podstawka pod laptopa
fot. Pexels

Praca przy laptopie potrafi dać nieźle w kość naszym plecom, szyi, ramionom i nadgarstkom. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest też oczywiście męczące dla oczu. Na dodatek często się zdarza, że również nasz sprzęt, pracujący non stop przez wiele godzin w końcu zaczyna się przegrzewać. Dlatego warto zaopatrzyć się w podstawkę pod laptopa. Kupując ją mamy do wyboru kilka opcji.

W porównaniu do komputerów stacjonarnych laptopy mają bardzo wiele zalet. Niestety, posiadają też kilka wad, które potrafią być bardzo uciążliwe. Jedną z nich jest kiepska ergonomiczność: płaska klawiatura, mała odległość między monitorem a klawiaturą i brak możliwości ustawienia monitora na wysokości wzroku. To wszystko sprawia, że po kilku godzinach spędzonych przy laptopie może boleć nas dosłownie całe ciało.

podstawka pod laptopa
fot. Pexels

Sposobem na poprawienie sytuacji jest zakup podstawki pod laptopa. Nie jest rozwiązanie idealne, nie sprawi ono, że „ślęczenie” godzinami przed laptopem nie będzie się odbijać na naszym samopoczuciu. Z pewnością jednak może wpłynąć pozytywnie na naszą postawę przy biurku, odciążyć nieco kręgosłup, sprawić, że na monitor będziemy patrzeć pod bardziej korzystnym kątem, zaś nasze nadgarstki nie będą wisiały w powietrzu.

Rodzaje podstawek pod laptopa

Na rynku istnieją różnego typu podstawki (podkładki) pod laptopa. Z grubsza można podzielić je na trzy główne rodzaje.

  1. Podstawki pod laptopa poprawiające jego ergonomiczność

Dzięki podstawkom pod laptopa monitor jest podniesiony, a klawiatura ustawiona pod kątem. Podstawki wykonywane są materiałów takich jak np. aluminium, plastik, czasem drewno. Ma to wpływ na ich wagę i ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której chcemy z podkładką się przemieszczać. Pomiędzy poszczególnymi modelami istnieją też spore różnice w designie, sposobie rozkładania i składania oraz funkcjonalnościach. Istnieje więc możliwość dobrania modelu, który pod tym względem będzie nam najbardziej odpowiadał.

Z punktu widzenia użyteczności podstawki najważniejsze jest jednak możliwość regulowania kąta jej odchylenia. Jedne podstawki oferować mogą nam na przykład pięć poziomów regulacji, a inne 10 – warto więc wziąć to pod uwagę. Kolejna kwestia to stabilność podkładki i sposób, w jaki zabezpieczony jest laptop, który na niej stoi. Istotnym elementem jest też możliwość składania podkładki na płasko – dzięki temu łatwiej ją spakować i zabrać ze sobą. Wielkość podkładki dobiera się do przekątnej monitora.

2. Podkładka chłodząca pod laptopa

Jej głównym zadaniem jest chłodzenie laptopa. Wszyscy wiemy bowiem, że sprzęt ten ma skłonność to nadmiernego nagrzewania. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń, które są mocno eksploatowane. Nie bez znaczenie jest tu też oczywiście to, gdzie leży nasz laptop w momencie pracy (czy nie przysłaniamy otworów wentylacyjnych) oraz w jakim jest wieku. Z czasem bowiem podzespoły chłodzące w komputerze stają się coraz mniej wydajne. Pojawia się też charakterystyczne „buczenie”. Sposobem na poprawienie ich pracy jest zakup podkładki chłodzącej. Zamontowane w niej wentylatory wspomagają nasz sprzęt w chłodzeniu. Do wyboru mamy podkładki wyposażone w jeden duży wentylator lub kilka mniejszych. Poszczególne egzemplarze mogą się różnić ich rozłożeniem. Warto więc celować w podkładkę, która będzie miała wentylatory umiejscowione mniej więcej tam, gdzie znajdują się otwory w naszym laptopie. Podkładkę podłącza się do laptopa za pomocą złącza USB.

Wpływ na jakość tego sprzętu ma poziom jego głośności określany w decybelach (dB). Im ta wartość jest niższa, tym lepiej z punktu widzenia komfortu naszej pracy. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że obracający się w dużym tempie wentylator (lub wentylatory) nie może pracować bezszelestnie.

podstawka pod laptopa
fot. Unsplash

Dobrej jakości podstawka chłodząca pod laptopa oprócz chłodzenia powinna nam oferować również poprawę ergonomiczności ustawienia naszego sprzętu. Innymi słowy – warto szukać takiej, która ma opcję regulowania kąta nachylenia. Należy też zwrócić uwagę na stabilność podkładki oraz to, czy ma powierzchnię antypoślizgową.

Rozmiar podkładki chłodzącej do laptopa wybieramy na podstawie przekątnej monitora.

3. Stolik pod laptopa

To sprzęt dla tych, którzy nie lubią pracować z laptopem przy biurku lub po prostu nie mają miejsca na biurko. Stoliki pod laptopa z reguły są składane (możemy więc się z nimi dowolnie przemieszczać). Co do zasady część blatu stolika powinna być ruchoma (tak, abyśmy mogli dopasować poziom nachylenia sprzętu do naszych potrzeb). Obok zwykle znajduje się nieruchoma część na której można położyć myszkę bezprzewodową i np. kubek z czymś do picia.

Stolik do laptopa również powinien być dopasowany wielkością do rozmiaru naszego sprzętu. Należy też zwrócić uwagę na jego stabilność oraz na to, czy po nachyleniu blatu i ułożeniu na nim komputera nie grozi mu zsunięcie się.

Tradycyjne stoliki do laptopa zazwyczaj przystosowane są do pracy na siedząco. Na rynku pojawiły się już jednak modele, które da się ustawić w taki sposób, że można też przy nich pracować na stojąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here