Zastosowanie kudzu

Medycyna naturalna Dalekiego Wschodu znana jest od wieków. Wiele właściwości stosowanych w niej roślin, znalazło potwierdzenie w badaniach naukowych i klinicznych. Jedną z takich roślin jest kudzu.

Kudzu właściwości – co warto wiedzieć?

Kudzu to roślina z rodziny bobowatych o niewielkich wymaganiach glebowych, z tego względu uprawiana jest obecnie na wszystkich kontynentach. Należy do roślin bardzo inwazyjnych o szybkim wzroście, w ciągu doby może wzrosnąć nawet o 30 cm. Jej liście i łodygi wykorzystywane są głównie jako pasza lub surowiec do wytwarzania lin.

Największe właściwości zdrowotne ma korzeń kudzu, który może osiągnąć średnicę 20 cm i wagę 150 kg. Wysuszony i starty na proszek korzeń służy do sporządzania preparatów o różnorodnym działaniu. Najważniejszym składnikiem kudzu są flawonoidy oraz izoflawonoidy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. To one przyśpieszają proces starzenia się oraz rozwój komórek nowotworowych. Dodatkowo w składzie korzenia kudzu znajduje się kilkadziesiąt aktywnych chemicznie składników, które pomagają zwalczać różnego rodzaju dolegliwości. Powszechnie stosowany jest w infekcjach górnych dróg oddechowych, przy migrenowych bólach głowy, wysokiej gorączki, dla poprawy nastroju i obniżenia stresu.

Korzeń kudzu a nałogi

Największe zastosowanie kudzu ma w leczeniu wszelkich nałogów, zwłaszcza alkoholizmu. Mechanizmy działania nie są do końca znane, ale wiadomo, że korzeń kudzu przynosi rewelacyjne wyniki. Badania kliniczne potwierdziły, że wystarczy 7 dni przyjmować kudzu, by zmniejszyć spożycie alkoholu o 40 procent.

Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą genisteiny, która zwiększa wydzielanie dopaminy i serotoniny, nazywanych „hormonami szczęścia”. Ich wysoki poziom zmniejsza zapotrzebowanie na inne substancje powodujące dobre samopoczucie.

Kudzu a choroby nowotworowe

Duża zawartość flawonoidów sprawia, że korzeń kudzu ma zastosowanie w zapobieganiu chorobom nowotworowym, zwłaszcza raka prostaty. Flawonoidy, a zwłaszcza izoflawonoidy zwalczają wolne rodniki i wydalają je z organizmu wraz z innymi toksynami. Badania nad dokładnym działaniem kudzu w przypadku chorób nowotworowych jeszcze trwają i na ostateczne wnioski należy poczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here