doniczki na kwiaty do domu
fot. Unsplash

Doniczki na kwiaty pełnią podwójną rolę: zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Dlatego kupując je warto zwracać uwagę na obydwa te aspekty. Ogromny wybór pojemników na kwiaty daje nam szerokie pole do popisu i sprawia, że nie musimy rezygnować ani z jednego, ani z drugiego.

Co wziąć pod uwagę wybierając doniczki na kwiaty do domu?

Kiedy szukamy doniczek na kwiaty kwiaty do domu w pierwszej kolejności powinniśmy oczywiście brać pod uwagę względy praktyczne, czyli ich dopasowanie do potrzeb rośliny, która zostanie w niej posadzona. Wiele kwiatów ma pod tym względem dosyć sprecyzowane wymagania. Są takie, które lubią doniczki szerokie i płaskie, inne wolą wąskie i wysokie. Istnieją kwiaty, które preferują doniczki nieco za małe (te, które w naturze mają mało miejsca na rozwój systemu korzeniowego, lubią więc, kiedy jest im trochę ze ciasno). Jeszcze inne najlepiej będą się czuły w doniczkach ceramicznych, mocno chropowatych.

doniczki na kwiaty do domu
fot. Unsplash

Co jeszcze warto uwzględnić przy zakupie? Ogromną rolę odgrywają otwory odprowadzające nadmiar wody. Dla zdecydowanej większości kwiatów doniczkowych do domu są one nieodzowne. W niektórych przypadkach powinny być one naprawdę szerokie. To właśnie posiadanie otworów odpływowych na dnie jest najważniejszą różnicą między doniczkami na kwiaty a osłonkami na kwiaty. Te drugie nie nadają się do tego, by bezpośrednio w nich sadzić rośliny. Jeśli chcemy którąś umieścić w osłonce, musi ona być posadzona w oddzielnej doniczce.

Jakie znacznie ma materiał, z którego wykonane są doniczki?

Kolejnym ważnym parametrem jaki bierzemy pod uwagę jest materiał z którego wykonane są doniczki. Ma on znaczenie zarówno z punktu widzenia samej rośliny, jak i ze względów estetycznych. W przypadku pojemników na kwiaty doniczkowe do domu mamy większa swobodę jeśli chodzi o dobór materiałów niż w przypadku doniczek na balkon czy do ogrodu. Nie musimy aż tak bardzo zwracać uwagi na ich odporność na działanie warunków atmosferycznych. Nie można ich jednak zupełnie zignorować. Jeśli na przykład planujemy umieszczenie jakiejś rośliny w plastikowej doniczce w miejscu mocno nasłonecznionym, należy liczyć się z tym, że stosunkowo szybko może ona ulec zniszczeniu.

Jeżeli z kolei w sezonie wiosenno-letnim chcemy wystawić jakiś kwiatek domowy na balkon lub do ogrodu – też warto to uwzględnić przy wyborze doniczki. Może bowiem okazać się, że doniczka, która dobrze sprawdza się na podłodze w pokoju lub na parapecie – nie sprawdza się w miejscu, narażonym na duże podmuchy wiatru (bo będzie za lekka). Z drugiej strony – niewielki ciężar doniczki może być atutem w sytuacji, w której planujemy ją umieścić w wiszącym kwietniku, np. kwietniku z makramy.

Doniczki na kwiaty – kwestie estetyczne

Doniczki na kwiaty pełnią dziś nie tylko rolę praktyczną. Za ich pomocą można w sposób interesujący i niebanalny wyeksponować rośliny. Mogą być też ciekawym elementem aranżacji wnętrz. Wybór, jaki oferują nam obecnie sklepy ogrodnicze i markety jest ogromny. Zarówno jeśli chodzi o same doniczki, jak i osłonki na kwiaty oraz różnego rodzaju kwietniki i stojaki na kwiaty. Możemy wybierać wśród wielu standardowych lub niestandardowych wzorów, kolorów i kształtów.

doniczki na kwiaty do domu
fot. Unsplash

Nie brakuje też takich doniczek na kwiaty, które same w sobie stanowią ciekawą dekorację wnętrza. W sklepach znajdziemy wiele modeli, które mogą nas zainspirować nie tylko do posadzenia w niej ulubionej rośliny, ale nawet do urządzenia całej przestrzeni. Wybierając dany egzemplarz warto dłużej zastanowić się nad tym, jaki efekt całościowy chcemy osiągnąć. Na pewno dobrym pomysłem jest zainspirowanie się ciekawymi aranżacjami kwiatów doniczkowych, których wiele znajdziemy w internecie.

Rodzaje doniczek na kwiaty do domu

Wspomnieliśmy już, że jedną z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć wybierając doniczkę na kwiaty do domu jest materiał, z którego jest wykonana. Istnieje kilka popularnych materiałów, z których najczęściej są wykonywane.

  1. PlastikNiska cena, duży wybór i bogata kolorystyka to największe zalety doniczek z tworzywa sztucznego. Nie należy też zapominać, że doniczki plastikowe mogą w bardzo udany sposób imitować inne materiały: drewno, metal, a nawet kamień. Jedną z charakterystycznych cech tych pojemników jest też lekkość. To, w zależności od naszych potrzeb, może być zarówno zaletą (jeśli np. chcemy powiesić roślinę na kwietniku), jak i wadą (jeśli kwiatek jest duży lub np. planujemy go postawić na podłodze). Nie można też zapomnieć, że wiele najtańszych doniczek plastikowych jest bardzo cienkich i elastycznych. Plastik jest też wrażliwy na działanie promieni słonecznych i pod ich wpływem szybko się niszczy. Łatwiej wyparowuje też z niego woda, to dla roślin lubiących wilgotne podłoże może być niewskazane (zwłaszcza, jeśli mamy skłonność do zapominania o ich podlewaniu). Nie da się też ukryć, że materiał ten potrafi wyglądać kiczowato.
  2. Ceramika Doniczki ceramiczne wyglądają bardzo estetycznie, mogą przybierać najróżniejsze kształty i kolory, są też stabilne i raczej ciężkie. Minusem naczyń ceramicznych jest mała stosunkowo przepuszczalność powietrza i wody, co może stanowić problem podczas podlewania. Sposobem na to są duże otwory odprowadzające oraz odpowiednio gruba warstwa odprowadzająca wodę położona na dno donicy (na nią dopiero układamy odpowiednią ziemię do kwiatów doniczkowych).

    doniczki na kwiaty do domu
    fot. Pixabay
  3. Terakota (wypalona glina)

Doniczki z terakoty (doniczki gliniane) to obecnie najpopularniejszy (obok plastiku) rodzaj doniczek sprzedawanych w naszych sklepach. Plusem wypalanej gliny jest duża przepuszczalność powietrza i wody. Dzięki temu rośliny mają możliwość swobodnego oddychania. Niestety, to również jest minusem glinianych doniczek – szybkie parowanie powoduje, że podłoże roślin dosyć łatwo wysycha, mogą również pojawić się zacieki na zewnętrznej stronie doniczki będące efektem wytrącania się soli wapnia. Cyrkulacja wody i powietrza może też powodować powstawanie mchu i kamienia, a w efekcie erozję donicy. Nie zmienia to jednak faktu, że gliniane doniczki, choć z pozoru proste i niepozorne, bardzo dobrze wkomponowują się w różnego typy wnętrza. Ten materiał tworzy też wrażenie naturalności, przypomina gliniane doniczki z parapetów naszych babć. To, w połączeniu z modą na dawne odmiany roślin sprawia, że cieszą się naprawdę sporą popularnością.

  1. Drewno Doniczki drewniane pozwalają ziemi oddychać, co służy roślinom. Niestety, mimo konserwacji (która jest konieczna) dosyć łatwo ulegają zniszczeniu, mogą zacząć się zniekształcać i przeciekać. Z drugiej strony drewno to świetny materiał do tworzenia ciekawych aranżacji.
  2. Beton Póki co to donice wybierane głównie do ogrodu. Ich zaletą jest duża stabilność. Wadą – ciężar. Jednak dzięki możliwościom, jakie daje dziś beton architektoniczny betonowe doniczki coraz śmielej wkraczają też do naszych domów.
  3. Donice metalowe Najtańsze doniczki tego rodzaju wykonane są z ocynkowanej blachy. Ich zaletą jest to, że są stosunkowo lekkie i tanie. Odpowiednio ozdobione są bardzo dekoracyjne. Doniczki z innych metali są z reguły droższe i cięższe. Kupując je należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy zostały dobrze zabezpieczone przed korozją.

    doniczki na kwiaty do domu
    fot. Unsplash
  4. Doniczki rattanoweRattan to naturalny surowiec pozyskiwanym z winorośli palmowej (Ratangu), zwanej też trzciną indyjską bądź hiszpańską, kalamusem rotangowym albo trzcinopalmą rotang. Materiał ten popularny jest szczególnie w Azji oraz poza krajami europejskimi. Uważany jest za trwały, bowiem jego słoje rosną pionowo a nie poziomo. Ma charakterystyczną fakturę. Donice z naturalnego rattanu są o wiele droższe niż z technorattanu.
  5. Technorattan To tworzywo sztuczne, ale dosyć dobrze poddające się recyklingowi. Wyróżnia się wysokim stopniem elastyczności, przez co jest materiałem plastycznym, wytrzymującym duży nacisk, nawet trwały. Jest odporny na działanie promieni słonecznych, dlatego tak często używa się go do wyrobu mebli ogrodowych. Również z tego powodu doniczki technorattanowe dominują w ogrodach.
  6. Włókno szklaneMateriał lekki i wytrzymały, póki co doniczki z tego tworzywa są dosyć rzadko spotykane. Świetnie sprawdzają się np. do uprawy ziół jadalnych. Włókna szklanego często używa się też do wzmocnienia doniczek glinianych.
  7. Doniczki samonawadniające To propozycja dla osób, które często wyjeżdżają lub zapominają o podlewaniu roślin. Donice z systemem nawadniającym posiadają specjalny zbiornik, do którego wlewa się wodę, którą następnie roślina pobiera sama, według swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here