książki dla mężczyzn
fot. Pexels

Na prezent, dla rozrywki, zamiast gier i Netflixa lub z potrzeby dowiedzenia się czegoś ciekawego. Polecamy 20 książek, które mogą zainteresowań Panów w różnym wieku.

Choć podział książek ze względu na płeć ich potencjalnych czytelników nie jest naszym ulubionym sposobem pisania o literaturze (mówiąc oględnie), to jednak nie da się ukryć, że istnieją książki nieco chętniej czytane przez Panów niż przez Panie. W drugą stronę też to oczywiście działa. Dlatego postanowiliśmy zebrać 20 tytułów, o których z naszym zdaniem z powodzeniem można powiedzieć, że są to książki dla mężczyzn. Choć oczywiście do ich przeczytania i nabycia zachęcamy również Panie.

Tworząc naszą listę kierowaliśmy się trzema zasadami. Pierwsza: mam być w miarę różnorodnie. Druga: darowaliśmy sobie sporo znanych kryminałów i powieści sensacyjnych. Co oczywiście nie oznacza, że nie zachęcamy do czytania Remigiusz Mroza czy Lee Childa. Po prostu wierzymy, że na te książki z łatwością można trafić przeglądając listy bestsellerów. Trzecia: lista powstała w oparciu o nasze subiektywne opinie, książki które na nią trafiły też są raczej popularne, znane i chętnie kupowane. Co więcej, niektóre to klasyki.

książki dla mężczyzn
fot. Pixabay

Dość jednak o metodologii. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem. Kolejność w jakiej pojawiają się poszczególne pozycje jest przypadkowa.

20 książek dla mężczyzn nie tylko o mężczyznach

 1. Dawid Myśliwiec „Przepis na człowieka”Dawid Myśliwiec to twórca youtubowych kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie naukowy bełkot” oraz podcastu „Przegadana godzina”. Jeden z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów nauk ścisłych. Ma doktorat z chemii, jest wykładowca akademickim i byłym koszykarzem. Jego książka poświęcona jest genetyce.
 2. Yuval Noah Harari, „Sapiens. Od zwierząt do Bogów”Powiedzieć, że to książka znana i ceniona na całym świecie, to jak nic nie powiedzieć. Jest ona syntetycznym zarysem dziejów człowieka – od momentu wyewoluowania homo sapiens do współczesności. To rzecz błyskotliwa, niebanalna i skłaniająca do refleksji. Czyta się ją jak najlepszą powieść.
 1. Zac Gorman, CJ Cannon, Marc Ellerby, komiks „Rick i Morty” oparty na znanym animowanym serialu telewizyjnym.
 2. Bernard Carlson, „Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa”Historia błyskotliwego wynalazcy, która jest jednocześnie gratką dla wszystkich interesujących się historią i technologią.
 3. Stephen Hawking, „Krótka historia czasu”To inspirujący autor i inspirująca tematyka. Książka słynie z tego, że w przystępny sposób wprowadza w takie tematy jak teoria względności i mechanika kwantowa.
 4. Radek Kotarski, „Inaczej”Co zrobić, aby pracować efektywniej? Poradnikowa książka Radka Kotarskiego, twórcy kanału „Polimaty”, założyciela jednego z najciekawszych wydawnictw książkowych w Polsce (głównie ze względu na przyjęty model biznesowy) oraz współprowadzącego podcast „Podsiadło & Kotarski” (tak, chodzi o TEGO Podsiadłę).
 5. Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”Książka, za którą dostał nagrodę Nike. To rzecz o pożegnaniu syna z matką, o odejściu, przemijaniu i o tym, że po śmierci zostają po nas tylko przedmioty oraz wspomnienia naszych bliskich.
 6. Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko”Thriller psychologiczny o zaginięciu, tajemnicy i relacjach międzyludzkich.
 7. Dmitrij Głuchowski, „Metro 2033”Pierwszy tom cyklu fantastyczno-naukowego, którego akcja dzieje się w naszym świecie po nastąpieniu zagłady nuklearnej. Ci, którzy przeżyli, próbują przetrwać w sieci moskiewskiego metra.

  książki dla mężczyzn
  fot. Unsplash
 8. Wiktor Bołba, „Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy”Historia jednego najsłynniejszych piłkarzy, należącego do słynnej ekipy „Orłów Górskiego”. Nie tylko dla fanów footbolu. Autor pokazuje, jak wielki talent potrafi czasem chodzić pod rękę z wielkimi słabościami.
 9. Jimmy Burns, „Maradona. Ręka Boga”Kolejna pozycja na naszej to również piłkarska biografia. Diego Maradony nie trzeba nikomu przedstawiać. Książka o nim uchodzi za jedną z najlepszych biografii jakie powstały w ostatnich latach. W Polsce ukazała się w marcu 2021 r., kilka miesięcy po śmierci argentyńskiego piłkarza.
 10. Frank Herbert, „Diuna”Książka wydana po raz pierwszy w 1965 r. to absolutny klasyk science-fiction. Pierwsza powieść z cyklu tworzącego uniwersum Diuny. Wykreowany przez autora świat i niesamowity klimat sprawiają, że mają one wielu fanów na całym świecie. Popularność tych powieści może jeszcze wzrosnąć, gdyż na październik 2021 r. zapowiedziana jest premiera filmu „Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
 11. Aldous Huxley, „Nowy wspaniały świat”Klasyk, jednak z najsłynniejszych antyutopii. Wizja społeczeństwa, które osiągnęło ideał powszechnej szczęśliwości i jest bardzo dobrze zorganizowane sprawia, że mamy ciarki na plecach. Czy powszechne szczęście może być przerażające? Warto o tym poczytać.
 12. George Orwell, „Rok 1984”Miało być różnorodnie, a my cały czas w antyutopiach… Każda z nich to jednak klasyka gatunku i każda, na swój sposób składnia do refleksji. Poza tym odniesienia do tych książek cały czas pojawiają się w dyskursie publicznym. Warto wtedy wiedzieć, o czym jest mowa. To z „Roku 1984” pochodzi koncepcja Wielkiego Brata, określenie nowomowa i myślozbrodnia.
 13. George Orwell, „Folwark zwierzęcy”Jeśli ktoś nie czytał tego w szkole, warto nadrobić. Chociażby po to, by wiedzieć, co się dzieje, kiedy zwycięża koncepcja „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych”. Przeczytajcie, bo Orwellowi w gruncie rzeczy nie chodziło o zwierzęta.

  książki dla mężczyzn
  fot. Unsplash
 14. Wojciech Eichelberger, Tomasz Jastrun, „Męskie pół świata”Rozmowy psychoterapeuty (Eichelberger) i poety (Jastrun) o mężczyznach, ich relacjach z kobietami, stereotypach, radzeniu sobie z trudnościami oraz o tym, czego Panowie nie mówią głośno, a z czym nie raz się zmagają.
 15. Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski, „Czasem czuły, czasem barbarzyńca”Kolejna książka o mężczyzna na pisana przez mężczyzn z psychologiczno-psychoterapeutycznym backgroundem. Panowie, czy jeśli napiszemy, że niektóre wypowiedzi Jacka Masłowskiego mogą naprawdę nieźle „wkurzyć” kobietę, będzie to dla Was zachęta do sięgnięcia po tę książkę?
 16. Kamil Nowak, „Idealny rodzic nie istnieje”Kamil Nowak jest autorem popularnego bloga (BlogOjciec). Jego książka powstała przede wszystkim z myślą o mężczyznach, którzy chcą lub planują zostać ojcami.
 17. Marta Dymek, „Jadłonomia po polsku”Tak, to książka kucharska. Na dodatek dotycząca kuchni roślinnej. Jej autorka pokazuje jednak, że gotowanie nie musi być skomplikowane, a kuchnia wegańska nie jest trudna, jest za to bardzo smaczna. Gotowi na naukę?
 18. Adam Leszczyński, „Ludowa historia Polski”Jedna z najgłośniejszych polskich książek historycznych ostatnich lat. Dla osoby, która interesuje się historią polski – rzecz obowiązkowa, m.in. dlatego, że odwraca perspektywę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here