fot. Unsplash

Kwiaty doniczkowe do domu to jeden z najtańszych i najzdrowszych sposobów na dekorowanie wnętrz. Ich różnorodność sprawia, że nam się nie nudzą. Co najwyżej co jakiś czas jedne wychodzą z mody, inne do niej wracają lub pojawiają się nowe odmiany.

Kwiaty doniczkowe do domu: trend, który przybiera na sile

Rośliny w pomieszczeniach mogą być bardzo ważnym elementem aranżacyjnym. Na dodatek bez problemu znajdziemy takie, które nie tylko zdobią, ale również oczyszczają i jonizują powietrze oraz odstraszają owady. Dla osób, które spędzają dużo czasu w czterech ścianach i tęsknią za zielenią – mogą być prawdziwym wybawieniem.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, również w przypadku kwiatów doniczkowych do domu pojawiają się różne trendy. Przede wszystkim samo posiadanie roślin jest dziś na czasie. Wystarczy przejrzeć social media i kanały instagramerek i youtouberek. Nie mówimy tu bynajmniej o tych, które prowadzą kanały czy profile tematyczne. Chodzi o influencerów lifestylowych, albo nawet takich, którzy specjalizują się w innej tematyce. Jeśli na ich kanałach pojawiają się filmy pokazujące rośliny (najczęściej wrzucane pod hasłem „X roślin dla początkujących” czy „to rośliny, których nawet ty nie ususzysz”), to znak, że kwiaty doniczkowe do domu są naprawdę modne. Ich posiadanie wpisuje się również w trend związany z byciem eko.

Rośliny doniczkowe jak u babci na parapecie

Oczywiście moda na posiadanie kwiatów doniczkowych w domu nie jest niczym nowym. Robiły to nasze mamy i babcie. Pod tym względem nie odkrywamy więc Ameryki – zwłaszcza, że wraca moda na rośliny doniczkowe, które umownie możemy nazwać „retro”, takie, które pamiętamy z parapetów naszych babć. Na przykład anginkę czy fikusa sprężystego. Wpisuje się to również w trend związany z powrotem do PRL-u jeśli chodzi o design.

kwiaty doniczkowe do domu
fot. Pexels

Nie oznacza to jednak, że kopiujemy jeden do jednego. Wręcz przeciwnie. Rośliny są te same, ale mogą być bardzo nowocześnie i oryginalnie wyeksponowane. Często jest to miks tradycji z nowoczesnością, surowych materiałów z bujnością roślin. Efektowne doniczki na kwiaty, kwietniki, doniczki do kwiatów wiszących czy kwietniki z makramy – to wszystko sprawia, że za pomocą kwiatów możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne wnętrza.

Czym się kierować wybierając kwiaty doniczkowe do domu?

Kupując kwiaty doniczkowe należy bowiem pamiętać, że nawet te najmniej wymagającym musimy poświęcić choć minimum zaangażowania w pielęgnację. Koniecznie też należy uwzględnić warunki panujące w naszym mieszkaniu czy domu oraz zadbać o odpowiedni dobór doniczek i ziemi do kwiatów doniczkowych. Nie możemy też zaniedbywać kwestii odpowiedniego dopasowania rośliny do stanowiska. Jeśli więc szukamy czegoś do ciemnego przedpokoju, nie kupujmy kwiatka, który lubi nasłonecznione wnętrza. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest w tej chwili tak duży wybór roślin do domu, że można znaleźć taką, która z jednej strony będzie nam się podobała, a z drugiej będzie się dobrze czuła w miejscu w wybranym dla niej miejscu.

Rodzaje roślin doniczkowych

Nie sposób wymienić nawet tych najpopularniejszych kwiatów doniczkowych do domu, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Postanowiliśmy więc wspomnieć ich główne kategorie oraz podać przykłady do każdej z nich.

  1. Kwiaty doniczkowe kwitnące (jednoroczne i wieloletnie)Przykłady: szlumbergera (znana też m.in. jako kaktus bożonarodzeniowy i grudnik), kalanchoe (roślina o grubych mięsistych liściach i drobnych kwiatach, zaliczana do gruboszowatych), orchidea (storczyk), anturium, skrzydłokwiat, cyklamen perski (fiołek).

    kwiaty doniczkowe do domu
    fot. Pixabay
  2. Najbardziej „w trendach” są dziś rośliny doniczkowe zielone, czyli takie, których głównym elementem ozdobnym są dekoracyjne liście.Przykłady: różne gatunki monstery, na czele z monsterą dziurawą, pilea (pieniążek), różne gatunki fikusów (najpopularniejsze to fikus benjamina i fikus sprężysty), dracena; różne odmiany paproci, geranium (nazywane popularnie anginką), sansewieria (nazywana też językami teściowej), zamiokulkas zamiolistny.
  3. Rośliny doniczkowe zwisającePrzykłady: cissus, trzykrotka, bluszcz pospolity, patyczak, ceropegia (lampion chiński).
  4. Kaktusy i sukulenty Trudno sobie wyobrazić to zestawienie bez kaktusów – to rośliny dobre i dla koneserów, i dla początkujących (dla tych, którzy swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi do domu chcą zacząć od sprawdzenia, czy nie ususzą przypadkiem kaktusa…). Wśród sukulentów dużym zainteresowaniem cieszy się aloes – to kwiat dobry również dla tych, którzy interesują się medycyną naturalną. Najpopularniejsze odmiany uprawiane na polskich parapetach to aloes zwyczajny (znany pod nazwą handlową aloe vera) oraz aloes drzewiasty. Miłośników kaktusów i sukulentów ostatnio kuszą również oryginalne lithopsy, czyli rośliny nazywane żywymi kamieniami.
  5. A co, jeśli ktoś nie chce uprawiać roślin, ale marzy mu się, by mieć w domu coś zielonego? Ciekawą opcją jest lasu w słoiku. Nie zajmuje on dużo miejsca, a może wyglądać naprawdę efektownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here