nerka sportowa
fot. Pexels

Nerka sportowa to jedno z najmodniejszych akcesoriów ostatnich kilku lat. Kiedyś kojarząca się z bazarowym lookiem (zwłaszcza w Polsce), dziś może być noszona przy niemal każdej okazji. Dzięki temu, że na rynku istnieje ogromny wybór nerek – bez problemu można znaleźć taką, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Skąd się wzięła popularność nerki sportowej?

Nerka, nazywana też saszetką lub bumbag, w Polsce byłą popularna w latach 90. Wtedy kojarzyła się głównie z torebką, którą możemy nosić blisko ciała i mieć przy tym wolne ręce. Jednym z miejsc, w których widywaliśmy ją najczęściej były różnego typu bazary. Nerki nosiły osoby sprzedające towar z rozkładanych łóżek, budek i straganów. Mówiąc pół żartem, pół serio – nerka pełniła rolę kasy fiskalnej. Sprzedawca mógł swobodnie schować w niej gotówkę i wydać resztę. A ponieważ miał ją zawsze na widoku i blisko siebie – zmniejszał ryzyko kradzieży.

nerka sportowa, saszetka
fot. Pexels

Ten sam cel przyświecał jeszcze jednej grupie znanej kiedyś z noszenia nerek – a mianowicie turystom. Noszenie najważniejszych rzeczy typu pieniądze i dokumentu w miejscu, które ma się zawsze na widoku było rozsądnym pomysłem – zwłaszcza w miejscach słynących z tłumu turystów i licznych kradzieży.

Fakt, że wymieniliśmy te dwie grupy nie oznacza oczywiście, że tylko one nosiły nerki sportowe. To, że teraz nastąpił powrót nerek też nie jest jednoznaczne z tym, że był taki moment, w którym nikt ich nie zakładał. Faktem jest jednak, że stały się mniej widoczne.

Wiele osób przypomniało sobie o nich w momencie, kiedy zaczęli biegać lub uprawiać inne dyscypliny sportu, zwłaszcza w plenerze (nordic walking, jazda na rowerze itp.). Okazało się wtedy, że małe saszetki, w których można schować rzeczy takie jak klucze od mieszkania, telefon czy wodę mogą być naprawdę dobrym pomysłem.

Nerka – najpopularniejsza torebka ostatnich lat

Specjaliści od mody twierdzą, że droga nerek od powrotu do sportowego stylu, do bycia jednym z najmodniejszych akcesoriów, pojawiającym się na wybiegach największych projektantów, wiodła przez wzrost popularności trendu athleisure. Polega on na wykorzystywaniu odzieży i dodatków o stricte sportowym charakterze do codziennych stylizacji.

Nerka jest jednym z przykładów tego trendu. Okazało się też, że jest to rozwiązanie na tyle wygodne, że szybko przeniosło się z modowych gazet i portali na ulice. Co więcej, moda na noszenie saszetek trwa od kilku sezonów. W tym czasie wiele z nich przestało mieć stricte sportowy charakter. Co więcej, torebki nerki zaczęliśmy też nosić jak zwykłe torebki – przerzucone na ramię lub przełożone przez głowę jako crossbody bag.

Dlaczego warto nosić nerki sportowe?

Fakt, że nerki „awansowały” do pozycji dodatku noszonego na co dzień i od święta, nie oznacza oczywiście, że straciły swój sportowy charakter. Ich pozycja wydaje się być tu niezagrożona. Zarówno jeśli chodzi o saszetki na biodra, które kupujemy z myślą o treningu sportowym, jak i jako dodatek do luźnego, sportowego stylu. Nerka sportowa przyda się i podczas treningu w plenerze, i w drodze na siłownię, i podczas szybkiego wyjścia z psem na spacer, i do wyskoczenia na zakupy.

nesrka sportowa, saszetak, torebka nerka
fot. Pexels

Nerki sportowe oferowane dziś przez producentów odzieży i akcesoriów sportowych są bardzo zróżnicowane pod względem stylu, wielkości, kolorów itp. Wiele z nich ma minimalny rozmiar, upodabniając się do pasów do biegania. Inne – idąc tym tropem – mają również dodatkowe miejsce na bidon. Możemy też wybierać nerki klasyczne, owalne i mocno spłaszczone, maksymalnie dopasowując się do tali. Do naszej dyspozycji są także saszetki, których wygląd i pojemność przypomina małe torebki. Z pewnością da się tam włożyć więcej, niż tylko portfel, klucze i telefon. Ogromna różnorodność panuje także jeśli chodzi kolorystykę. Mamy więc modele neonowe, wielobarwne, mamy klasyczne czernie, szarości, kolory moro. Mamy nerki sportowe kobiece, których wygląd został mocno sprofilowany pod płeć piękną, mamy nerki męskie, ale mamy też takie, które z powodzeniem może założyć i chłopak, i dziewczyna.

Sporo nerek produkowanych przez marki sportowe i dostępnych głównie w sklepach sportowych zostało zaprojektowanych w taki sposób, by wyglądać uniwersalnie. Dzięki temu taką nerkę można założyć i wybierając się na trening z kijami do nordic walking, i na spotkanie na mieście z koleżankami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here