stojak na kwiaty doniczkowe do domu
fot. Unsplash

Stojaki na kwiaty doniczkowe same w sobie mogą stanowić jeden z głównych, a bawet główny, element aranżacji wnętrza. Piękne formy, ozdobne osłonki, niebanalne łączenia materiałów – to wszystko można znaleźć w sklepach oferujących tego typu asortyment.

Dlaczego warto zainteresować się stojakami na kwiaty doniczkowe?

Stojaki na kwiaty dają nam możliwość pełnego wyeksponowania naszych roślin. Poza tym warto pamiętać, że dla wielu gatunków parapet okienny nie jest najlepszym miejscem do rozwoju, wręcz przeciwnie. Wymagania związane z ich uprawą często mówią wprost, że nie powinno ich się stawiać bezpośrednio na słońcu, lub że powinno to być światło słoneczne rozproszone. Część tych wymagań da się spełnić wtedy, gdy ustawimy kwiaty na stojakach.

stojak na kwiaty doniczkowe
fot. Unsplash

Mało tego, spora ilość popularnych gatunków kwiatów doniczkowych do domu jest dosyć wysoka. Okienny parapet nie da im wystarczającej ilości miejsca do rozwoju. Dlatego należy je umieścić w innym miejscu. Przykładem mogą być chociażby najpopularniejsze odmiany fikusa: fikus sprężysty i fikus benjamina, cały czas bardzo modna monstera dziurawa czy zamiokulkas zamiolistny.

Nie sposób też pominąć kwestii czysto estetycznych – stojak na kwiaty doniczkowe umożliwia ich wyeksponowanie w pełnej krasie. W efekcie nawet jedna zadbana roślina, umieszczona na designerskim kwietniku stojącym wywołać „efekt wow”.

Jakiego typu stojaki na kwiaty kupimy w sklepach?

Stojaki na rośliny doniczkowe oferowane nam przez różne rodzaje sklepów zdecydowanie mogą się podobać. Wiele z nich zachwyca prostotą formy i niebanalnym łączeniem materiałów, inne mogą przyciągać wzrok niekonwencjonalnymi sposobami ma rozmieszczenie roślin, jeszcze inne ciekawymi kształtami. Warto więc szukać takiego, który naprawdę wpadnie nam w oko.

Stojące kwietniki na kwiaty doniczkowe najczęściej wykonane są z takich materiałów jak metal i drewno. Wiele ciekawych egzemplarzy to łączenia różnych materiałów: metalu i drewna, drewna i ceramiki, drewna i betonu architektonicznego, drewna i szkła hartowanego i innych.

stojaki na kwiaty doniczkowe
fot. Unsplash

Rozwiązaniem często stosowanym obecnie przez producentów kwietników jest łączenie ich z osłonkami na kwiaty. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać spójność całej kompozycji. W tym miejscu nie sposób też nie wspomnieć, że wiele ciekawych stojaków na kwiaty umożliwia na wyeksponowanie kilku roślin jednocześnie.

Przykładem takiego rozwiązania mogą być bardzo modne obecnie stojaki na kwiaty doniczkowe do domu w formie drabinki, skrzyń czy palety. Ustawienie na nich kilku roślin sprawi, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie obfitującego w zieleń.

Jak aranżować stojące kwietniki?

Kwiaty doniczkowe nie od dziś są bardzo pożądanym elementem dekorującym wnętrza. Obecnie „na czasie” stało się posiadanie ich w dużej ilości. Odbiciem tego trendu jest moda na regały na kwiaty. Taki regał można zarówno kupić, jak i zagospodarować w ten sposób mebel, który już mamy w domu.

stojak na kwiaty doniczkowe
fot. Pexels

Na regale można ustawić nawet kilkadziesiąt roślin. Wspólnym elementem całej kompozycji może być np. podobny odcień doniczek na kwiaty. Może być to nawet ten sam model i ten sam kolor doniczki. Między sobą mogą się różnić jedynie wielkością. Takie zestawienie może wyglądać naprawdę efektownie.

Szukając pomysłu na efektowne rozmieszczenie roślin doniczkowych w swoim domu czy mieszkaniu warto poszukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich oraz na stronach sklepów. Wieli z nich znajdziemy podpowiedź, w jaki sposób można zaaranżować sprzedawany przez nich produkt.

Potrzeby roślin na pierwszym miejscu

Pisząc o wszystkich zaletach stojaków nie kwiaty nie możemy na konie nie wspomnieć o jednej, ważnej kwestii. Dla wielbicieli kwiatów doniczkowych to będzie zapewne truizm, ale…

stojak na kwiaty doniczkowe
fot. Pexels

Nadrzędną informacją, która powinna mieć mieć decydujący wpływ na to, na jakim stojaku i w jakim miejscu umieścimy daną roślinę, powinny być jej potrzeby dotyczące dostępu do słońca, poziomu wilgotności powietrza, potrzeba nawilżania liści czy sposób, w jaki się rozrasta. Jeśli tego nie zrobimy, roślina nie będzie rosła jak należy. W wtedy najładniejszy nawet kwietnik nie uratuje sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here