fikus benjamina, figowiec benjamina
fot. Pixabay

Fikus benjamina to kwiat doniczkowy uprawiany ze względu na swoje delikatne, zwieszające się w dół gałęzie oraz liście. Ma kształt drzewka i trzeba się przygotować na to, że kiedy podrośnie może zajmować sporo miejsca. Jest rośliną ozdobną, ale oprócz tego potrafi oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Fikus benjamina to tak naprawdę nazwa potoczna. Botaniczna nazwa tej rośliny to figowiec benjamina (łac. Ficus benjamina). Oprócz tego ta odmiana bywa też nazywana fikusem płaczącym lub po prostu beniaminkiem. W naturze rośnie występuje głównie w południowej Azji i w Australii (jest wtedy drzewem mającym wysokość nawet ok. 30 metrów). Jest oficjalnym drzewem Tajlandii.

Jak wygląda fikus beniamina?

Jak już wspomnieliśmy, beniaminek z wyglądu przypomina małe, rozgałęzione drzewko lub krzak. W Polsce, w różnego typu pomieszczeniach trafiały się okazy mające do 5 metrów wysokości, ale należą one do rzadkości. Ta odmiana fikusa bez problemu może jednak urosnąć znacznie powyżej 1,5 metra, ale wymaga to czasu, ponieważ ten kwiat doniczkowy przyrasta dosyć wolno. Miniaturowe wersje mogą być przycinane jako drzewko bonsai.

fikus benjamina, beniaminek, figowiec beniamina
fot. Unsplash

Jego potoczna nazwa – fikus płaczący – nie jest przypadkowa. Można skojarzyć ją z polską wierzbą płaczącą, poniekąd słusznie. Gałązki i liście beniaminka nadają drzewku taki wygląd, jakby faktycznie płakało. Zwisają one mocno w dół. Liście są mają eliptyczny kształt, są ostro zakończone, mają żywy, intensywny odcień zieleni, są skórzaste i błyszczące.

Jakie warunki trzeba zapewnić fikusowi beniamina?

Wybierając ziemię do kwiatów dla beniaminka należy zadbać o to, by była żyzna, przepuszczalna i zawierała dużo substancji pokarmowych. Roślinę podlewany nie częściej niż dwa razy w tygodniu, zimą nawet rzadziej (wtedy, gdy powierzchnia podłoża jest przeschnięta). Używamy do tego miękkiej, najlepiej przegotowanej wody.

Beniaminkowi warto zraszać liście, głównie zimą. Lubi on również regularne nawożenie (raz na 2 tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach).

Elementem, który jest niezwykle ważny przy jego pielęgnacji jest dobór stanowiska. Roślina ta nie toleruje przeciągów, lubi ciepłe i nasłonecznione pomieszczenia. Przez cały rok wymaga temperatury pokojowej w granicach 18-24 st. C. Fikus beniamina nie znosi zmian kąta padania światła – jest to jeden z powodów zrzucania przez niego liści.

fikus benjamina, figowiec benjamina, fikus odmiany, beniaminek
fot. Pexels

Do innych przyczyn należy:

  • zbyt ciepłe i suche powietrze,
  • skoki temperatury,
  • zbyt mokra ziemia.

Roślinę rozmnaża się rzez sadzonki wierzchołkowe. Po przycięciu należy je najpierw przez kilkanaście minut trzymać w wodzie. Zahamuje to wydzielanie się soku mlecznego, który uniemożliwiłby sadzonkom ukorzenienie się. Kiedy sok mleczny zaschnie na końcu pędu, należy go usunąć.

Pisząc o pielęgnacji fikusa warto też wspomnieć o doniczkach i przesadzaniu. Jeśli roślina jest młoda, co roku zmieniamy jej doniczkę większą o rozmiar od poprzedniej. W przypadku starszych okazów przesadzamy je dopiero wtedy, gdy zaczną tego potrzebować (doniczka zrobi się za ciasna). Beniaminka nie powinno się sadzić w zbyt dużym pojemniku, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego wzrostu.

Odmiany fikusa

Fikus beniamina (figowiec beniamina) to jedna z kilku popularnych odmian fikusa uprawianych w Polsce jako kwiat doniczkowy do domu. Oprócz niego powraca też moda na fikusa sprężystego. Innym stosunkowo często uprawianym kwiatkiem jest fikus lirolistny (Ficus lyrata). Jego liście są zdecydowanie większe niż beniaminka i unoszą się ku górze. Jest to roślina bardzo efektowna, ale uchodzi za dosyć trudną w uprawie. Poza tym jest toksyczna – dlatego nie powinno się jej uprawiać w domu gdzie są zwierzęta i małe dzieci. Zaś jej cięcie (dla nadania kształtu) należy przeprowadzać w rękawicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here