piżama satynowa
fot. Unsplash

Piżamy satynowe należą do jednych z najczęściej wybieranych przez kobiety. Pozwalają poczuć się elegancko i zmysłowo. Zakłada się je i do spania, i po to, by podnieść temperaturę w sypialni. Pytanie brzmi, czy satynowe piżamy są również praktyczne?

Piżamy satynowe – czym się wyróżniają?

Satyna to materiał, który można rozpoznać po tym, że z jednej strony ma delikatny połysk, a z drugiej jest matowa. Jest również dosyć cienka i sprawia wrażenie delikatnej. „Na oko” można pomylić ją z jedwabiem, który jednak jest materiałem bardziej szlachetnym i pochodzenia naturalnego. Natomiast w przypadku satyny rzecz wygląda nieco inaczej.

Materiał ten to rodzaj aksamitu, co oznacza, że spośród innych wyróżnia go nie rodzaj włókna, ale sposób tkania. W praktyce oznacza to, że satyna może być wykonana z włókien o różnym pochodzeniu: poliestrowych, bawełnianych i jedwabnych. Tym samym można śmiało powiedzieć, że satyna satynie nierówna. Najbardziej szlachetną jej odmianą jest satyna jedwabna. Z naszego reaserchu wynika jednak, że jest ona również najrzadziej spotykana. Wśród piżam satynowych (ale również szlafroków satynowych) dominuje satyna poliestrowa. Materiał ten jest miękki w dotyku, opływający, dobrze eksponuje kobiece kształty. Nadaje się do szycia zarówno klasycznych, eleganckich piżam damskich (często stylizowanych na piżamy męskie), jak i kobiecych kompletów typu krótkie szorty i mini-halka. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku bielizny nocnej na lato.

Niestety, satyna poliestrowa ma też stosunkowo niską przepuszczalność powietrza (w przeciwieństwie do satyny bawełnianej, wykorzystywanej do szycia pościeli). Dotyczy to zwłaszcza jej tańszych wersji. To sprawia, że satynowe piżamy nie są polecana do ciągłego użytku. Lepiej używać ich zamiennie z bielizną uszytą z innych materiałów.

Najmocniejsze strony piżam satynowych

Piżamy satynowe cieszą się wzięciem kobiet zarówno w wersji eleganckiej, jak i zmysłowej. Śmiało jednak można zaryzykować stwierdzenie (chociażby opierając się na ofercie sklepów), że ten drugi wariant jest bardziej popularny. Specyfika materiału sprawia, że nawet zwykła, prosta piżama z satyny (typu krótkie spodenki i bluzka na ramiączkach) wygląda bardziej kobieco niż piżama z bawełny(nawet, jeśli są tego samego kroju).

piżama satynowa
fot. Pexels

Z tego powodu satynowa bielizna nocna kojarzy się ze zmysłowością i kobiecością. Dlatego również z tego materiału często szyje się bielizną klasyfikowaną jako erotyczną. Warto jednak pamiętać, że granice między „zwykłą” piżamą satynową a piżamą satynową „erotyczną” są umowne. Wszystko zależy to tak naprawdę od kontekstu, okoliczności oraz osobowości kobiety, kto daną rzecz nosi, jak również tego, jak patrzy na nią jej partner. Bez wątpienia jednak satynowe piżamy czy koszule noce mają w sobie coś, co sprawia, że będąc w nich łóżku myślimy nie tylko o spaniu. Zaś dzięki ogromnemu wyborowi, jaki istnieje na rynku, można znaleźć coś, co spełnia nasze oczekiwania.

Piżamy satynowe – krótki przegląd oferty sklepów

Bogata oferta sklepów może ułatwić wybór, ale może go również utrudnić. Mamy nadzieję, że nasze wyliczenia pozwolą Wam choć wstępnie zorientować się, czego można spodziewać się jeśli chodzi o propozycje sprzedawców. Na początek skupimy się na tym, co powtarza się w różnych kompletach. Mamy tu na myśli ozdoby, dodatki, wstawki z innych materiałów. Są to na przykład:

 • koronki,
 • kokardki,
 • tiul,
 • szyfon,
 • wstawki z przezroczystych materiałów,
 • falbanki,
 • rozcięcia,
 • haftowane wstawki,
 • wiązania,
 • wzory roślinne,
 • wzory „nocne” (typu gwiazdki, księżyce itd.).

Wśród kolorów dominują oczywiście barwy takie jak różne odcienie czerwieni, bordo i różu. Do tego tradycyjna biel lub czerń. Zdarza się też głęboki granat lub biel „zgaszona” różnymi dodatkami, wchodząca np. w kolor gołębi lub pudrowy róż.

Zdarzają się również barwy takie jak jasny błękit, różne odcienie szarości, musztardowy. Zieleń widzieliśmy najczęściej jako wzór. Warto wymienić też takie odcienie jak turkus, oberżyna czy koralowy.

Poszczególne modele piżam satynowych mogą też różnić się nieco między sobą grubością materiału stopnie połysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here