kije do nordic walking
fot. Pixabay

Nordic walking to dyscyplina sportu dostępna niemal dla wszystkich, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania czy stanu portfela. Jedynym sprzętem, jakiego potrzebujemy są kije do nordic walking.

Nordic walking jako oddzielną dyscyplinę sportu wymyślili Finlandczycy w pierwszej połowie XX w. Była to forma treningu dla narciarzy biegowych, którzy chcieli utrzymać formę w miesiącach bez śniegu. Z czasem jednak okazało się, że ten rodzaj aktywności może być uprawiany samodzielnie, niezależnie od tego, czy ktoś uprawia narciarstwo, czy też nie. Dziś nordic walking uprawia się na całym świecie. W Polsce od czasu do czasu miewa jeszcze etykietkę „sportu dla seniorów”, ale wiele wskazuje na to, że odchodzi ona w przeszłość. Sądząc po tym, kogo dziś można spotkać na trasach spacerowych z kijami do nordic walking – średnia wieku osób, które trenują z pewnością się obniżyła.

Jak wybrać kije do nordic walking?

Mówiąc pół żartem, pół serio, wybór kijów do nordic walking to nie operacja na otwartym sercu ani rozbrajanie bomby. Nic wielkiego się nie stanie, jeśli popełnimy błąd. Z drugiej strony jednak lepiej zwiększyć swoją szansę na sukces i do tego wyboru dobrze się przygotować. Dlatego podajemy najważniejsze elementy, jakie należy uwzględnić wybierając kijki.

  1. Długość.Jest kluczowa, ma duży wpływ na komfort naszych ruchów i na efektywność chodzenia. Źle dopasowane kije pod względem długości mogą nas zniechęcić do nordic walkig. Do omówienia szczegółów dotyczących długości kijków jeszcze wrócimy.
  2. Rodzaj kijków do nordic walking.Chodzi tu o możliwość regulowanie długości i składania – możemy wybierać między kijkami teleskopowymi (regulowanymi i składanymi) lub kijami o stałej długości. Jedne i drugie mają swoje mocne i słabe strony. Kijku teleskopowe polecane są głównie osobom początkującym, które jeszcze nie do końca wiedzą, jaka długość będzie dla nich optymalna lub planują tę długość zwiększać (bo np. mogą urosnąć). Ich zaletą jest też możliwość składania. Uchodzą jednak za mniej stabilne i cięższe od kijków o stałej długości. Są też relatywnie droższe.
    fot. Unsplash

    Kije o stałej długości są lżejsze, bardziej stabilne, nie przenoszą drgań, które mogą pojawić się momencie uderzania kijkami w podłoże.

  3. Rodzaj materiału, z którego wykonane są kije.Możemy wybierać spośród kijów z aluminium lub z włókna węglowego. Ten drugi materiał jest lepszej jakości.
  4. Konstrukcję rękojeści.Powinna być ergonomiczna i dopasowana do kształtu naszej dłoni. Należy też zwrócić uwagę na materiał, którym jest wykończona. Powinien dobrze przylegać do dłoni.
  5. Rękawiczki.Ważnym elementem kijków do nordic walking, odróżniającym je od kijków trekingowych są rękawiczki przypięte do kijów. Dzięki nim kije nie wypadają nam z rąk w momencie wypuszczania ich z dłoni. Rękawiczki nie powinny krępować ruchów osoby ćwiczącej, a jednocześnie zapewniać dobry przepływ krwi. Ważne też, by można było je swobodnie odpiąć (np. do wyczyszczenia) oraz by ich zakładanie na dłonie i zdejmowanie było dla nas bezproblemowe.
  6. Waga kijków do nordic walkingTu zasada jest dosyć prosta – im lżejszy kij, tym lepiej. Warto jednak wiedzieć, ze kijki do nordic walking same w sobie są dosyć lekkie, jeśli nawet więc kupimy egzemplarz tańszy, nieco cięższy, nie powinno to stać na przeszkodzie w komfortowym uprawianiu nordic walking.

Jak dopasować długość kijków do nordic walking do swojego wzrostu?

To jeden z tych elementów, który może budzić najwięcej wątpliwości u osób początkujących. Istnieje kilka sposobów na ustalenie optymalnej długości kijów.

  1. „Przymierzenie” kijów do swojego wzrostu.Bierzemy kijki za uchwyty, stawiamy pionowo przed sobą na twardym podłożu (bez nakładek) i obserwujemy kąt, jaki utworzą nasze ramiona i przedramiona – powinien on wynosić około 90 stopni. Wówczas jest prawidłowa długość orientacyjna kijka dla osoby umiejącej maszerować już z kijkami. Osobom początkującym zaleca się kijku o ok. 5 cm krótsze, a osobom zaawansowanym – nieco dłuższe.
  2. Zastosowanie przelicznika.Stosujemy przelicznik według wzoru: nasz wzrost w centymetrach mnożymy przez 0,66. Wynik to orientacyjna długość kijów, jakie powinny być dla nas odpowiednie. Współczynnik 0,66 podawany jest jako odpowiedni dla osób początkujących oraz tych, które uprawiają nordic walking rekreacyjnie. W przypadku kogoś bardziej zaawansowanego można zastosować wzrost można przemnożyć przez wartość 0,68. Wtedy kijki będą dłuższe.

    kije do nordic walking
    fot. Pixabay
  3. Dla ułatwienia podajemy Wam gotowe przeliczenia wzrostu na długość kijów, które możne znaleźć na stronach z poradami dotyczącymi uprawiania nordic walking. Wzrost poniżej 158 cm – kije o długości 100 cm
    Wzrost od 159 do 165 cm – kije o długości 105 cm
    Wzrost od 166 do 173 cm – kije o długości 110 cm
    Wzrost od 174 do 181 cm – kije o długości 115 cm
    Wzrost od 182 do 188 cm – kije o długości 120 cm
    Wzrost od 189 do 196 cm – kije o długości 125 cm
    Wzrost powyżej 197 cm – kije o długości 130 cm.

Ile kosztują kijki do nordic walking?

Jak w przypadku większości sprzętów, różnice w cenach między poszczególnymi modelami kijów do nordic walking są znaczne. Przyjmuje się jednak, że dla osoby początkującej, która nie wie jeszcze, czy ten sposób spędzania czasu będzie jej odpowiadać, kije, których koszt waha się w przedziale 100-150 zł powinny być jak najbardziej odpowiednie. Osoby bardziej zaawansowane mogą kupić droższe – mogą one wtedy kosztować kilkaset złotych. Marką z wyższej półki jeśli chodzi o kije do nordic walking jest marka Leki. Wybierając ten sprzęt należy też pamiętać, by nie pomylić kijów do nordica z kijami trekingowymi.

Oprócz kijków osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z nordic walking na start przydadzą się wygodne buty. Jeśli ten sport nas wciągnie, naprawdę warto zainwestować w specjalne buty do nordic walking. Kolejny element to oczywiści wygodny, przewiewny, dopasowany do pogody stój: legginsy sportowe damskie lub męskie, koszulki sportowe, bluzy, kurtki przeciwdeszczowe, bielizna termoaktywna, nakrycie głowy, skarpetki które nie będą zsuwały się ze stóp itp. Warto też zainwestować w wygodną nerkę sportową. Dzięki temu wychodząc z domu nie będziemy się zastanawiać, co zrobić z rzeczami typu klucze, telefon czy portfel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here