najlepsze biografie, biografia Freddie Mercury
fot. Pexels

Biografie i autobiografie to jeden z ulubionych gatunków literackich, po które czytelnicy sięgają najczęściej. Nic w tym dziwnego – w końcu wszyscy lubimy opowieści o prawdziwych ludziach. Oto nasz subiektywny wybór najpopularniejszych i najlepszych biografii i autobiografii ostatnich.

Najlepsze biografie i autobiografie: książki, od których trudno się oderwać

Biografie i autobiografie to zazwyczaj historie osób nietuzinkowych, które odniosły sukces w swojej dziedzinie. Sięgamy po nie z sympatii do nich i z ciekawości. Wszak każdy z nas chciałby dowiedzieć się, jaką drogę do sukcesu pokonała dana osoba. Zazwyczaj też interesują nas kulisy wielkich wydarzeń, w których uczestniczyła oraz – nie ukrywajmy – jej życie prywatne. Wzloty i upadki, skandale, ludzie, od których bohater otrzymał wsparcie, jak również i ci, którzy w niego nie wierzyli. Najlepsze biografie (oraz autobiografie) odpowiadają na te potrzeby. Nie raz i nie dwa są też nie tylko historią życia danej osoby, ale również świadectwem epoki, w której przyszło jej żyć.

najlepsze biografie
fot. Pexels

Dobra biografia potrafi wciągać jak najlepszy kryminał, zaskakiwać zwrotami akcji, zaskakiwać głębią psychologiczną postaci. Ciekawe biografie i autobiografie inspirują, porywają, czasem bulwersują. Tak książka potrafi na porwać nawet wtedy, gdy niespecjalnie interesujemy się dziedziną reprezentowaną przez opisywaną postać. A co dopiero, jeśli jest to osoba, o której dokonaniach wiedzieliśmy wcześniej bardzo dużo…

Biografie, ze względu na swoją uniwersalność, to doskonały pomysł na książkę na prezent dla kobiety. Jeśli natomiast szukacie jakiejś książki dla mężczyzn – w naszym zestawieniu też ją znajdziecie. Tworząc listę najpopularniejszych i najlepszych biografii ostatnich lat staraliśmy się sięgać po książki dotyczące osób z różnych obszarów życia społecznego i kulturowego: sportowców, pisarzy, polityków, gwiazdy muzyki itp. Żyjących i nieżyjących. Zapraszamy do lektury.

Najlepsze biografie i autobiografie ostatnich lat – lista

Kolejność w naszym zestawieniu jest losowa. W niektórych punktach wymieniamy po kilka tytułów, ponieważ łączy je osoba autora.

 1. „Freddie Mercury. Biografia legendy”, Lesley-Ann JonesGłos, charyzma sceniczna, piosenki, których słuchamy do dziś. Do tego przedwczesna śmierć. To wszystko sprawia, że postać lidera grupy Queen niezmienne budzi zainteresowanie. Książka Lesley-Ann Jones to jedna z najpopularniejszych książek dotyczących Freddiego.
 2. „Brzydki, zły i szczery”, autobiografia Adama Ostrowskiego O.S.T.R.-a
  Ostrowski to jeden z najpopularniejszych twórców hip-hopowych w Polsce, któremu udało się osiągnąć ogromny sukces komercyjny. Swoją książkę napisał po ciężkiej chorobie. Oprócz książki wrócił wtedy z płytą zatytułowaną „Podróż zwana życiem”, a rok później – „Życie po śmierci”.
 3. „Wodecki. Tak mi wyszło”, Kamil Bałuk, Wacław KrupińskiTo książka składająca się z dwóch części – reporterskiej opowieści Kamila Bałuka o przebojowym powrocie pierwszej płyty Zbigniewa Wodeckiego, która po 40 latach od debiutu została nagrana po raz drugi… i odniosła gigantyczny sukces (chodzi o słynną płytę Wodeckiego z Mitch and Mitch). Druga część książki to wywiad Wacława Krupińskiego z samym Wodeckim.
 4. „Okudżawa. Życie, piosenki, legenda”, Dmitrij BykowaTo lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy przed laty poznali i pokochali twórczość śpiewającego poety z ZSRR. Warto jednak, by sięgnęły po nią również osoby nie znające tego artysty. Należy on bowiem do grona twórców, do których przymiotnik „kultowy” pasuje jak ulał.
 5. Michelle Obama „Becoming. Moja historia”Autobiografia byłej Pierwszej Damy USA, bestseller, książka o tym, książka o życiu pierwszej czarnoskórej kobiety, która zamieszkała w Białym Domu.
 6. „Ziemia obiecana”, Barack ObamaTo pierwsza z dwóch przewidywanych części wspomnień Obamy z czasów jego prezydentury. To światowy bestseller, chwalony też przez krytyków literackich. Obama wcześniej wydał kilka innych książek, w tym jedną autobiograficzną. Nosi ona tytuł „Odziedziczone marzenie. Spadek po moim ojcu”.
 7. „Szczerze”, Donald TuskTym razem coś z rodzimego politycznego podwórka. Książka polskiego polityka poświęcona jest jednak okresowi, w którym Donald Tusk sprawował urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej.

  najlepsze biografie, Steve Jobs biografia
  fot. Unsplash
 8. „Steve Jobs”, Walter IsaacsonJedna z najsłynniejszych biografii ostatnich lat pióra autora, który cieszy się opinią znakomitego biografa. Po polsku ukazały się jeszcze inne książki Isaacsona, m.in. „Leonardo Da Vinci; Einstein. Jego życie, jego wszechświat” oraz „Leonardo da Vinci”.
 9. „Beksińscy. Portret podwójny”, Magdalena GrzebałkowskaTo książka polskiej autorki, która również zapracowała już sobie na opinię bardzo dobrej biografki. Oprócz biografii Zdzisława Beksińskiego i Tomasza Beksińskiego ma za sobą książkę poświęconą księdzu-poecie – Janowi Twardowskiemu („Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”) oraz wybitnemu polskiemu kompozytorowi jazzowemu Krzysztofowi Komedzie („Komeda. Osobiste życia jazzu”).
 10. „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, Artur DomosłowskiTo książka poświęcona postaci, która przez niektórych w Polsce jest wręcz nienawidzona. W rzeczywistości jednak mało znana. Tymczasem niewielu jest Polaków, których nazwisko byłoby tak znane na świecie, jak nazwisko Baumana. Domosławski kilka lat temu wydał jeszcze jedną historię życia, nieżyjącego już Polaka – reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego. „Kapuściński non-fiction” to biografia, o którą rozegrała się sądowa batalia. Warto po nią sięgnąć.

  najlepsze biografie, biografie sportowców
  fot. Pexels
 11. „Maradona. Ręka Boga”, Jimmy BurnsNowe wydanie książki o najsłynniejszym piłkarzu świata. W Polsce ukazało się w marcu 2021 r., kilka miesięcy po śmierci Diego Maradony. W porównaniu do pierwszej wersji („Ręka Boga. Życie Diego Maradony”) zostało uzupełnione o dodatkowe materiały i zdjęcia.
 12. „Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy”, Wiktor BołbaHistoria jednego najsłynniejszych piłkarzy, należącego do słynnej ekipy „Orłów Górskiego”. Kazimierz Deyna miał wybitny talent, ale też wiele słabości. Jego biografia nie umniejsza ani jednego, ani drugiego.
 13. „Mike Tyson. Moja prawda”, Larry Sloman, Michael TysonDroga na szczyt, upadek, podnoszenie się, skandale, bankructwa, śmierć bliskiej osoby. Historia życia słynnego i kontrowersyjnego boksera aż prosiła się o spisanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here