kwietnik z makramy
fot. Unsplash

Regały na kwiaty, pomysłowe stojaki, ciekawe kwietniki na ścianach – to sposoby na ciekawe wyeksponowanie roślin doniczkowych. Dzięki nim mogą się one stać ważnym elementem aranżacji całego wnętrza. Jednym z najmodniejszych i zarazem najciekawszych trendów, jaki można tu zaobserwować są kwietniki z makramy.

Kwietnik z makramy – rodzaje

Kwietnik z makramy może przybierać różne formy. Przeważnie są to kwietniki wolno wiszące, do których wkładamy kwiat w doniczce lub osłonce. Innym wariantem wiszących kwietników z makramy są kwietniki z osłonką splecioną z makramowych sznurków. I ile te pierwsze przypominają nieco siatki na kwiaty, te drugie mocniej nawiązują do wyglądu tradycyjnych kwietników.

Kwietnik z makramy może również występować różnych wariantach ilościowych. Bardzo modne są np. kwietniki mocowane przy oknie – do sufitu lub do ściany. Może być w nich miejsce na przykład na trzy rośliny. Jeszcze inną metodą wyeksponowania kwiatów w wolno wiszącym kwietniku z makramy jest np. uczynienie go elementem aranżacji regału na kwiaty.

kwietnik z makramy
fot. Unsplash

Kolejny wariant to tworzenia miejsca na kwiaty doniczkowe do domu w makramach przymocowanych do ściany. Tu również możemy mieć przestrzeń na jedną doniczkę lub osłonkę, lub na kilka (egzemplarze, które widzieliśmy na internetowych aukcjach miały najczęściej miejsce na trzy rośliny).

Jeszcze inną odmianą kwietnika z makramy jest kwietnik z drewnianą półką na której można ustawić doniczkę (jedną lub kilka, w zależności od wielkości makramy).

Niezależnie od tego, jaki rodzaj makramy-kwietnika wybierzemy, każdy ma szansę prezentować się naprawdę efektownie i oryginalnie. Większość z nich wytwarzana jest w kolorze biały i różnych odcieniach écru. Dzięki temu zieleń kwiatów jest w nich naprawdę efektownie wyeksponowana.

Oczywiście nie oznacza to, że nie ma kolorowych kwietników z makramy. Ten rodzaj rękodzieła przeżywa dziś prawdziwy renesans popularności. Ich twórcy proponują proponują je w coraz większe liczbie wzorów i kolorów. Makramy to bowiem coś więcej niż kwietniki. Czym są oraz jakie są inne sposoby ich wykorzystania?

Czym jest makrama?

Makrama to sztuka ręcznego plecenia sznurków do której niepotrzebne są żadne dodatkowe narzędzia typu szydełko, druty czy igła. Sznurki najczęściej mocowane są do wysuszonych drewnianych gałęzi, co podkreśla naturalny i niepowtarzalny charakter makramy. Może ona stanowić ciekawą ozdobę ściany (np. sypialni, salonu czy przedpokoju). Szczególnie efektownie prezentują się wielkie makamy, które mogą zająć prawie całą ścianę (np. nad łóżkiem w sypialni). W makramy wyrabia się również bardzo modne torebki damskie, breloczki na klucze, podkładki, bieżniki na stół itp. Popularnym sposobem na wykorzystanie makramy są też łapacze snów.

kwietnik z makramy
fot. Unsplash

Makramy to ozdoby wykonywane ręcznie, najczęściej do ich tworzenia oprócz sznurków (które są podstawowym tworzywem) wykorzystuje się też naturalne, drewniane gałęzie. Świetnie podkreślają one styl i charakter makram, których wzory również bardzo często inspirowane są naturą. Wiele z nich można znaleźć w internecie, ale najbardziej zaawansowani adepci tej sztuki zajmują się również tworzeniem własnych projektów.

Podstawowy rodzaj makramy pleciony jest ze sznurków różnych odcieniach bieli i écru. Wiele jest jednak takich, w których do stworzenia efektownej kompozycji wykorzystuje się także inne barwy.

Niewątpliwą zaletą makram kupowanych u indywidualnych twórców (a póki co to właśnie oni głównie zajmują się ich wytwarzaniem) jest fakt, że większość z nich (zwłaszcza tych największych) powstaje tylko w jednym egzemplarzu, dzięki temu są naprawdę niepowtarzalne. Makram najlepiej szukać na internetowych aukcjach lub na stornach typu Pakamera, ewentualnie na stornach prowadzonych przez indywidualnych twórców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here