Jaki filtr wybrać do akwarium

Nie ma wątpliwości, że filtr jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego akwarium. Okazuje się jednak, że początkujący miłośnik akwarystyki może mieć spory problem z wyborem tego odpowiedniego, a filtry w zestawie ze zbiornikiem wodnym niestety nie zawsze nadają się, uwzględniając chociażby gatunek hodowanych ryb. Co brać pod uwagę przy wyborze najlepszego filtra do akwarium? Dowiedz się już teraz.

Kryteria, jakie mają znaczenie przy wyborze filtrów do akwarium

Okazuje się, że wybór najlepszego filtra do zbiornika wodnego dla rybek wcale nie jest taki prosty. Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, weź pod uwagę pojemność akwarium. Filtr o zbyt małej mocy może nie dać rady uzdatnić wszystkich litrów, a ten o zbyt dużej, nie jest potrzebny. 

Ponadto, należy uwzględnić rodzaj filtra ze względu na jego obsługę, tak, aby była ona optymalnie bezproblemowa. 

Co więcej, rodzaj filtracji wody ma ogromne znaczenie dla samego komfortu bytowania ryb, a sam filtr powinien być dobrany wedle hodowanych gatunków. 

Kolejnym kryterium jest wybór filtra ze względu na efekty oczyszczania wody. Do wyboru są filtry mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne. Ich rodzaj może zależeć również od montażu filtra. W tym zakresie powszechny jest filtr wewnętrzny, montowany na przyssawki wewnątrz zbiornika wodnego albo filtr zewnętrzny, który nie zajmuje miejsca w akwarium. 

Podstawowe rodzaje filtrów do akwarium

Filtry zewnętrzne wybierają najczęściej doświadczeni akwaryści, którzy hodują ryby w dużych zbiornikach wodnych. Co więcej, filtr umieszczony na zewnątrz, pracuje znacznie ciszej, niż ten pracujący w wodzie. 

Filtr wewnętrzny montowany jest we wnętrzu zbiornika, przez co może zajmować miejsce. Co istotne, najczęściej wybiera się go do mniejszego akwarium ze względu na mniejszą moc działania. Decydując się na tego rodzaju sprzęt do uzdatniania wody, trzeba uwzględniać miejsce jego montażu. Nie może on działać w bliskości delikatnych roślin akwariowych, ponieważ prąd wody może nie wpływać na nie korzystnie, a wręcz je wyrywać i niszczyć. Znaczenie ma również głębokość, na jakiej zostaje zamontowany filtr wewnętrzny. Jeśli działa za głęboko, może nie dawać rady zasysać wody, a jej oczyszczanie będzie nieskuteczne. 

Po co montować filtr do akwarium?

Dobrze dobrany filtr do akwarium spełnia co najmniej kilka różnych funkcji. Przede wszystkim oczyszcza wodę, dotlenia ją, sprawia, że ta jest krystalicznie czysta, pozbawiona resztek pożywienia czy rybich odchodów. Co więcej, dobry filtr będzie eliminować z wody substancje chemiczne, w tym chlor, który nie jest korzystny dla funkcjonowania ryb i roślin w akwarium. 

Jeśli wiesz już, jak ważną funkcję pełni filtr w akwarium, dobrze przemyśl jego wybór. Postaw nie tylko na odpowiedni rodzaj filtracji, ale i najlepszą jakość tego rodzaju akcesorium do zbiornika wodnego. Od niego zależeć będzie stan akwarium, patrząc na estetykę jego utrzymania, ale przede wszystkim komfort bytowania ryb. Odpowiednie warunki sprawią, że te będą się rozmnażać i cieszyć oczy każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here