bielizna nocna
fot. Pixabay

Każdy z nas spędza w łóżku mniej więcej jedną trzecią życia. Warto zadbać o to, w co jesteśmy wtedy ubrani. Kluczowe znaczenie dla naszego komfortu ma rodzaj tkaniny, z której wykonana jest nasza piżama czy koszula nocna. Oto krótki przegląd najpopularniejszych materiałów, z jakich obecnie szyje się je szyje.

Bielizna nocna – rodzaje, na co warto zwrócić uwagę

Do bielizny nocnej wlicza się najczęściej takie artykuły jak:

Najczęściej w sklepach oferujących ten asortyment sprzedawane są również szlafrok i peniuary. W przypadku działów kobiecych w sklepach z bielizną nocną „ogólną” często można znaleźć również bieliznę erotyczną.

bielizna nocna
fot. Pexels

Niezależnie od tego, jak zaklasyfikujemy dany artykuł czy dla kogo jest on przeznaczony, wybierając go warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Ma to ogromne znaczenie, gdyż nie wszystkie pozwalają skórze oddychać. Pół biedy, jeśli dana rzecz ma służyć wyłącznie podgrzaniu atmosfery w sypialni i mamy ją na sobie tylko chwilę. Jeżeli jednak szukamy piżamy czy koszulki do spania, należy mieć na uwadze to, że nasza skóra będzie miała z nią kontakt średnio 7-8 godzin. Spanie w materiałach nie przepuszczających powietrza może być nie tylko niekomfortowe, ale również niezdrowe dla skóry. Dotyczy to zwłaszcza osób o wrażliwej skórze i dzieci.

Rodzaje materiałów, z których najczęściej szyje się bieliznę nocną

Oto nasz krótki przegląd najpopularniejszych obecnie tkanin i dzianin, z których szyte są piżamy,koszule nocne, szlafroki, kombinezony do spania itp.

  • Satyna

Satynę łatwo rozpoznać po tym, że z jednej strony ma delikatny połysk, a z drugiej jest matowa. Można ją pomylić z jedwabiem, jednak pochodzenie i właściwości obydwu tkanin jest nieco inne (jedwab jest bardziej szlachetnym materiałem). Satyna to rodzaj aksamitu, to oznacza, że spośród innych materiałów wyróżnia ją nie rodzaj włókna, ale sposób tkania. W praktyce oznacza to, że może być wykonana z włókien o różnym pochodzeniu: poliestrowych, bawełnianych i jedwabnych. Tym samym można śmiało powiedzieć, że satyna satynie nierówna.

Najbardziej szlachetną jej odmianą jest satyna jedwabna. Z naszego reaserchu wynika jednak, że najrzadziej spotykaną (jeśli chodzi i piżamy, koszule itd.) Wśród satynowych piżam damskich (bo to kobiety najczęściej noszą bielizną nocną z satyny) dominują piżamy z satyny poliestrowej. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na nas swój elegancki, a kiedy trzeba to również seksowny wygląd. Dobrze komponują się koronkami, szyfonem i innymi delikatnymi, ozdobnymi materiałami. Piżamy satynowe, szlafroki satynowe czy satynowe koszulki do spania nie należą jednak do najzdrowszych, ponieważ materiał ten dosyć słabo przepuszcza powietrze.

  • Bawełna

Bielizna nocna z bawełny jest najbardziej uniwersalna i popularna. Noszą ja wszyscy – starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Najczęściej szyje się z niej piżamy i koszule nocne. Zdecydowanie rzadziej szlafroki damskie czy męskie. Bawełniane piżamy itd. mogą nam służyć o prawie każdej porze roku. Wszystko dzięki temu, że bawełna jest przewiewna. Oczywiście warto do tego dobrać odpowiedni rodzaj piżamy. Oczywiście wpływ na to, czy dana egzemplarz będzie bardziej nadawał się do spania latem, czy też zimą, ma też mięsistość samej bawełny.Do zalet bawełny należy też to, że jest mało wymagająca jeśli chodzi o pranie i konserwację. Do jej wad z kolei można zaliczyć to, że dosyć szybko się gniecie. Dlatego m.in. dodaje się do niej włókien syntetycznych. Ich odsetek nie powinien być jednak duży.

biellizna nocna
fpt. Pexels
  • Wiskoza

Wiskoza powstaje z odpowiednio obrobionej celulozy (pozyskiwanej z różnego rodzaju drzew). Proces ten wymaga użycia różnych chemikaliów, dlatego zalicza się ją do materiałów syntetycznych. Ma właściwości podobne do bawełny, ale wyglądem przypomina jedwab. Jest przyjemna w dotyku. Wykorzystuje się ją do szycia zarówno zmysłowych piżam, jak i tradycyjnych kompletów. Najczęściej stosuje się ją do szycia bielizny nocnej na lato.

  • Mikrofibra

Mikrofibra, nazywana też mikrofazą lub mikrowłóknem to typ tkaniny wykonanej z cienkich poliestrowych oraz poliamidowych włókien (nawet sto razy cieńszych niż ludzki włos). To czyni ją miękką i delikatną, ale jednocześnie wytrzymałą. Ma również bardzo dobre właściwości oddychające.

  • Soft

Ciepły, wygodny, najczęściej szyje się z niego piżamy i koszule nocne zimowe.

  • Flanela

Flanela to materiał z grupy welurów drapanych, które uzyskuje się poprzez drapanie wierzchniej warstwy tkaniny odpowiednimi szczotkami. Jest wytrzymała, ale miękka w dotyku. Najczęściej spotyka się piżamy flanelowe. Są ciepłe, dlatego świetnie sprawdzą się zimą. Jednocześnie wykazują się dużą przepuszczalnością powietrza.

  • Plusz

Plusz to dzianina miękka w dotyku, chroni przed zimnem, świetnie sprawdza się jako materiał na piżamę zimową. Występuje w różnych odmianach, często wykorzystuje się ją m.in. do szycia szlafroków oraz kigurumi. Plusz może być zarówno poliestrowy, jaki jak i bawełniany.

  • Poliester

Poliester to jedna z najpopularniejszych i jednocześnie okrytych najgorszą sławą tkanin. Niektóre jego cechy bywają jednak bardzo przydatne (wytrzymałość). Po za tym, nowoczesne poliestry różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu lat. Do tego należy również dodać, że na rynku istnieją różne rodzaje poliestru. Czy to oznacza, że bieliznę nocną z tego materiału można kupować bez żadnych obaw? Odpowiadając sobie na to pytanie warto się przede wszystkim zastanowić, jaka jest szansa, że poliestrowa piżama, której cena jest znacznie niższa od niemal identycznej piżamy z bawełny będzie rzeczywiście wykonana z poliestru dobrej jakości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here