Zakup myszy bezprzewodowej do komputera lub laptopa nie wymaga uwzględniania aż tak wielu zmiennych, jak ma to miejsce w przypadku np. komputera. Warto jednak poświęcić mu chwilę uwagi. Zwłaszcza, jeśli mysz jest naszym narzędziem pracy.
Zdecydowana większość oferowanych dziś przez sklepy myszy komputerowych to urządzenia bezprzewodowe. Nadal są one jednak nieco droższe niż myszki kablu. Dlatego jeśli ktoś szuka czegoś w wersji maksymalnie budżetowej lub po prostu nie zależy mu na mobilności – powinien znaleźć coś dla siebie. Jednak to właśnie myszki bezprzewodowe dominują w ofercie sklepów ze sprzętem elektronicznym.
Ich wybór jest naprawdę duży, dlatego przed zakupami warto zastanowić się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę wybierając sprzęt dla siebie oraz które z nich jest dla nas najważniejsze.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze myszki komputerowej?
- Sposób, w jaki będziemy najczęściej z niej korzystać.Urządzenie należące do osoby, która hobbystycznie lub zawodowo gra w gry komputerowe lub jest grafikiem musi spełniać inne wymagania niż myszka kogoś, kto wykonuje np. prace biurowe lub po prostu szuka sprzętu do użytku domowego. Gracze powinni zaopatrzyć się w specjalne myszki gamingowe, które cechują się m.in. znacznie wyższą rozdzielczością w porównaniu do zwykłych myszy bezprzewodowych. O wysokiej jakości sprzęt powinni także zadbać graficy czy osoby montujące pliki wideo. One również potrzebują myszek cechujących się wysoką precyzją działania.
- Rozdzielczość myszy bezprzewodowej.Jest to parametr określający liczbę punktów na cal, którą jest w stanie przetworzyć czujnik optyczny i elektronika myszki. Im rozdzielczość jest wyższa, tym precyzyjniej odwzorowywane są ruchy dłoni użytkownika myszy – zarówno nagłe, jak i bardzo precyzyjne. Rozdzielczość wyrażana jest w DPI (dots per inch). Wartości rzędu 800-2000 DPI dla sprzętu do pracy biurowej czy do standardowego korzystania z komputera będzie wystarczająca. Zaleca się, by myszki gamingowe czy dla grafików miały DPI na poziomie ponad 10000.
- Na jakiego typu powierzchniach działa mysz.Na rynku dostępne są urządzenia, z których da się korzystać nawet jeśli leżą na szkle. Z drugiej strony jednak największą precyzję osiągniemy pracując z podkładkami pod mysz.
- Kupując myszkę bezprzewodową warto też brać pod uwagę zasięg, czyli odległość, w jakiej może się ona znajdować od urządzenia z którym ma współpracować. Waga, jaką będziemy przywiązywać do tego parametru uzależniona jest oczywiście od tego, w jaki sposób chcemy myszki używać.
- Rodzaj zasilania (najczęściej są to baterie, ale zdarzają się również akumulatory). Przed zakupem warto sprawdzić np. czas ładowania akumulatora oraz czas pracy na jednej zmianie baterii lub jednym ładowaniu akumulatora.
- Rodzaje i liczba przycisków funkcyjnych oraz możliwość ich zaprogramowania.
- Sposób, w jaki myszka łączy się z komputerem (dobrze, jeśli będzie to i USB, i Bluetooth).
- Ergonomiczność myszy, czyli sposób, w jaki „leży” nam w ręce. Chodzi to zarówno o kształt urządzenia, jak i o jego wielkość. W tej kwestii oczywiście liczą się głównie nasze indywidualne preferencje. Wprawdzie przyjęło się, że mniejsze urządzenia lepiej się sprawdzą u osób mających mniejsze dłonie, a większe – u większych. Doświadczenie pokazuje jednak, że od tej zasady są liczne wyjątki. Mimo to warto wiedzieć, że na rynku można trafić zarówno na bardzo małe myszki, jaki i takie, które są nieco większe, a ich producenci wręcz promują je jako urządzenia przeznaczone dla osób z dużymi dłońmi.
Warto też podkreślić, że jeśli ktoś jest osobą leworęczną, musi to uwzględnić przy wyborze myszy. Kupując wybrany model musi się upewnić, że ma on uniwersalny kształt lub został zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach leworęcznych.
- Mysz optyczna czy laserowa?Przeciętna bezprzewodowa myszka laserowa jest znacznie dokładniejsza niż standardowa bezprzewodowa mysz optyczna, ale jest też od niej droższa. W laser warto zainwestować, jeśli zależy nam bardzo na precyzji myszki.
Nietypowe rodzaje myszy bezprzewodowych
Producenci myszek komputerowych wprowadzają do nich od czasu do czasu nowe udogodnienia, które mają ułatwić nam pracę nimi. Duża część z nich dotyczy ich ergonomiczności. Niestety, wielogodzinna praca przy komputerze i korzystanie z myszki kończy się bólami rąk i nadgarstków. Nowe kształty myszy mają być dla nas zdrowsze. Oto te, które są najbardziej znane.
1. Mysz pionowa, inaczej wertykalna. Jej konstrukcja ma zapewniać bardziej naturalne ułożenie dłoni, a przez to zmniejszać napięcie w nadgarstku i przedramieniu.
2. Trackball, czyli myszka bezprzewodowa, której nie trzeba przesuwać po biurku. Może więc przydać się osobom które mają małe biurko lub korzystają z podstawki pod laptopa lub stolika. Do sterowania kursorem służy kulka umieszczona pod kciukiem.