biurko do komputera, biurko komputerowe
fot. Unsplash

Biurko do komputera powinno być wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Do tego wszystkiego musi oczywiście zmieścić się w miejscu, które dla niego przeznaczyliśmy w naszym mieszkaniu. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad zakupem tego mebla – zapraszamy do lektury naszego poradnika. Dowiesz się z niego m.in., jakiego typu biurka są dostępne na rynku.

Home office to jedno z pojęć, które w ostatnich miesiącach pojawiało się we wszystkich analizach dotyczących rynku pracy… i urządzania wnętrz. Kiedy wielu z nas przeniosło się z pracą z biur do domów większość traktowała to jako sytuację przejściową. Rolę biurka do komputera pełniły więc kuchenne stoły, stoły w salonie, stoliki kawowe.

Wszystko jednak wskazuje na to, że home office zostanie z nami na o wiele dłużej, niż ktokolwiek się spodziewał. Co więcej – większość analityków twierdzi, że stanie się to integralnym elementem rynku pracy. W tej sytuacji wygospodarowanie sobie w domu stałego miejsca do pracy może okazać się koniecznością. Biurko do komputera, albo chociaż podstawka pod laptopa lub stolik stanowi jego podstawę.

Biurko do komputera – wymiary, wysokość, optymalne ustawienie

Zanim przejdziemy do wybierania mebla, który ułatwi nam pracę w domu, warto wiedzieć, jakie kryteria powinien spełniać, przed wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu z nas, jeśli nie większość, wybierając biurko komputerowe w pierwszej kolejności musi uwzględnić takie kwestie jak:

biurko do komputera
fot. Pixabay
 • ilość miejsca w domu/mieszkaniu, jakie może przeznaczyć na ten cel;
 • swoje możliwości finansowe;
 • wystrój wnętrza, w którym nowy mebel ma stanąć.

Z pewnością jednak wiedza na temat ergonomii pracy może się przydać. Zwłaszcza, że wybór burek oferowany nam przez różne sklepy jest tak duży, że warto poszukać takiego, które będzie optymalne.

Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących wymiarów, wysokości oraz ustawienia biurka do home office.

 • Należy unikać ustawiania biurka w ciemnym zakątku albo tyłem do okna.
 • Optymalne ustawienie to przodem do okna od strony północnej lub wschodniej. Ustawienie przy oknie od strony południowej lub zachodniej będzie kłopotliwe ze względu na promienie słońca padające na monitor. Jeśli jednak nie mamy wyjścia – trzeba się liczyć z koniecznością zakupu dobrych rolet lub żaluzji.
 • Dobrym rozwiązaniem może być też ustawienie biurka prostopadle do okna.
 • W przypadku osoby praworęcznej światło powinno wpadać od lewej strony, a leworęcznej – od prawej. Warto też wyposażyć się w lampkę na biurko.
 • Podczas siedzenia przy stoliku ręce powinny być swobodnie oparte o blat, a nogi – o podłogę. Ideał to kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem oraz podudziem a łydką. Warto o tym pamiętać zarówno dobierając wysokość biurka, jak i rodzaj krzesła – zwłaszcza, jeśli będzie to krzesło biurowe bez możliwości regulowania wysokości.
 • Popularne wymiary blatu biurka komputerowego to 80 x 180 cm. Wynikają one z tego, że zasięg rąk osoby dorosłej to zwykle ok. 80 cm. Przy blacie tych samych rozmiarów będziemy mieli łatwy dostęp do wszystkich rzeczy, bez konieczności podnoszenia się.

Rodzaje biurek komputerowych

Mówiąc o rodzajach biurek komputerowych można wziąć pod uwagę różne kryteria – ich wielkość, rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, ich design. My skupimy się na rozwiązaniach funkcjonalnych, jakie proponują nam producenci mebli. Oto ich krótki przegląd.

biurko do komputera, biurko komputerowe
fot. Unsplash
 • Biurko z regulacją wysokościTa opcja może przydać się zarówno osobie dorosłej (zwłaszcza, jeśli przyjmiemy, że przy biurku na zamianę pracują dwie osoby), jak i dzieciom. Dzięki temu biurko komputerowe dla dziecka może rosnąć razem z nim.
 • Biurko chowane w regale (w szafie)To dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca. Kiedyś takie biurka były częstym elementem mebli do pokoju. Dziś wracają – nie bez powodu. To rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne.
 • Biurko z półką na kableMożliwość chowania kabli lub przynajmniej poprowadzenia ich w uporządkowany sposób oferuje dziś duża część biurek do home office
 • Biurko z nadstawkąTo doskonały pomysł na zwiększenia ilości miejsca do przechowywania w jednym miejscu wszystkiego, co ma związek z pracą. Kupując biurko z nadstawką nie musimy martwić się o zakup kolejnych mebli do przechowywania swoich rzeczy.
 • Biurko narożneTo odpowiedź na potrzeby wszystkich, którzy właśnie w takim miejscu chcą zaaranżować swoje miejsce do pracy.
 • Biurko ze składanym blatemTen rodzaj stolika pozwala nam w razie potrzeby zwiększyć jego powierzchnię.
 • Biurko z półką pod monitor
 • Stolik pod laptopa z regałem

Podane przez nas rodzaje biurek do komputera nie wyczerpują oczywiście wszystkich opcji wymyślonych przez producentów mebli. Naprawdę warto rozejrzeć się za rozwiązaniem, które ułatwi nam pracę lub naukę w domu. Jeśli nie będzie to pełnowymiarowy stolik, to może chociaż oddzielna półka pod monitor, którą będziemy mogli ustawić na biurku, którym już dysponujemy. Rozwiązaniem, które może się przydać jest też mino wózek pod komputer. Dzięki temu można w miarę swobodnie przesuwać jednostkę.

Zagospodarowując swoje miejsce do pracy warto też pomyśleć o wspomnianym już krześle. Na najpopularniejszą opcją jest fotel na kółkach z regulacją wysokości, oparcia itp. Warto jednak pamiętać, ze kupując taki mebel trzeba uważać na to, gdzie go stawiamy. Konieczny może okazać się zakup porządnej maty pod krzesło. Inaczej nasza podłoga może na tym ucierpieć. Mniej ryzykowne są krzesła do biurek bez kółekale one też mogą wymagać zabezpieczenia podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here