buty do nordic walking
fot. Unsplash

Buty do nordic walking mogą wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie podczas uprawiania tej aktywności. O ich zakupy powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które wiedzą, że NW to sport właśnie dla nich!

Czego potrzeba do uprawiania nordic walking?

Nordic walking (NW) to jedna z najbardziej uniwersalnych dyscyplin sportowych. Do jej uprawiania nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, karnetów, sal treningowych, boisk czy basenów. Możemy go ćwiczyć niemal przy każdej pogodzie, w każdym wieku i niezależnie od tego, czy mamy kondycję maratończyka, czy „kanapowca”. Wystarczy kupić kije do nordic walking, założyć buty i coś wygodnego i adekwatnego do pogody – i jesteśmy gotowi. Przed rozpoczęciem marszu warto jeszcze zrobić krótką rozgrzewkę – i wyruszyć w trasę.

buty do nordic walking
fot. Pixabay

Zakup sprzętu NW ogranicza się do wspomnianych już kijków. Za ok. 100 zł powinniśmy kupić egzemplarz, który z powodzeniem powinien wystarczyć osobom początkującym. Oddzielną kwestią są buty do nordic walking. Nie namawiamy Was do tego, byście kupowali kolejną parę butów sportowych. Zwłaszcza przed zrobieniem pierwszego kroku i rozpoczęciem treningów. Jeśli macie wygodne buty sportowe – na start powinny wystarczyć.

A kiedy zorientujecie się, na czym polega nordic walking, przetestujecie chodzenie po różnych nawierzchniach i zorientujecie się, że chyba połknęliście bakcyla – wtedy warto zainwestować w obuwie zaprojektowane specjalne z myślę o NW. Bo takie też są już na rynku – ich wybór nie jest wprawdzie tak duży jak wybór butów do biegania (które też mogą się sprawdzić jako buty do NW, jednak o tym później), ale i tak każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie. Warto też wiedzieć, że ich ceny wcale nie sięgają sufitu. Za sto, sto kilkadziesiąt złotych można już kupić coś naprawdę porządnego.

Jakie buty do nordic walking wybrać?

Wspomnieliśmy, że w ofercie sklepów sportowych znaleźć można buty zaprojektowane specjalnie z myślą o uprawianiu nordic walking. Zanim jednak po nie wyruszymy, należy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy powinny one spełniać i co tak naprawdę w tym obuwiu jest najważniejsze. Lista zaleceń, jakie znaleźliśmy na stronach prowadzonych przez trenerów nordic walking.

 1. Podczas treningu nordic walking stopa ruch, który składa się z trzech faz: postawienie pięty, przetoczenie stopy i odepchnięcie od palców. Buty muszą być odpowiednio giętkie, aby wspierać przetaczanie stopy.
 2. Powinny zapewniać naszym stopom amortyzację i swobodę ruchu.
 3. Buty do nordic walking powinny zapewniać amortyzację kroku oraz swobodę ruchu.
 4. Materiał powinien być „oddychający”, ale też dopasowany do warunków pogodowych w jakich odbywamy trening.
 5. Duże znaczenie ma też rodzaj nawierzchni, po której najczęściej chodzimy.
 6. Podeszwa, powinna amortyzować uderzenia pięty o podłoże, powinna być grubsza, ale giętka.

  buty do nordic walking
  fot. Pxabay
 7. Zaleca się przede wszystkim obuwie przed kostkę. Na niektórych nawierzchniach może sprawdzić się obuwie trekingowe, ale nie powinno ono krępować kostki.
 8. Zdaniem niektórych trenerów w przypadku nordic walking powinny się dobrze sprawdzić dobrze dobrane buty do biegania. Inni wskazują jednak, że w przypadku nordic walking nasza stopa ląduje na podłożu zupełnie inaczej, niż w przypadku biegania. Buty biegowe mogą mieć odpowiedniego zabezpieczenia dla naszej pięty.
 9. Buty projektowane z myślą o nordic walking starają się łączyć w sobie elastyczność butów do biegania ze sztywnością znaną z butów przeznaczonych do spacerów górskich. Niektóre modele mają też lekkie podwyższenie przy kostce. Nie służy ono jednak jej stabilizacji (tak, jak ma to miejsce np. przypadku wyższych butów trekingowych), ale zabezpieczeniu buta przed wpadaniem kamyków, trawy itp.

Buty sportowe do nordic walking

Wspomnieliśmy już, że początkującym adeptom nordic walking wystarczą zwykłe, wygodne buty sportowe. Jeśli będą to buty do biegania – może się okazać nawet, że to strzał w dziesiątkę. A co z innymi rodzajami tych butów? Czy buty do fitnessu, albo buty na siłownię mogą się tu sprawdzić? Jeśli są wygodne, to na początek – zapewne tak (ze zdecydowaniem wskazaniem na buty do fitnessu). Należy sobie jednak zadać pytanie, czy chcemy je narażać na kontakt z brudnym chodnikiem czy leśną ścieżką. Do tego należy dodać warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Wybierając się w plener pochodzić z kijami najprawdopodobniej będziemy również potrzebowali nerki sportowej lub plecaka do schowania kluczy, telefonu, wody itp. Nietrudno się też domyśleć, że warto mieć odpowiedni strój. Legginsy sportowe, dresy, koszulka sportowa, nakrycie głowy dopasowane do pogody itp. z pewnością sprawią, że będzie się nam przyjemniej ćwiczyło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here