By zbiornik akwarystyczny mógł sprawnie funkcjonować, konieczne jest sięgnięcie po specjalne akcesoria i przyrządy dodatkowe. Za ich pomocą będziesz mógł utrzymać zbiornik w dobrej kondycji, oczyścić go, a także dodatkowo upiększyć. Choć nie wszyscy hodowcy sięgają po te produkty, warto jednak włączyć je do swojego wyposażenia. Poniżej przedstawiamy listę urządzeń do obsługi akwarium i elementów ozdobnych podwodnego świata, które powinny znaleźć się w każdym zbiorniku.
Akwarium bezpieczne oraz atrakcyjne – czyli jakie?
By akwarium było maksymalnie bezpieczne i użyteczne dla jego ludzkich opiekunów, warto ustawiać je na specjalnej podstawie. Większość akwarystów decyduje się na zakup specjalnych mebli, które staną się bazą dla zbiornika. Najlepszym wyborem są akwarystyczne szafki, o rozmiarze zbliżonym do rozmiarów dna akwarium. Przykładowe meble akwarystyczne znajdziesz w sklepie: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/szafki/.
Maty pod akwaria to produkty rzadziej stosowane, jednak wysoce polecane i warte użytku. Wykonane są z wytrzymałej pianki, odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływania termiczne. Dzięki temu będzie chronić blat przed naciskiem ze strony zbiornika, którego ciężar mógłby spowodować potencjalne odkształcenia.
Przyrządy manualne do obsługi akwarium
Każdy hodowca musi od czasu do czasu sięgnąć w głąb zbiornika, by wydobyć z niego ciała obce, martwe rybie truchła, pozostałości pokarmu lub inne niepożądane obiekty. W tym celu należy zaopatrzyć się w przyrządy manualne, które pomogą Ci bezpiecznie manipulować zawartością akwarium. Do najchętniej wybieranych należą siateczki ulokowane na drucianym pręcie. Warto zaopatrzyć się w siateczki dwóch rozmiarów, do wyłapywania obiektów mniejszych i większych.
Do usuwania pozostałości roślin oraz niewielkich ingerencji w podwodny świat wykorzystuje się pęsety. Możesz za ich pomocą manipulować także ustawieniem poszczególnych elementów wyposażenia, a nawet przesadzać rośliny podwodne. Uzupełnieniem pęsety akwarystycznej są nożyczki. Warto sięgać po nożyczki o długich szczypcach, które pomogą Ci w wykonywaniu precyzyjnych działań – obcinaniu przegniłych lisków lub łodyg.
Wyposażenie dodatkowe – czyli ozdoby i dodatki
Każdy zbiornik powinien posiadać urozmaicony krajobraz, który możesz wytworzyć za pomocą prostych i łatwo dostępnych ozdób. W każdym sklepie akwarystycznym znajdziesz kamienie, korzenie, konary, a także ozdoby ceramiczne i wykonane z innych materiałów. Ich obecność w akwarium jest ważna także z uwagi na potrzeby behawioralne poszczególnych odmian rybek.
Pomiędzy ozdobami rybki będą mogły urządzać sobie kryjówki, wykorzystując w tym celu wnęki, otwory, odstające części. Dla wielu ryb przebywanie w swojej kryjówce to normalny sposób spędzania czasu wolnego. Inne z kolei wykorzystują je do składania tarła lub do odpoczynku. Warto pamiętać, że urozmaicony podwodny krajobraz wpłynie pozytywnie na samopoczucie rybek, niezależnie od ich rozmiaru oraz ilości.