smycz dla psa
fot. Unsplash

Zakup smyczy dla psa to jeden z podstawowych wydatków, na jakie musimy się przygotować decydując się na posiadanie czworonoga. Jeśli smycz którą wybierzemy będzie dobrze dopasowana i dobrej jakości, ułatwi życie i nam, i naszemu podopiecznemu.

Smycz dla psa: podstawowe informacje

Kupując smycz dla psa należy wziąć po uwagę takie kryteria jak:

  • waga i wielkość psa,
  • cel, w jakim kupujemy smycz (czy będą to zwykłe spacery, czy trening, czy może bieganie lub jazda rowerem z psem),
  • miejsce, gdzie będziemy wychodzić z psem na spacery,
  • bezpieczeństwo czworonoga,
  • jego charakter,
  • to, czy potrafi chodzić na smyczy, czy dopiero zaczynamy uczyć go tej umiejętności,
  • własną wygodę.

Zdecydowana większość smyczy wykonana jest wykonana jest z jednego z trzech rodzajów tworzyw:

smycz dla psa
fot. Unsplash
  • materiałowe (parciana, z bawełny),
  • skórzane,
  • z linki.

Podstawowe różnice między smyczami, jakie znajdziemy w sklepach dotyczą:

  • długości,
  • szerokości,
  • zabezpieczenia uchwytu,
  • dodatków (np. miejsce do przypięcia woreczka na dochody),
  • sposobu operowania smyczą.

Rodzaje smyczy

Biorąc pod uwagę te wszystkie parametry można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów smyczy dla psa. Oto najpopularniejsze z nich.

1. Smycz spacerowa

Najczęściej jest to smycz krótka, służy do spokojnego spaceru po mieście (dlatego często nazywana jest smyczą miejską). Może być wykonana z dowolnego materiału. Niektóre smycze tego typu mają dodatkowe podszycie na rączce, dzięki czemu dla opiekunów są wygodniejsze do trzymania. Spacerowe smycze dla psów raczej nie sprawdzą się podczas wyjścia w teren.

2. Smycz przepinana

Wyróżnia się tym, że z obydwu stron jest zakończona karabińczykami, a na całej długości posiada dodatkowe kółka (od 1 do 3) dzięki którym można ją łatwo skrócić, a tym samym dostosować jej długość do naszych potrzeb. Dzięki temu jest bardzo uniwersalna, ponieważ sprawdzi się zarówno podczas wypraw w plener, jak wtedy, gdy będziemy iść z psem zatłoczonym chodnikiem.

3. Smycz automatyczna typu „flexi”

To smycz która ma formę taśmy lub sznurka i rozwija się z roli umieszczonej w plastikowej obudowie z rączką. Dzięki temu właścicielowi jest ją wygodnie trzymać. W obudowie umieszczony jest przycisk blokady. Smycz rozwija się wraz z używaniem siły przez psa, właściciel może ją zablokować przyciskiem – na stałe lub na chwilę.

„Flexi” to tak naprawdę nazwa jednej, konkretnej marki smyczy automatycznych, jednak potocznie używa się jej w odniesieniu do wszystkich tego typu smyczy.

Flexi smycz jedna z najbardziej kontrowersyjnych odmian smyczy dla psa. Psi trenerzy oraz behawioryści dosyć jednoznaczne opowiadają się przeciwko jej używaniu. Argumentują, że smycze te wymuszają na psie konieczność ciągnięcia, a zatem zaprzeczają idei chodzenia na luźnej smyczy. Trudno jest ich również użyć do chwilowego przywiązania psa w bezpieczny sposób. W grę wchodzą też kwestie bezpieczeństwa związane z brakiem kontroli nad zwierzęciem, możliwością zaplątania się smyczy lub podcięcia kogoś (smycze te są z reguły długie). Generalnie jeśli już chcemy ich używać, zdecydowanie bardziej zaleca się zakładanie ich psom potrafiącym chodzić na smyczy, najlepiej podczas wypraw w plener.

smycz dla psa
fot. Pexels

Zaletą tego typu smyczy jest fakt, że są wygodne dla opiekunów są wygodne do trzymania w ręce.

4. Smycz z amortyzatorem

To smycze, które sprawdzają się w czasie biegania z psem lub jazdy na rowerze. Ich cechą charakterystyczną jest fragment wykonany z mocnej gumy, dzięki któremu smycz ma możliwość rozciągania się (najczęściej do kilkudziesięciu centymetrów) a tym samym amortyzowania, czyli łagodzenia szarpnięć, gdy pies ciągnie.

5. Smycz jako linka

To długa taśma lub linka, która przypinamy karabińczykiem do obroży i dajemy psu możliwość swobodnego poruszania się. Smycz może ciągnąć się po ziemi. Jeśli będziemy chcieli psa zatrzymać lub zacznie się on od nas za daleko oddalać, możemy ją przydeptać. Smycz-linkę można stosować do nauki przywołania, gdyż daje kontrolę nad psem, jednocześnie nie ograniczając mu poruszania się w obrębie kilku-kilkunastu metrów od nas.

6. Smycz podwójna (smycz dla dwóch psów)

Z jednego końca smyczy znajduje się rączka do trzymania, natomiast z drugiego smycz rozdziela się na dwie, zakończone oddzielnymi karabińczykami. Innym sposobem na prowadzenie dwóch psów na jednej smyczy jest zakup rozdzielacza do smyczy (czyli nowej końcówki którą przypinamy do smyczy pojedynczej).

7. Smycz ringowa (ringówka)

To specjalny rodzaj smyczy przeznaczonej dla psów jeżdżących na wystawy. W trakcie wystaw pies ma za zadanie przejść się wraz z właścicielem po specjalnie wydzielonym miejscu, tzw. ringu, prezentując się sędziom. Wtedy właśnie przydają się ringówki, które są krótsze od zwykłych smyczy spacerowych i dają właścicielowi większą kontrolę nad zwierzęciem. Ringówki to najczęściej cienkie linki zakończone pętlą, którą zakłada się psu na szyję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here