regał na kwiaty
fot. Unsplash

Stojaki na kwiaty Ci nie wystarczają, bo połknęłaś/połknąłeś bakcyla i Twoja kolekcja roślin doniczkowych coraz bardziej się rozrasta? Być może warto je zaaranżować w stylu plant shelf. Możesz wykorzystać do tego półki na kwiaty mocowane do ściany. Jeszcze popularniejszych rozwiązaniem jest stojący regał na kwiaty.

Regały na kwiaty: jungalow, a może styl ascetyczny?

Mówi się, że rośliny są najlepszym współlokatorem, jakiego możesz mieć. Trudno się z tym powiedzeniem nie zgodzić, nawet jeśli jest odrobinę sarkastyczne (głównie w odniesieniu do ludzi). Tak czy inaczej, zostawiając na boku kwestie powodów, faktem jest, uprawa roślin doniczkowych jest znowu bardzo modna. Młodsze pokolenie domowych ogrodników odnajduje jednak własne metody na oswojenie tego trendu. I nawet jeśli sadzi kwiaty, które kiedyś uprawiały jego babcie, znajduje własne sposoby ich aranżowania. Jednym z nich (kto wie, czy nie najciekawszym), są regały na kwiaty lub półki na kwiaty przytwierdzane do ściany (nie mówimy tu o pojedynczych wiszących kwietnikach, tylko o półkach, na których można ustawić wiele roślin).

regał na kwiaty
fot. Unsplash

Ten trend, na Zachodzie nazywany plant shelf, ma nawet swoje warianty. Półka kwiatowa/kwiatowa ściana może wyglądać jak prawdziwa dżungla (jungalow) lub może być zdecydowanie bardziej minimalistyczna. Dla uspójnienia całej aranżacji rośliny, które pojawią się na regałowych półkach mogą być z jednego gatunku. Można sadzić je w identycznych doniczkach na kwiaty. Inna opcja to dobór pod względem barwy. Oczywiście równie dobrze można postawić na całkowity eklektyzm, czyli rośliny ustawione w regale nie muszą mieć żadnego wspólnego mianownika. Poza tylko na półkach mogą pojawić się nie tylko kwiaty, ale również książki, bibeloty, pamiątki z podróży, fotografie, wazony z kwiatami ciętymi. Słowem – wszystko, co nam się podoba i co może bezpiecznie współegzystować z roślinami.

Co więcej, w ramach plant shelf rośliny nie muszą tylko stać. Do półek czy do sufitu nad regałem można zawiesić kwietniki wiszące (np. stylowe kwietniki z makramy).

Jakie meble mogą pełnić funkcję regału na kwiaty?

Mebel, który wykorzystamy do stworzenia naszego regału na kwiaty również nie musi być przeznaczony specjalnie do tego celu. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach znajdziemy ich naprawdę całkiem sporo. Modne są np. drewniane drabinki. Ich mniejsze wersje to raczej standardowe stojaki na kwiaty. W sklepach znajdziemy też jednak większe modele – zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do oparcia o ścianę. W obydwu przypadkach można je wykorzystać jako regał na kwiaty.

regał na kwiaty doniczkowe do domu
fot. Unsplash

Regały na kwiaty doniczkowe do domu znajdziemy w specjalistycznych sklepach oferujących rozwiązania dla miłośników roślin, w tradycyjnych sklepach z meblami i innymi elementami służącymi do aranżacji wnętrz. Również markety wnętrzarskie i budowlane również mają je już w swojej ofercie.

O czym warto pamiętać wybierając regał na kwiaty?

  • Przede wszystkim o tym, by zarówno rodzaj regału, jak i miejsce jego ustawienia w wybierać pod kątem potrzeb roślin, które planujemy na nim wyeksponować.

  • Mniejszym roślinom powinny wystarczyć półki o szerokości 20-30 cm, większe potrzebują 30-40 cm.

  • Jeżeli regał jest z surowego drewna, należy je zabezpieczyć.

  • Rolę regału na kwiaty może spełniać mebel, który jest do tego przeznaczony (tzn. sprzedawany pod taką nazwą w sklepie). Można się rozejrzeć wśród mebli, które już mamy w domu, ewentualnie wśród regałów o innym przeznaczeniu. Wiele z nich, choć same w sobie wyglądają niepozornie, w połączeniu z kwiatami może stworzyć naprawdę efektowną aranżację.

  • Warto szukać inspiracji w internecie, a zwłaszcza w social media (Pinterest, Instagram,).

Jedną z ogromnych zalet tworzenia własnych „kwiatowych regałów” („kwiatowych półek”) jest fakt, że są one naprawdę niepowtarzalne. Każdy może za ich pomocą wyrazić siebie, swój gust i to, co mu w duszy gra. Nawet, dwie osoby miałyby identyczne regały i identyczny zestaw kwiatów, mogłyby stworzyć z tego dwie różne kompozycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here