las w słoiku
fot. Pexels

Las w słoiku to doskonały pomysł na zieloną dekorację, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Może pełnić nie tylko funkcje ozdobne, ale również edukacyjne. Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Czym jest las w słoiku?

Lasy w słoiku to kompozycje różnych gatunków roślin posadzone w ziemi umieszczonej w szklanym słoiku. Może być on zamknięty (wtedy rośliny w środku tworzą swój własny mikroklimat) lub otwarty. W tym drugim wariancie w słoiku sadzi się najczęściej rośliny kwitnące, np. hiacynty. Po przekwitnięciu można je przesadzić. Generalnie jednak przez las w słoiku najczęściej rozumie się kompozycję umieszczoną w zamkniętym słoju.

Gdzie można kupić las w słoiku?

Lasy w słoiku dostępne w kwiaciarniach, marketach, sklepach ogrodniczych oraz w sklepach specjalizujących się w ich sprzedaży oferują szeroki wybór różnych egzemplarzy lasów w słoiku. Różnią się one między sobą wielkością słoja, rodzajem sposobem udekorowania podłoża oraz oczywiście rodzajem roślin, jakie są w nim posadzone. Dzięki temu każdy las w słoiku może być inny, niepowtarzalny.

las w słoiku, las w słoiku jak dbać
fot. Unsplash

Na co zwrócić uwagę kupując rośliny w słoiku?

Kiedy kupujemy rośliny w słoiku warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj roślin, jakie użyto do jego przygotowywania. Powinny być to gatunki, które dobrze czują się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Do tworzenia kompozycji używa się m.in. różnego rodzaju bluszczy, paproci, skrzydłokwiatu, fikusa. Szerokim łukiem powinno się omijać lasy w szkle, w których posadzono kaktusy lub sukulenty – rośliny te są przystosowane do życia w miejscach, gdzie jest sucho i panuje niska wilgotność. Zamknięty mikroklimat, jaki tworzy się w słoiku może być dla nich zabójczy.

Ile kosztują lasy w słoiku?

Cena lasu w słoiku uzależniona jest od wielkości szklanego naczynia oraz rodzaju roślin i dodatków, jakie zostały wykorzystane do wykonania kompozycji. Może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Dla kogo jest las w słoiku?

Las w słoiku to propozycja m.in. dla tych, którzy lubią zieleń, ale nie mogą lub nie chcą poświęcać czasu na pielęgnację kwiatów doniczkowych do domu. Niezależnie bowiem od tego, jak niskie wymagania mają niektóre rośliny, i tak po jakimś czasie może się okazać, że troska o nie przerasta nasze możliwości. Poza tym, pojedyncza roślina w mieszkaniu nie zrobi „efektu wow”. Jeden las w słoiku, ładnie wyeksponowany – jak najbardziej.

Warto też podkreślić, że lasy słoiku pasują niemal do każdego rodzaju pomieszczenia, niezależnie od jego funkcji (kuchnia, salon, sypialnia, przedpokój itd.), poziomu nasłonecznienia czy panującej z nim temperatury. Wszystko dzięki temu, że rośliny posadzone w środku zamkniętego słoja tworzą własny mikroklimat, niezależny od warunków na zewnątrz. Choć oczywiście nie wolno przesadzać i stawiać słoja w miejscu, które jest mocno nasłonecznione (szkło zadziała jak soczewka, rośliny mogą zostać poparzone).

Las w szkle pasuje też do różnych wnętrz niezależnie od tego, w jakim stylu zostały one urządzone. W każdym może stanowić elegancką, oryginalną dekorację.

las w słoiku, las w słoiku jak dbać, las w słoiku jak podlewać
fot. Pexels

Kolejnym argumentem, który może przemawiać za jego zakupem jest walor edukacyjny. Obserwowanie jak rośnie i rozwija się las oraz jakie procesy w nim zachodzą może być ciekawą lekcją biologii dla najmłodszych – w dodatku taką, którą można odbyć bez wychodzenia z domu.

Jak dbać o las w słoiku?

Dbanie o las w słoiku nie wymaga wielkiego zaangażowania. Warto jednak pamiętać o wykonywaniu kilku czynności, które są istotne zwłaszcza na początku, bezpośrednio po przyniesieniu kompozycji do domu.

  1. Las w słoiku wymaga trochę czasu, by zaadaptować się do nowych warunków zewnętrznych. Tuż po jego zakupieniu i ustawieniu w domu należy otworzyć korek na mniej więcej na kwadrans, aby temperatura we wnętrzu słoja wyrównała się z tą panującą pomieszczeniu. Jeśli w ciągu następnych 2 tygodni zauważymy skroploną wilgoć na ściankach, warto ponownie na kilkanaście minut lekko uchylić wieko. Para to naturalne zjawisko, które może występować w hodowli lasu w słoiku.
  2. W pierwszych miesiącach średnio dwa razy w tygodniu podlewamy i zraszamy wnętrze słoja mgiełką, za pomocą rozpylacza. Po pewnym czasie da się zaobserwować, ile wody potrzebuje las, wtedy można ograniczyć podlewanie do około 3-4 razy w ciągu roku. Robimy to poprzez delikatne spryskanie powierzchni lub dodanie kilku kropel wody bezpośrednio pod rośliny.
  3. W lesie mogą pojawić się pajączki lub pleśń – to zjawiska naturalne. Usuwamy je mechanicznie i przecieramy ścianki słoja.
  4. Jeśli we wnętrzu słoja zauważymy skraplającą się wodę – należy go przewietrzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here