Krzesło biurowe to mebel, z którym spora część z nas spędza najwięcej czasu w ciągu doby. Kiedy jeśli pracujemy w biurze, warto zwrócić uwagę, jakie krzesło zapewnił nam pracodawca. Jeżeli natomiast sami decydujemy o tym, jak wygląda ten mebel, do jego wyboru naprawdę warto się przyłożyć.
Dlaczego dobre krzesło biurowe jest takie ważne?
Być może słyszeliście to już setki razy, ale my powtórzymy to jeszcze raz – jeśli Wasza praca jest siedząca i spędzacie w tej pozycji wiele godzin w ciągu dnia, to z punktu widzenia Waszego zdrowia nie ma ważniejszej kwestii, niż dobre krzesło biurowe. Jeśli wybierzecie go prawidłowo będziecie mogli dopasować je do swoich potrzeb. Łatwiej też wtedy „zgrać je” z innymi sprzętami, takimi jak biurko do komputera czy podstawka pod laptopa.
Złe krzesło to zła, szkodliwa dla naszego zdrowia pozycja, jaką przybieramy podczas pracy. Efektem są bolące oczy, nadwyrężone nadgarstki, opuchnięte kostki oraz – przede wszystkim – ból kręgosłupa. Żeby przekonać się o tym, jak wielki jest to dziś problem, wystarczy chwilę porozmawiać z dowolnym ortopedą lub fizjoterapeutą. Różnego typu skrzywienia kręgosłupa, z dyskopatią na czele, dotykają osoby coraz młodsze. Specjaliści mówią nawet, że stało się to kolejną chorobą cywilizacyjną. Oczywiście żadne krzesło biurowe nie sprawi, że pozycja siedząca stanie się nagle mniej szkodliwa dla naszego organizmu, może nam jednak zmniejszyć straty. A to warte jest tego, by poświęcić czas wybrać krzesło, które umożliwi nam pracę w prawidłowej pozycji. W tym konkretnym przypadku namawiamy też do tego, by nie oszczędzać na tym wydatku (oczywiście nie rezygnując ze zdrowego rozsądku).
Jakie parametry powinno spełnić krzesło biurowe?
Krzesło biurowe po pierwsze powinno być ergonomiczne. To oznacza, że ma się w maksymalny sposób dopasowywać do kształtu i ułożenia naszego ciała podczas siedzenia. Drugi warunek – dobry fotel nie tylko się do nas dopasowuje, ale również niejako wymusza na nas przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Jeśli zaczynamy siedzieć w niezdrowy dla kręgosłupa sposób, staje się to dla nas niewygodne i automatycznie poprawiamy swoją postawę.
Trzecią kwestią jest oczywiście możliwość regulowania wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, kąta nachylenia i wysokości podłokietników oraz zagłówków oraz – co niezwykle ważne – regulowanie głębokości i kąta nachylenia siedziska. Nie wszystkie fotele biurowe mają komplet tych funkcji. Jeśli wybierzemy skromniejszy model, to absolutne minimum, jakie musi spełniać to regulacja wysokości oraz wygodne podłokietniki.
Jeżeli wybrany przez nas model nie ma podłokietników, zapytajmy, czy istnieje opcja ich dokupienia i zamontowania. Wielu producentów mebli przewidziało taką możliwość. Wówczas możemy sobie dobrać podłokietniki według własnego gustu.
Ogromnie ważną rolę odgrywa też profil oparcia, w tym m.in. charakterystyczne wybrzuszenie na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Po czym poznać, że nasze krzesło biurowe jest dobrze ustawione?
Zakup krzesła biurowego posiadającego wiele opcji regulacji to jedno. Korzystanie z nich to druga sprawa. Dlatego jeśli wydaliśmy już pieniądze na „wypasiony” mebel warto korzystać w większej liczby opcji niż tylko obracanie się w nim i jeżdżenie po pokoju (wszak zdecydowana większość krzeseł biurowych to fotele obrotowe na kółkach). Nawet najbardziej ergonomiczny mebel nie będzie spełniał swojej funkcji jeśli nie będziemy wykorzystywać wszystkich opcji, jakie nam daje. Osobom poszukującym solidnego, wygodnego i taniego krzesła biurowego polecamy wizytę na stronie sklepu Edinos.pl https://www.edinos.pl/fotele-biurowe, na której dostępna jest najnowsza kolekcja foteli i krzeseł biurowych z 10-letnią gwarancją.
Dobrze ustawione krzesło biurowe pozwala na komfortowe siedzenie bez efektu tzw. zwisających nóg czy wyprostowanych kolan. Istotne jest to, żeby było odpowiednie zarówno dla osoby, która waży 50 kg, jak i dla dwa razy cięższej. Powinno być na tyle zaawansowane technologicznie, aby pozostało bezpieczne, wygodne i ergonomiczne dla każdego.
Oczywiście nawet najlepsze krzesła biurowe mają swoje wady, o których musimy pamiętać przy zakupie. Wiele z nich zajmuje naprawdę sporo miejsca, zwłaszcza, jeśli są na kółkach. W małych mieszkaniach może być to problem. Dlatego cały czas sporo osób szuka krzeseł do biurek bez kółek. Wymagania, jakie powinny spełniać to temat na oddzielny tekst. Kółka mogą też niszczyć podłogę – dlatego należy pomyśleć o macie pod krzesło. Z drugiej strony wygospodarowanie sobie miejsca na home office nie kończy się na tym jednym meblu. Czasem warto też zainwestować w nowe biurko do komputera. Na dłuższą metę może się okazać, że stół w salonie lub stolik kawowy nie wystarczą.