fot. Pexels
obroża dla psa

Obroża dla psa to zakup, do którego powinniśmy się przyłożyć i przygotować. Wybierając ją należy pamiętać, że nasz będzie ją miał praktycznie cały czas na szyi. Ważny jej więc nie tylko rodzaj obroży, ale także jej odpowiedni rozmiar i prawidłowe zapięcie. Oto kilka naszych podpowiedzi, które pomogą Wam dokonać świadomego zakupu.

Z jakich materiałów wykonane są obroże dla psów?

Obroże, podobnie jak smycze dla psów, wykonane są najczęściej z parcianego materiału (bawełnianego bądź syntetycznego). Bez problemu kupimy też smycze skórzane. Z punktu widzenia trwałości obydwa materiały są do siebie porównywalne. W przypadku mniejszych psów lepiej może się jednak sprawdzić obroża materiałowa, która jest lżejsza. Z punktu widzenia wygody psa najważniejsze jest jest jej dobre dopasowanie do jego szyi.

obroża dla psa
fot. Unsplash

Obroża dla psa nie może być ani za luźna, ani za ciasna. Należy też wziąć pod uwagę jej szerokość. Zaś w trakcie używania trzeba pamiętać, że od czasu do czasu należy ją zdjąć i wyczyścić.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie obroży i podczas jej zakładania?

Przed zakupem obroży dla psa należy zmierzyć obwód jego szyi i sprawdzić w tabeli, w przedziale którego rozmiaru się mieści.

Jeśli chodzi o szerokość, obroża powinna obejmować mniej więcej dwa kręgi szyjne psa (za cienka obroża może go podduszać, a za szeroka – być dla niego niewygodna). Dla małych i średnich psów zalecana szerokość obroży to ok. 1,5-2 cm. Dla dużych – 2,5-4 cm.

Zapinając obrożę należy włożyć między obrożą a pasek dwa palce. Na tej podstawie ustala się długość zapięcia. Jeśli po zapięci pod obrożę nie da się włożyć dwóch palców – najprawdopodobniej jest zapięta za ciasno. Jeśli włożymy więcej niż dwa palce – może być za luźna. Warto pamiętać, że najlepsza obroża dla psa to taka, która jest do niego dobrze dopasowana.

Obroża dla psa: najpopularniejsze rodzaje

  1. Obroża z metalową sprzączką, zapinana tak, jak pasek do spodni. Można regulować jej długość i dopasowywać do szyi psa.
  2. Obroża na klamrę (zatrzask) z plastiku.
    To rozwiązanie ułatwia jej szybkie zakładanie i zdejmowanie. ma zamiast sprzączki plastikową klamrę. Długość tego typy obroży dla psów również można regulować. Występują one w różnych wariantach jeśli chodzi o szerokość czy długość. W dobrej jakości obrożach zatrzask wykonany jest w wytrzymałego plastiku, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.
  3. Obroża świecąca – to gadżet, który jednak może pełnić bardzo praktyczną funkcję, zwłaszcza gdy wychodzimy z psem po zmroku. Do tego typu obroży nie przypina się smyczy, należy więc traktować ją jako obrożę dodatkową, ewentualnie używać wraz z szelkami.
  4. Obroża pokryta PVC (PCV) – wymyślono ją z myślą o psach, które są bardzo wytrzymałe i łatwo je wyczyścić. Sprawdzą się u psów, które często wychodzą w plener, niekoniecznie w miejsca, w których jest czysto i sucho.

    fot. Unsplash
    obroża dla psa
  5. Obroże ozdobne – w zasadzie każda z wymienionych typów obroży może być obrożą ozdobną. Producenci wkładają dziś sporo wysiłku w ich design. Często obrożom towarzyszą różnego typu przywieszki (i nie mówimy tu tylko o adresówkach, ale również o obrożach z plakietką, na której można wygrawerować imię naszego pupila). Oprócz tego wiele obroży, zwłaszcza dla małych psów, wygląda dziś niemal jak biżuteria.
  6. Obroże zaciskowe, zakładane przez głowę. Ich obwód zmniejsza się, gdy pies zaczyna lekko się ciągnąć. W praktyce oznacza to, że na jego szyi dosłownie zaciska się pętla. Specjaliści nie zalecają kupowania psom tego typu obroży.
  7. Obroże półzaciskowe – nie są tak niebezpieczne jak zaciskowe, ponieważ ich obwód zmniejsza się tylko do pewnego poziomu. Właściciele psów decydują się na tego typu zakup w momencie, kiedy chcą oduczyć psa ciągnięcia się na smyczy. Zdecydowanie jednak lepiej jest szkolić psa bez tego typu „gadżetów”, metodą nagród.
  8. Kolczatka – zakładana większym psom, wbija się w ich gardło, na szczęście coraz rzadziej używana, psi behawioryści oraz większość trenerów zdecydowanie odradzają jej używanie. W niektórych krajach zakładanie psom kolczatek jest zabronione. Dla psów, które ciągną się na smyczy zdecydowanie lepsze jest używanie szelek.
  9. Obroże elektryczne
    Te obroże to małe urządzenia które przypina się do szyi psa. Ich częścią jest przycisk, który właściciel trzyma w ręku. Obroża i przycisk pozwalają właścicielowi sterować zachowaniem psa. Jeśli zachowuje się on w niepożądany z punktu widzenia właściciela sposób – smycz może wydawać sygnały dźwiękowe, wibrować, a nawet razić psa prądem. Miłośnicy zwierząt i behawioryści są zgodni, że takie urządzenie źle wpływa na psychikę psa, grozi rozwinięciem się u niego agresywnych zachowań. W wielu krajach używanie elektrycznych obroży dla psów jest karalne (np. w Holandii).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here