podkładka pod mysz
fot. Unsplash

Kiedyś podkładka pod myszkę stanowiła niezbędny element wyposażenia każdego stanowiska komputerowego. Kiedy jednak do powszechnego użytku weszły myszy optyczne i laserowe, najczęściej bezprzewodowe, wielu z nas zapomniało o jej istnieniu. Niepotrzebnie, ponieważ to niepozorne akcesorium może nam naprawdę ułatwić życie.

O zakupie podkładki pod mysz komputerową powinni pomyśleć wszyscy, którzy spędzają sporo czasu przy komputerze. W praktyce oznacza to większość z nas. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien kupować tyle samo i inwestować w to jednakowe kwoty. Warto realnie ocenić swoje potrzeby w tym zakresie. Jednym spokojnie powinna wystarczyć ekonomiczna podkładka za kilkanaście złotych. Dla innych opcja kosztująca sto kilkadziesiąt złotych może być najodpowiedniejsza. Jak widać, rozpiętość cenowa podkładek pod myszki jest duża.

Rodzaje podkładek pod mysz komputerową

O jednym podziale, ze względu na koszt zakupu, już wspomnieliśmy. Innym kryterium, jakie można przyjąć szukając podkładki dla siebie jest cel, w jakim spędzamy czas przy komputerze czy laptopie. Osoby, które wykorzystują go głównie do celów rozrywkowych i sporadycznie do pracy mogą bez wahania kupić tańszy egzemplarz. Super  nowoczesnych podkładek pod myszkę raczej nie potrzebują też osoby wykonujące prace biurowe. W ich przypadku jednak tysiące przesunięć myszką dziennie może skończyć się bólami nadgarstka. Dlatego te osoby powinny przemyśleć np. zakup podkładki pod mysz z żelowym wkładem pod nadgarstek. Dzięki temu ręka będzie miała oparcie, a mięśnie dłoni nie będą się tak napinały.

podkładka pod mysz
fot. Pexels

Oczywiście, może być też tak, że nasz model myszki bezprzewodowej został już zaprojektowany tak, by nasz nadgarstek miał wygodne podparcie. Mimo to nie warto rezygnować z podkładki. Ma ona bowiem jeszcze inne funkcje, dzięki którym nasza praca przed komputerem może być przyjemniejsza i efektywniejsza.

Ostatnią grupę użytkowników stanowią osoby wymagające od myszek komputerowych wyjątkowej precyzji. Wśród nich najczęściej wymienia się grafików oraz gamerów. Z myślą o tych ostatnich producenci wypuszczają nawet specjalne serie podkładek. Oprócz tego, że świetnie nadaję się one do pracy z myszkami laserowymi, wyjątkowo czułymi, mogą mieć także takie „gadżety” jak podświetlenia. Może to wyglądać naprawdę efektownie.

Oprócz przeznaczenia podkładki warto też wziąć pod uwagę materiał, z którego została zrobiona (obecnie dominują mieszanki gumy i tkaniny, ewentualnie gumy, tkaniny i żelu). Kolejną kwestią jest jej wielkość. Wiele obecnych podkładek to tak naprawdę maty na których zmieści się nie tylko myszka, ale cała klawiatura lub laptop.

Podkładki pod myszki optyczne i laserowe

Myszki optyczne wykazują się bardzo dużą precyzją i – przynajmniej w teorii – mogą pracować na różnych powierzchniach. Używanie ich na podkładce podnosi ich wydajność. Warto też wspomnieć, że nie każda mysz działa jednakowo dobrze. Mysz komputerowe w wersji ekonomicznej na niektórych powierzchniach po prostu nie będą pracować. Podkładka rozwiąże ten problem.

podkładka pod mysz
fot. Unsplash

W przypadku myszy laserowych (a takich właśnie najczęściej używają gracze) dużo mówi się o ich ogromnej czułości oraz o tym, że mogą działać nawet na szkle. To rzeczywiście prawda. Prawdą jest jednak również to, że tylko na podkładce mogą pokazać pełnię swoich możliwości.

Najlepsza podkładka pod mysz laserową powinna być twarda – tym właśnie (oprócz podświetleń itp.) cechuje się spora część podkładek określanych przez producentów jako „podkładki dla graczy”.

Podkładki pod myszy a zużycie sprzętu

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym argumencie, który powinien zachęcić nas do zakupu podkładki pod mysz. Chodzi tu o kwestie zużycia sprzętu. Myszki komputerowe mają pod spodem silikonowe ślizgacze dzięki którym łatwo nimi operować. Po jakimś czasie zaczną się jednak pojawiać na nich ślady zużycia. Skutkuje to mniejszą precyzją naszego sprzętu. Używanie podkładki zdecydowanie opóźnia ten proces.

Podobnie rzecz ma się w przypadku biurek do komputera. Myszki leżące zazwyczaj jednym miejscu, którymi przesuwamy tysiące razy w ciągu dnia, prędzej czy później zaczną rysować powierzchnię ich blatów. Podkładka pod mysz może uratować nasz mebel przed zniszczeniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here