zioła lecznicze
fot. Pixabay

Zioła lecznicze mogą wspomagać nas w walce z wieloma chorobami. Właściwości wielu z nich zostały potwierdzone w czasie gruntownych badań naukowych. Dlatego warto sięgać chociażby po te najbardziej sprawdzone rośliny.

Zioła lecznicze – czy warto je stosować?

Choć współczesna medycyna oferuje coraz doskonalsze metody leczenia chorób, ziołolecznictwo, jako sposób stosowany od stuleci, ciągle cieszy się ogromną popularnością. Wprawdzie dziś rośliny nie są naszym jedynym sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami, jednak w niektórych sytuacjach warto skorzystać z ich wsparcia.

zioła lecznicze
fot. Pixabay

Działanie wielu ziół leczniczych zostało potwierdzone naukowe. Część z nich stała się składnikiem lekarstw. Inne są polecane przez lekarzy jako metody wspomagające. Warto więc po nie sięgać, nawet jeśli ktoś jest mocno sceptyczny wobec medycyny naturalnej. Liczba sprawdzonych ziół leczniczych jest na tyle duża, że można znaleźć coś dla siebie. Dzięki temu w wielu przypadkach naprawdę nie trzeba sięgać po tabletkę.

Przykłady ziół leczniczych

Opisane przez nas niżej przykłady ziół leczniczych zostały wybrane tak naprawdę losowo. Wymieniamy je po prostu jako dowód na to, że wiele ziół leczniczych już dawno zadomowiło się w naszych apteczkach i zyskało uznanie lekarzy u naukowców.

Przykładem może być chociażby szałwia, ceniona m.in. ze względu na swoje działanie bakteriobójcze i polecana przy stanach zapalnych jamy istnej i gardła. Jest składnikiem wielu aptecznych preparatów. Podobnie jak np. tymianek i podbiał.

Inne zioło, które bez problemu kupimy w każdej aptece, również w formie tabletek, to ostropest plamisty, zalecany osobom mającym problemy z wątrobą. Na problemy trawienne pomaga też mięta pieprzowa, a jeśli chcemy zadziałać łagodniej, możemy się napić herbaty rumiankowej lub zaparzyć kopru włoskiego.

Morwa biała z kolei polecana jest osobom cierpiącym na cukrzycę (może pomagać w utrzymaniu właściwego poziomu cukry we krwi). Z kolei skrzyp polny świetnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Melisa ma zaś działanie lekko ma zaś działanie lekko uspokajające.

W stanach lekkiego przeziębienia z powodzeniem można na wieczór napić się naparu z kwiatu lipy, który m.in. ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i napotne.

Przykładem zioła, które kiedyś stosowano, potem o nim zapomniano, a dziś odkrywamy je na nowo jest kurdybanek. To roślina rosnąca dziko na terenie całej Polski i w prawie całej Europie. Korzystali z nich już nasi przodkowie (odnaleziono ją w Biskupinie). Dziś wraca do łask zarówno jako środek działający pozytywie na układ trawienny, jak i jako przyprawa.

Historia ziołolecznictwa

Ludzie korzystają z właściwości ziół leczniczych od tysiącleci. Śmiało można powiedzieć, że były to pierwsze leki stosowane przez człowieka. Jednym z najstarszych zachowanych dokumentów na temat ziołolecznictwa jest napisany w starożytnym Egipcie ok. 1500 lat p.n.e. „Papirus Ebersa”. Zawiera on informacje o ponad 500 substancjach leczniczych oraz ponad 800 recept.

zioła lecznicze
fot. Pixabay

Z właściwości leczniczych ziół korzystali też oczywiście starożytni Grecy i Rzymianie – pięciotomowa „Materia Medica” Pedaniosa Dioskurydesa (40-90 n.e.) była kluczowym dziełem poświęconym roślinom leczniczym tamtej epoki. Zawierała opisy ponad 1000 kuracji lekami pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Jeszcze w XVI w. korzystali z niej wszyscy zainteresowani lekami roślinnymi.

Średniowiecze czerpało pełnymi garściami z wiedzy zgromadzonej w starożytności, dodając do niej m.in. mądrość ludową. Ośrodkami, w których korzystano z jednej i drugiej, gromadząc ją i systematyzując oraz poszerzając i stosując w praktyce były zakony (zwłaszcza zakon benedyktynów). W toku historii zdarzało się jednak nie raz i nie dwa, że osoby które posiadały wiedzę nt. ziół i praktykowały ziołolecznictwo były posądzane o czary (średniowiecze) czy hochsztaplerstwo (późniejsze czasy). Dziś jednak coraz częściej medycyna naturalna oraz medycyna konwencjonalna i nauka spotykają się w pół drogi. Dzięki temu wiemy coraz więcej na temat substancji zawartych w poszczególnych roślinach. Zaczynamy też coraz lepiej rozumieć, na czym polega oddziaływanie ziół na nasze organizmy.

Wiele cech przypisywanych niektórych roślinom nie znajduje potwierdzenia w badaniach. Często jednak okazuje się, że nowoczesne nauka potwierdza intuicje i obserwacje naszych przodków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here