kwiat lipy
fot. Pixabay

Kwiat lipy to jeden z najbardziej znanych surowców zielarskich. Z jego dobroczynnych właściwości najłatwiej jest korzystać przygotowując z niego napar. Jak działa on na nasz organizm oraz kiedy najlepiej go pić – odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w naszym tekście.

Lipa to jedno z najpopularniejszych polskich drzew. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że to właśnie jemu swoją nazwę zawdzięcza jeden z letnich miesięcy. Kwiat lipy kojarzy nam się z ciepłem, pięknym, zapachem, pszczołami krążącymi nad drzewem. Zerwany w odpowiednim momencie i ususzony może nam przypominać lato nawet w środku zimy. Wystarczy, że przygotujemy z niego aromatyczną herbatę. Jeżeli nie mamy własnego suszu, można go kupić w sklepach zielarskich. Napar z lipy z powodzeniem można też przygotować sięgając po którąś z herbatek ekspresowych. Nie tylko świetnie pachnie i smakuje, ale również ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm.

kwiat lipy, napar z lipy
fot. Pixabay

Kwiatostany wykorzystywane w ziołolecznictwie pozyskuje się z dwóch odmian lipy – drobnolistnej (Tilia cordata) i wielkolistnej (Tilia grandifolia).

Kwiat lipy – właściwości

Kwiat lipy to zioło lecznicze znane głównie ze swoich właściwości przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i napotnych. Napar z lipy od lat stosowany jest w stanach przeziębienia i grypy, łagodząc ich objawy. Ma także zdolność do obniżania gorączki. Z tego powodu najlepiej pić go wieczorem, tuż przed pójściem do łóżka. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł się w nocy wypocić, obniżając temperaturę i usuwając przy okazji z ciała szkodliwe toksyny i metabolity. Lipa działa także przeciwzapalnie i lekko ściągająco, co jest wykorzystywane m.in. w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła – pomoże złagodzić ból i nie dopuści do rozwinięcia się stanu zapalnego. Mało tego, zawarte w surowcu lipy śluzy stosowane doustnie działają osłaniająco i lekko powlekająco (co może złagodzić ból gardła).

Kwiat lipy ma również lekkie działanie rozkurczowe, może więc pomagać przy bólach brzucha rożnego pochodzenia. Działa przy tym bardzo łagodnie, więc nie musimy się obawiać o skutki uboczne. Działanie kwiatu lipy na nasz układ trawienny można porównać np. do działania herbaty rumiankowej.

Substancje zawarte w lipie mają na nas również lekkie działanie uspokajające i obniżające ciśnienie. Dlatego picie herbaty z lipy powinny przetestować osoby, które maja problem z zaśnięciem z powodu nadmiernego spięcia czy nerwowości.

kwiat lipy, napar z lipy, przeziębienie
fot. Pixabay

Napar z lipy nadaje się również do użytku zewnętrznego i może być stosowany jako środek pielęgnacyjny. Zawarte w nim substancje przyspieszają gojenie się ran. Po napar z lipy warto też sięgnąć jeśli mamy problem z podrażnieniem, swędzeniem czy pękaniem skóry. Sprawdza się on również bardzo dobrze stosowany jako płukanka na włosy. Zastosowany na mokre włosy, tuż po umyciu głowy działa łagodząco i nawilżająco zarówno na skalp, jak i na włosy na długości.

Osoby, które zastanawiają się nad stosowaniem lipy powinny też pamiętać, kwiatostan z tego drzewa uznawany jest za jedno z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych ziół. Łagodne herbaty lipowe mogą być podawane nawet małym dzieciom. Mało tego, lipa jest też składnikiem kilku lekarstw na przeziębienie i grypę stosowanych u dzieci.

Czy można samemu zabierać kwiat z lipy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, jednak warto wiedzieć, kiedy dokładnie to robić. Najlepszy moment to ten, w którym spostrzeżemy, że kwiaty na drzewie dopiero zaczynają się otwierać, a w koronie obecne są zarówno pączki, jaki i kwiaty lekko i mocno rozwinięte. Drzewo, z którego będziemy zbierać kwiat nie powinno rosnąć przy drodze. Inaczej zebrany surowiec może być zanieczyszczony spalinami.

Zebrane kwiaty należy ususzyć w ciemnym i przewiewnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here