zabawki dla psa
fot. Pixabay

Zakup zabawki dla psa to nie tylko kwestia zapewnienia mu rozrywki. To także zadbanie o jego rozwój i dobre samopoczucie. Wybór zabawek w sklepach zoologicznych jest ogromny. Oto krótki przewodnik po ich rodzajach oraz kilka podpowiedzi na temat tego, czym się kierować przy wyborze.

Zabawki dla psa mogą pełnić różne funkcje i zaspokajać różne potrzeby psa. Wśród nich można wymienić potrzebę węszenia i żucia, aktywności fizycznej, gryzienia, potrzebę doświadczania nowych bodźców oraz potrzebę bezpieczeństwa. Jedne znakomicie sprawdzą się podczas spacerów, jeszcze inne przydadzą się w domu lub w podróży.

Rodzaje zabawek dla psa

1. Zabawki, dzięki którym zapewnisz swojemu psu więcej ruchu

Tu prym wiodą wszelkiego rodzaju piłki. Używamy ich głównie do zabaw z psem na świeżym powietrzu, ale istnieją też takie, które można podać mu w domu. Wśród nich są m.in. piłki z grzechotkami w środku, piłki z przesuniętym punktem ciężkości (dzięki czemu mogą odskakiwać w zaskakujący dla psa sposób), piłki z wypustkami, piłki ażurowe i piłki piszczałki. Oprócz tego popularnym rodzajem psiej zabawki jest również frisbee oraz bumerang (do aportowania). Do zabaw z naszym pupilem może nam przydać się również ringo (do rzucania, toczenia, przeciągania).

zabawki dla psa
fot. Pixabay
  1. Psie zabawki edukacyjne

Ich najpopularniejszą obecnie odmianą są różnego rodzaju maty edukacyjne dla psów. Dzięki nim pies uczy się węszenia i szukania, ćwiczy też spostrzegawczość oraz koordynację ruchową. Maty mogą być wykonane z różnych materiałów (np. drewno, tekstylia). Zabawa polega na tym, że ukrywamy w nich psie przysmaki, a nasz pupil ma je wywąchać oraz znaleźć sposób na dostanie się do nich.

  1. Szarpaki

To zabawki, które służą do zabaw z psem polegających głównie na przeciąganiu i szarpaniu. To znakomity sposób na spędzenie czasu z psem, ważne jest jednak przyzwyczajenie go do tej zabawy oraz zachowania ostrożności i wyczucia przez obydwie strony. Właściciel powinien uważać, by zabawa nie była zbyt siłowa i wymagająca dla psa (w końcu zaangażowane są w nich jego zęby i szczęka; z tego też powodu nie zaleca się przeciągania pionowego, tylko poziome – zwłaszcza w przypadku szczeniąt).

  1. Gryzaki

Gryzaki, podobnie jak inne zabawki (o czym będzie jeszcze mowa) nie tylko pomagają nam w dbaniu o rozwój psychofizyczny psa, ale również dbają o jego zdrowie. W tym przypadku chodzi tu głównie o stan jego uzębienia. Pisząc o gryzakach w kontekście zabawek mamy na myśli przede wszystkim te wykonane z tworzyw. Oddzielną i liczniejszą grupę stanowią naturalne gryzaki dla psa.

  1. Pluszaki, przytulanki, kocyki

O zabawki budujące w psie poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście równie dobrze sprawdzają się w roli zabawek do tarmoszenia, gryzienia i podrzucania. Jeśli jednak nasz pies ma ze sobą np. kocyk który pachnie znajomo, który towarzyszy mu od dłuższego czasu, pomaga mu to w oswojeniu się z nowymi sytuacjami i miejscami (dlatego taka rzecz przydać się może np. podczas podróży samochodem).

zabawki dla psa
fot. Unsplash
  1. Kong dla psa

Piszemy o nim oddzielnie nie dlatego, że jest to jakaś zupełnie odrębna kategoria zabawek. Chodzi raczej o popularność i zainteresowanie, jakie budzi ta zabawka wśród właścicieli czworonogów. Kong to przedmiot, w którym możemy ukryć jedzenie dla psa, a on dzięki swojemu sprytowi ma za zadanie je z niego wydobyć. Kong przybiera różne kształty i rodzaje. Pierwszą zabawką tego typu, która powstała, był Kong w kształcie bałwanka. Kongi cieszy się dobrą opinią wśród właścicieli psów, m.in. ze względu na swoją dobrą jakość. Produkowane są w USA.

O czym należy pamiętać kupując zabawkę dla psa?

Kupując zabawkę dla psa należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo naszego pupila. Zabawka powinna być wykonana z materiałów, które nie zaszkodzą zwierzęciu. Nie może być też zbyt łatwa do rozgryzienia, czy tym bardziej do połknięcia. Kolejna kwestia to dopasowanie przedmiotu do wieku i wagi naszego pupila. Inne potrzeby w zakresie zabawy ma szczeniak, inne młody, dwu-, trzyletni pies, a inne psi senior.

Kolejna kwestia to oczywiście waga psa (to na jej podstawie dopasowujemy do psa rozmiar zabawki). Nie bez znaczenia jest też oczywiście jego temperament i przyzwyczajenia, a także skłonność do zachowań związanych np. z jego rasą.

Ostatnim elementem (choć wcale to nie oznacza, że najmniej ważnym) jest pamiętanie o tym, że granica między tym, co może służyć jako zabawka dla psa, a tym, co służy jego zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi jest płynna. To dlatego np. istnieją szarpaki, które zbudowane są włókien mogących oczyścić zęby. Z kolei słynne Kongi również mogą stymulować psi apetyt i sprawiać, że nasz pupil będzie chętnie sięgał po swoje przysmaki. Na koniec powtórzymy też po raz kolejny – w przypadku psów zabawa to również dbanie o ich dobre samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here