienia. Wspomaga również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga zwalczyć uporczywy kaszel, napady duszności oraz oczyszcza płuca przez rozrzedzenie wydzieliny, tym samym ułatwiając pozbycie się jej. Można go również stosować w przypadku zapalenia gardła.

    kurdybanek, bluszczyk kurdybanek
    fot. Unsplash
  • Kurdybanek można stosować również zewnętrznie. Łagodzi podrażnienia skóry, zmiany trądzikowe, wypryski, blizny potrądzikowe. Można nim przemywać również drobne skaleczenia czy trudno gojące się rany.

Jak stosować kurdybanek?

Susz z kurdybanka można kupić z sklepach zielarskich (opakowanie o wadze 50 gram kosztuje 5-7 zł). Przygotowuje się z niego herbatę do picia (ma przyjemny, delikatny smak) lub napar, którym można stosować jako tonik lub dodawać go do kąpieli.

Bluszczyk kurdybanek w kuchni

Świeże liście kurdybanka można dodawać do twarożku, zielonych sałatek lub do masła ziołowego. Susz z kolei może się sprawdzić jako przyprawa do dziczyzny, rosołu oraz ziemniaków. Trzeba go stosować dosyć ostrożnie (zarówno w świeżej, jak i ususzonej wersji), ponieważ może zdominować smak potrawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here