herbata rumiankowa, rumianek na co pomoaga
fot. Pixabay

Rumianek to jedna z najczęściej spotykanych roślin w Polsce. Większość z nas zapewne bez trudu potrafiłaby go rozpoznać. Charakterystyczne, biało-żółte kwiatki można bowiem spotkać i na polnych drogach i miedzach, i na miejskich trawnikach, i w ogródkach. Część z nas słyszała też zapewne o herbacie rumiankowej i jej prozdrowotnych właściwościach. Kiedy warto po nią sięgać?

Właściwości prozdrowotne rumianku lekarskiego

Rumianek lekarski (Matricaria chamomilla; do niedawna w botanice posługiwano się też nazwą Chamomilla recutita) można zaliczyć do najpopularniejszych i najlepiej przebadanych ziół leczniczych rosnących na terenie naszego kraju. Do celów leczniczych i prozdrowotnych wykorzystuje się koszyczki rumianku zbierane w początkowym okresie kwitnienia. Oprócz herbaty rumiankowej, przygotowuje się z nich maści, nalewki, okłady i płukanki.

herbata rumiankowa, rumianek na co pomaga
fot. Pixabay

Do najcenniejszych związków aktywnych zawartych w rumianku, którym roślina ta zawdzięcza swoje właściwości, zaliczmy m.in.:

– olejki eteryczne (zawierające m.in. bisabobol i azuleny),

– flawonoidy,

– kumaryny,

– kwasy fenolowe,

– polisacharydy śluzowe.

Dzięki tym oraz innym substancjom lista dolegliwości, na które może pomóc picie herbaty rumiankowej lub stosowanie innych preparatów przygotowanych z rumianku, jest naprawdę długa.

Herbata rumiankowa – na co pomaga?

  • Jednym z najbardziej znanych zastosowań herbaty rumiankowej związane jest z jej działaniem przeciwzapalnym. Dzięki niemu kompresy z rumianku łagodzą stany zapalne spojówek, pomogą też pozbyć się jęczmienia na oku. Herbatę rumiankową warto też pić przy objawach przeziębienia i grypy.
  • Napar z rumianku śmiało też można stosować do inhalacji. Taki zabieg powinien ułatwić leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Rozrzedzi wydzielinę i ułatwi nam oddychanie.
  • Działanie przeciwwrzodowe – zawarty w rumianku bisabobol wpływa na zmniejszenie uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
  • Herbata z rumianku redukuje również nadmierne skurcze mięśni w układzie pokarmowym oraz pomaga skrócić czas trwania biegunki. Rumianek w połączeniu z koprem włoskim czy anyżem może przynieść ulgę w bólach brzucha i kolkach jelitowych u małych dzieci.

    herbata rumiankowa, rumianek na co pomaga
    fot. Pixabay
  • Stosowanie okładów z rumianku zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie ran, a nawet pomaga leczyć oparzenia. Rumianek działa kojąco na naszą skórę.
  • Picie herbaty rumiankowej pomaga zapobiegać nadmiernemu u wzrostowi glukozy we krwi. Polecane jest więc osobom chorującym na cukrzycę.
  • Rumianek ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wysokich stężeniach pomaga w leczeniu zakażeń gronkowcem złocistym (jedna z groźnych bakterii powodujących m.in. infekcje gardła) oraz drożdżakiem Candida albicans (mogącym wywoływać grzybicę i infekcje intymne).
  • Wypicie herbatki rumiankowej może nam pomóc w wyciszeniu się przed snem i ułatwić zasypianie (działa więc nieco podobnie jak np. napar z kwiatu lipy czy meilsa).
  • Stosowanie nasiadówek i okładów z rumianku może nam pomóc w leczeniu hemoroidów i infekcji układu moczowego.

Zastosowanie rumianku w kosmetologii

Rumianek to również zioło mające szerokie zastosowanie w kosmetologii. Używa się go do produkcji wielu kosmetyków – od kremów do rąk, przez mydła i żele po prysznic, po szampony, maski i odżywki do włosów. W tym ostatnim przypadku wykorzystuje się m.in. działanie rozświetlające rumianku.

Bez obaw możemy też wykorzystać też herbatę rumiankową do domowych zabiegów pielęgnacyjnych na włosy, zwłaszcza do robienia płukanek. Stosowane regularnie mogą przynieść znakomite efekty zwłaszcza u naturalnych blondynek (rozjaśnią włosy i dodadzą im złotych refleksów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here