Maty pod krzesła chronią podłogi przed zarysowaniami i ścieraniem. Odpowiednio dobrane – mogą również zapobiec zniszczeniu dywanu. Ich użycie rekomendowane jest zwłaszcza w przypadku krzeseł obrotowych na kółkach. To właśnie one są szczególnie groźne dla podłóg.
Dlaczego warto stosować maty pod krzesła?
Kiedy planujemy urządzenie biura lub miejsca do pracy w domu, mata pod krzesło nie jest rzeczą, która przyjdzie nam do głowy jako artykuł pierwszej potrzeby. Pomyślimy o krzesłach biurowych (z kółkami lub bez), o biurku do komputera, o właściwym oświetleniu, a nawet o podkładkach pod myszki. Jednak wiele osób, nauczonych doświadczeniem, prędzej czy później decyduje się na jej zakup. Bo o ile jeszcze w biurach można często spotkać się w podłogami wykonanymi z materiałów odpornych na zarysowanie i zabrudzenia, o tyle w naszych domach i mieszkaniach są one rzadkością. Rzadko kto bowiem urządzając swoją przestrzeń przewiduje, że aż tyle czasu będzie w niej spędzał na krześle biurowym przy komputerze. Życie tymczasem potrafi kreślić niespodziewane scenariusze.
Krzesła biurowe najkorzystniejsze z punktu widzenia naszego kręgosłupa (czyli posiadające regulację wysokości siedziska, regulację oparcia itp.) to najczęściej fotele obrotowe na kółkach. Wiele osób, zdając sobie sprawę z tego, że „jeżdżenie” w fotelu, aczkolwiek bardzo wygodne, jest zabójcze dla podłogi, specjalnie szuka krzeseł do biurek bez kółek (choć oczywiście za zakupem akurat takiego modelu mogą przemawiać też inne powody). Jednak na dłuższą metę, jeśli będziemy spędzać w nich dużo czasu, one również mogą przyczynić się do powstawania zniszczeń, wgnieceń, trudnych do usunięcia zarysowań i zabrudzeń na panelach czy parkiecie. W tym kontekście maty ochronne pod krzesła mogą być dla naszych podłóg prawdziwym ratunkiem.
Rodzaje mat pod krzesła
Wybierając matę pod krzesło należy uwzględnić następujące parametry: wymiary; kształt; tworzywo, z którego została wykonana; grubość; kolor; funkcje dodatkowe.
- Wymiary mat pod krzesłaIm większe, tym większa część podłogi będzie chroniona. Standardowe rozmiary mat uwzględniają wielkość foteli obrotowych. Wybór różnych wymiarów jest naprawdę spory, zwykle są one prostokątne. Przykładowe wymiary mat: 120×100 cm; 100×140 cm; 75×100 cm. Wielu producentów oferuje możliwość wykonania maty na zamówienie, o wymiarach podanych przez klienta.
- KształtNajpopularniejsze kształty to prostokąt lub koło. W przypadku okrągłych mat pod krzesła jednym z najpopularniejszych rozmiarów są koła o średnicy 100 cm.
- Tworzywo, z którego została wykonana mataTo jeden z kluczowych parametrów mających wpływ na wytrzymałość maty i na jej cenę. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są maty z PCV (polichlorka winylu – PVC). Droższe od nich i trwalsze są podkładki pod krzesła z polipropylenu (PP). Najdroższe, ale również najbardziej wytrzymałe są maty z poliwęglanu (PC). Poliwęglan należy do tworzyw sztucznych o dobrych właściwościach mechanicznych i dużej przezroczystości. Jego właściwości są nieco zbliżone do pleksiglasu, ale poliwęglan jest od niego dużo bardziej wytrzymały. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium.
- GrubośćIstnieje tu dosyć prosta zasada – im mata jest grubsza, tym bardziej będzie chronić naszą podłogę. Różnice w grubości mat potrafią być spore. Możemy kupić matę o grubości 0,3 mm, albo taką, której grubość będzie wynosiła 2 mm (a czasem więcej). Przy grubych matach warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia brzegów.
- KolorNajwięcej na rynku jest mat transparentnych, które mają być jak najmniej widoczne na podłodze. Często spotkamy się również z matami w kolorze mlecznym, matami czarnymi lub w innych, rzadziej spotykanych kolorach (często są to tzw. maty dla gamerów). W niektórych przypadkach maty mogą być wielokolorowe i wzorzyste.
- Dodatkowe funkcjeMamy tu na myśli takie elementy jak np. maty pod krzesła z powłoką antypoślizgową albo maty z wypustkami do wykładzin i dywanów.
Podkładki nie tylko pod krzesła
Na koniec warto też wspomnieć, że maty pod krzesła mogą sprawdzić się nie tylko jako element wyposażenia domowego biura, ale także jako zabezpieczenie pod sprzęt treningowy czy pod sprzęt AGD.