fot. Pexels

Choć kasza manna ustępuje pod względem wartości odżywczych innym kaszom, nie warto rezygnować z jej spożywanie. Może być ciekawym urozmaiceniem diety. Na jej bazie przygotujemy także zdrowy deser. Świetnie sprawdza się również jako zagęszczać do potraw, przede wszystkim – jako posiłek dla osób zmagających się z dolegliwościami układu pokarmowego. Co jeszcze powinieneś o niej widzieć?

Co to jest kasza manna?

Kasza manna jest specyficznym rodzajem kaszy, przede wszystkim dlatego, że jest otrzymywana w procesie wysokiego przemiału pszenicy. Ma postać niewielkich, białych lub kremowych ziarenek które mają lekko słodkawy i delikatny smak.

Kasza manna występuje w postaci niewielkich białych lub kremowych ziaren. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kaszy manny: zwykła, której przygotowywanie zajmuje kilkadziesiąt minut, oraz błyskawiczna. Ta druga poddawana jest wstępnej obróbce cieplnej i w tej formie trafia do konsumentów. Dzięki temu wymaga zdecydowanie mniej czasu na przygotowanie. Kasza błyskawiczna jest zdecydowanie bardziej popularna od zwykłej.

kasza manna
fot. Pixabay

Oprócz tego w sklepach można czasem trafić na kaszę manną razową, orkiszową oraz orkiszową razową. Są one bogatsze w składniki odżywcze od klasycznej wersji kaszy manny.

Właściwości odżywcze kaszy manny

Kasza manna, znana też jako grysik pszenny, zawiera m.in. witaminy z grupy B niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ma także całkiem sporo żelaza. 100 g kaszy zaspokaja niemal 10 proc. dobowego zapotrzebowania naszego organizmu na ten pierwiastek.

Warto jednak pamiętać, że na tle innych kasz popularnych w naszej kuchni (kaszy jaglanej, gryczanej, jęczmiennej czy bulgur), manna nie imponuje składem. Zawiera głównie węglowodany (w tym skrobię), ma też niewiele błonnika. Produkt ten jest także dosyć kaloryczny – w 100 g znajduje się ok. 100 g produktu znajduje się około 350 kcal. Ma też wysoki indeks glikemiczny, podnoszący poziom cukru we krwi do IG 60. Należy też mieć na uwadze, że grysik, jako pochodna pszenicy, zawiera gluten. Do niewątpliwych zalet kaszy manny zaliczyć można z pewnością jej cenę. Kosztuje 3-5 zł za opakowanie 400 lub 500 g.

Z drugiej strony nie wolno jednak zapomnieć, że kasza manna od lat podawana jest małym dzieciom, może stanowić również ważny element diety osób borykających się z różnymi chorobami układu pokarmowego:

  • chorobami wątroby i przewodów żółciowych,
  • wrzodami,
  • stanami zapalnymi żołądka i jelit,
  • problemami trawiennymi,
  • po przebytych operacjach.

Dzieje się tak, ponieważ grysik jest pokarmem lekkostrawnym i dobrze przyswajalnym. Mówiąc o jego kaloryczności oraz właściwościach odżywczych nie sposób też pominąć faktu, że są one podawane w przeliczeniu na 100 g surowego produktu. Do ugotowania jednej porcji kaszy potrzebujemy go znacznie, znacznie mniej. Oczywiście oznacza to mniejszą liczbę kalorii, niestety też oznacza, że spożywając kaszę nie dostarczymy sobie tyle żelaza, ile wynika z przeliczenia na 100 g.

Do czego można wykorzystywać w kuchni kaszę manną?

Oczywiście nie oznacza to, że z kaszy manny lepiej zrezygnować. Większości z nas kojarzy się ona zapewne z dzieciństwem, ale jeśli jako dorośli sięgniemy po nią od czasu do czasu, może być urozmaiceniem naszej diety.

kasza manna
fot. Pixabay

Z manny można też przygotować sporo dań i deserów. Nadaje się również bardzo dobrze do wykorzystania jako półprodukt do zagęszczania i stabilizowania różnych potraw: zup, pasztetów, placków ziemniaczanych, sosów, gulaszy.

Jeśli zaś chodzi o wspomniane już desery – kasza manna często jest składnikiem różnego rodzaju kremów do ciast.

Na słodko możemy zjeść również kleik z kaszy manny, dodając do niego soku owocowego, rodzynek i innych bakalii, świeżych owoców itp.

Jak ugotować kleik z kaszy manny?

Bazową wersję kleiku z kaszy manny błyskawicznej możemy przygotować na mleku bądź na wodzie. Wystarczy odpowiednią ilość kaszy dodać do wody lub mleka. Gotować, jednocześnie mieszając przez około 3-5 minut – do czasu aż zgęstnieje. W zależności od tego, jaką chcemy uzyskać konsystencję, zalecana jest 1 łyżeczka kaszy na 100 ml płynu w przypadku pożądanej płynnej kaszy, oraz 2 łyżeczki kaszy na 100 ml, jeśli chcemy, aby kasza była gęsta. Ponieważ podczas gotowania w kaszy często tworzą się grudki, można ulać do szklanki część płynu i rozprowadzić w nim kaszę. Powstałą w ten sposób mieszkankę wlewamy do gotującego się mleka lub wody. Kaszę należy mieszać, bo błyskawicznie gęstnieje. Gotujemy dosłownie kilka minut, w zasadzie tylko do ponownego zagotowania się płynu z kaszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here