szampon dla kota
fot. Pixabay

„Psy się kąpie, a kotów nie, ponieważ one same potrafią zadbać o swoją czystość”. Co do zasady to zdanie jest prawdziwe. Jednak od każdej zasady są wyjątki, dlatego może dojść do sytuacji, w której Twój kot będzie potrzebował kąpieli. O jakich przypadkach mowa i jakiego szamponu dla kota należy wówczas użyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Dlaczego warto kupić specjalny szampon dla kota?

Szampony dla kotów nie są tak popularnymi kosmetykami, jak szampony dla psów. Nie powinniśmy jednak mieć problemu z ich nabyciem – sklepy zoologiczne mają je w swojej ofercie. Obowiązuje nas tu bowiem ta sama zasada, co w przypadku psów: do pielęgnacji zwierzęcia nie powinno się używać kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Dlatego podobnie, jak istnieją szampony dla psów, istnieją też specjalistyczne szampony przeznaczone dla kotów. Ludzka skóra oraz skóra najpopularniejszych zwierząt domowych różnią się między sobą poziomem pH. Dlatego użycie preparatu ze złym pH może u zwierzęcia wywołać podrażnienia czy reakcję alergiczną. W najgorszym przypadku może się skończyć wypadaniem sierści i przerzedzaniem się futra. Warto też pamiętać, że ludzkie kosmetyki zawierają sporo substancji chemicznych (w tym barwników i substancji zapachowych), które kotu nie służą.

fot. Pexels

Wybierając kosmetyk dla swojego pupila powinniśmy więc przede wszystkich zwracać uwagę na to, by był delikatny i miał neutralny zapach. Należy także zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Na rynku pojawiło się już bowiem sporo rodzajów szamponów dla kotów. Dzięki temu możemy kupić taki, który będzie najbardziej dopasowany do potrzeb naszego pupila.

Rodzaje szamponów dla kotów

  1. Szampony dla kotów długowłosych i krótkowłosychTo główne kryterium podziału szamponów dla kotów. Wprawdzie jeśli naszego pupila wykąpiemy w szamponie nie przeznaczonym dla jego sierści nie stanie mu się żadna krzywda, jednak nie osiągniemy również takiego dobrego efektu, jak z dobrze dopasowanym szamponem.
  2. Szampony medyczne i przeciwpchelne Pchły u kota potrafią być prawdziwym utrapieniem i kłopotem – i dla zwierzęcia, i dla jego właściciela. Dlatego chociaż szampon przeciwpchelny w pojedynkę nie zwalczy niechcianych „gości” (nie ma efektu prewencyjnego), będzie wsparciem dla innych preparatów. Należy jednak pamiętać, że przed ukończeniem szóstego tygodnia życia koty nie nie mogą korzystać z produktów likwidujących pasożyty.
  3. Suchy szampon dla kota Ma działanie podobne, jak suchy szampon ludzi. Odświeża, ale nie zastępuje mycia. Kocie suche szampony znajdują zastosowanie m.in. podczas wystaw. Mogą mieć formę pianki, proszku, mgiełki lub specjalnych ściereczek. Po ich użyciu należy kota wyczesać.
  4. Szampony dla kota dedykowane poszczególnym rasom (dopasowane do różnic, jakie występują w strukturze ich włosa oraz umaszczeniu).

Kiedy kot może potrzebować mycia?

Istnieje kilka sytuacji, w których koty mogą potrzebować kąpieli. Część z nich związana jest ze specyfiką danej rasy, inne mogą być spowodowane jakimś losowym zdarzeniem. Oto kilka przykładów.

  1. Rasy bezwłoseSkóra takich kotów wydziale tłusty łój skórny, który może pozostawiać ślad i nieprzyjemnie pachnieć. Ma też tendencję do zbierania brudu. Dlatego łyse koty należy kąpać mniej więcej ras w tygodniu.
  2. Rasy długowłose
    Futerko tych kotów może ulegać zabrudzeniom zwłaszcza w trakcie korzystania z kuwety. Mają one długie włosy w okolicach ogona i podogonia (tzw. portki). Mogą wymagać pomocy człowieka w zadbaniu o higienę w tym miejscu.

    szampon dla kota
    fot. Pexels
  3. Koty zapchloneJak już wspomnieliśmy, sam szampon dla kotów nie pomoże w definitywnym pozbyciu się pasożytów, ale jest ważnym elementem walki z nimi.
  4. Koty chore i otyłe, mające problemy z poruszaniem się.Te zwierzęta również mogą wymagać wsparcia opiekuna w utrzymaniu higieny.
  5. Koty z problemami dermatologicznymi.Chodzi tu o schorzenia takie jak alergie, grzybica, choroby pasożytnicze. Kąpiel z użyciem właściwego preparatu może pomóc zwierzęciu, ale należy ją wcześniej skonsultować z weterynarzem.
  6. Koty brudne.Zdarzają się sytuacje, że nasz kot znajdzie się w nieodpowiednim miejscu i o nieodpowiednim czasie… i nieszczęście gotowe. Jeśli więc na jego sierści pojawią się zabrudzeni takie jak farba, popiół czy inne substancje chemiczne, zlizywanie ich może mu zaszkodzić. Dlatego należy go wykąpać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here