gryzak dla psa, poroże jelenia dla psa
fot. Unsplash

Jeśli zdecydujesz się na zakup lub przygarnięcie psa, przed Tobą sporo wyzwań związanych z zapewnieniem mu odpowiedniej opieki i wychowania. Wiele rzeczy będzie nowych, zwłaszcza jeśli jesteś w tych sprawach debiutantem. W tym tekście omówimy kwestie związane z gryzakami dla psa.

Dlaczego psom należy kupować gryzaki?

Odpowiednia karma, obroża, smycz, legowisko, miska na wodę i miska na karmę – każdy, nawet świeżo upieczony właściciel psa wie, że to podstawy psiej wyprawki. Istnieją też jednak inne przedmioty ważne z punktu widzenia właściwej opieki nad zwierzęciem, w które należy się zaopatrzyć. Jednym z nich są gryzaki, czyli jedna z podstawowych i jednocześnie najprostszych metod dbania o higienę jamy ustnej psa.

Dbanie o psie zęby jest ważne, czworonogi niewiele różnią się w tym względzie od ludzi. Kiedy jedzą, na ich uzębieniu pozostają resztki jedzenia, które pod wpływem bakterii zmieniają się w płytkę nazębną. Należy ją sukcesywnie usuwać, w przeciwnym razie doprowadzi do chorób zębów i dziąseł, powodując przy tym nieprzyjemny zapach z pyska.

gryzak dla psa
fot. Pexels

Dzięki gryzakom psy usuwają płytkę oraz ćwiczą mięśnie żuchwy. W ten sposób realizują również swój naturalny instynkt gryzienia i podgryzania. Gryzak będzie też dla nich dobrą formą rozrywki i… sposobem na nudę. Ofiarowanie psu gryzaka to najlepszy sposób na to, by uniknąć poobgryzanych kapci, butów, nóg od stołu czy trzonków od szczotki. Taka forma zabawki dla psa w niektórych sytuacjach może być lepsza niż przypadkowa piłka czy frisbee.

Jeśli postawimy na gryzaki naturalne, dla naszego pupila będą one również dobrym źródłem substancji odżywczych. Sprawdzą się doskonale jako uzupełnienia diety. Dodatkowo mogą stać się ulubionym przysmakiem naszego psa. Warto je wykorzystywać również jako sposób na nagradzanie pupila, na przykład podczas tresury. Wręczeniu psu gryzaka to zdecydowanie lepszy pomysł niż podkarmianie go ludzkim jedzeniem. Co istotne, różnorodność gryzaków sprawia, że możemy wybrać taki, którym spokojnie możemy częstować nawet psiaka, który ma nadwagę czy problemy ze zdrowiem.

Rodzaje gryzaków

Jeśli zdecydujemy się na zakup gryzaka z tworzywa sztucznego, należy upewnić się, że jest on odpowiednio twardy i nie zaszkodzi naszemu psu – nie może być wykonany z przypadkowego materiału. Liczy się również jego kształt, wielkość, łatwość chwytania i trzymania w pysku oraz tekstura (nie gryzak nie może być ani za miękki, ani za twardy). Każdy z tych parametrów powinien być dopasowany do wieku i wielkości naszego psa. Inne potrzeby w tej kwestii ma szczeniak, inne dorosły pies, a jeszcze inne – psi senior.

W przypadku gryzaków dla szczeniaka, należy szczególnie zadbać o ich dobór w okresie między 12. a 14. tygodniem jego życia. Wtedy bowiem nasz pupil traci mleczne zęby, a w ich miejscu zaczynają mu wyrastać stałe. Psiak może wtedy gryźć co popadnie. Warto kupić mu gryzak z elementami masującymi, które przyniosą ulgę jego bolącym dziąsłom. W sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne zabawki, które można zmoczyć i włożyć do zamrażalnika. Po wyjęciu będą przyjemnie chłodzić dziąsła.

gryzak dla psa, gryzak dla szczeniaka
fot. Pixabay

Innym rodzajem gryzaków są gryzaki naturalne. Cieszą się one ogromną popularnością i są zalecane przez weterynarzy. Podobnie jak w przypadku gryzaków gumowych, wybierając je należy mieć na uwadze wiek psa, jego wielkość, wielkość szczęki, wagę oraz oczywiście preferencje naszego pupila. W przypadku naturalnych gryzaków należy też mieć na uwadze jego stan zdrowia oraz cel, w jakim podajemy mu gryzak. Jeśli ma być to dla niego nagroda lub rodzaj przekąski – sprawdzą się gryzaki takie jak żeberka, noski wieprzowe czy kurze szyjki – są one kruche, pies upora się z nimi stosunkowo szybko, ale jednocześnie bardzo dobre mogą mu one wyczyścić zęby. Jeśli chcemy zająć naszego pupila dłużej, lepsze będą gryzaki twarde, wymagające rozmiękczenia i dłuższego skupienia się na jednej czynności – np. świńskie ogony czy uszy.

Dobrymi naturalnymi gryzakami są również:

  • suszone ścięgna wołowe, jelita, płuca czy przełyki,
  • kości wieprzowe, np. kość szynkowa,
  • kości prasowane, tzw. kości funkcyjne złożone z różnych składników; np. kość dla szczeniaka lub starszego psa może mieć następujący skład: skóra wołowa, skóra dorsza, suszona gruszka, mieszanka witaminowa, penis wołowy, gruszka suszona, koncentrat soku z buraków.

Bardzo ważne, by gryzaki naturalne nie zawierały sztucznych składników ani konserwantów. Należy też pilnować ich terminów przydatności.

Znaną i cenioną odmianą gryzaków naturalnych są również poroża jeleni. Zawierają one bogaty w substancje odżywcze szpik, a jednocześnie świetnie sprawdzają się jako „szczoteczki do czyszczenia” psich zębów. W sklepach możemy znaleźć fragmenty poroża dopasowane do różnych psów. Niektóre – zwłaszcza te adresowane do młodszych lub starszych zwierząt, oraz takich, które maja delikatniejszą szczękę – są nawet specjalnie ponacinane.

Poroża na gryzaki dla psów pozyskiwane są z rogów, które jelenie, daniele i łosie zrzucają w okresie wiosennym. Są one zbierane, czyszczone i suszone. Tego typu gryzaki są droższe niż inne gryzaki gryzaki naturalne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here