szampony dla psów
Fot. Unsplash

Szampony dla psów to podstawowy rodzaj kosmetyku, w jaki powinni zaopatrzyć się właściciele czworonogów. Dzięki temu łatwiej im będzie zadbać o higienę swoich pupili.

Przeczytaj zanim pójdziesz po szampon dla psa…

Kąpiele psów do których powinno się używać specjalnych szamponów dla psów należy dostosowywać do rodzaju ich sierści. Najogólniej można powiedzieć, że rasy posiadające długą, jedwabistą sierść czy włosy (np. yorki, maltańczyki, shih tzu czy pekińczyki) warto kąpać nawet raz w tygodniu. W przypadku psów z sierścią krótką wystarczy kąpiel raz w miesiącu. Jeśli z kolei nasz pupil należy do psów posiadających podszerstek (np. owczarki szkockie), wtedy powinna wystarczyć kąpiel raz na kwartał.

szampony dla psów
fot. Unsplash

Ustalając częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych u psów należy również wziąć pod uwagę ich tryb życia. Psy, które dużo przebywają na zewnątrz, biegają spuszczone ze smyczy oraz mają tendencję do wchodzenia w każdy zakamarek, zwłaszcza taki, z którego unosi się „ciekawy” zapach – należy kąpać częściej, dla naszego i ich komfortu. W takich sytuacjach nasz pupil przynosi bowiem do domu wiele kurzu, brudu i zanieczyszczeń – nie tylko na swoich łapach. Z drugiej strony, jeśli mamy psa z obfitym podszerstkiem, który mieszka np. w ogrodzie, kąpiel raz na pół roku powinna mu wystarczyć (najlepiej jesienią oraz na wiosnę).

Czy szampon dla psa to konieczność?

Dla wielu psów, zwłaszcza takich, które nie są do tego przyzwyczajone od szczeniaka, kąpiel może być stresującym przeżyciem. Tym bardziej więc warto wybrać kosmetyk, który jest przeznaczony właśnie dla czworonoga! Niedopuszczalne jest stosowanie szamponów dla ludzi. Podobnie zresztą rzecz ma się w przypadku kąpieli kotów (które w niektórych sytuacjach są konieczne – wtedy także trzeba kupić specjalny szampon dla kota – ludzkie kosmetyki, nawet najdelikatniejsze, mogą zwierzęciu zaszkodzić).

Szampony dla psów mają pH dopasowane do ich skóry, a więc nie powinny spowodować jej podrażnień. Nie grozi nam też, że spowodują łzawienie oczu. Jeżeli dobierzemy szampon dopasowany do potrzeb naszego pupila, a dodatkowo wzbogacimy jego pielęgnację odżywką, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kąpiel przebiegnie bez większych perturbacji, a my będziemy pewni, że dobrze zadbaliśmy o sierść naszego psa.

Rodzaje szamponów dla psów

Wybierając kosmetyk dla psa warto kierować się również kolorem jego sierści, szczególnie jeśli jest bardzo jasna lub bardzo ciemna. Wtedy najlepszy będzie szampon dopasowany do tej barwy. Pod uwagę należy brać również wszystkie potencjalne problemy skórne jakie może mieć nasz pupil oraz ewentualne ryzyko posiadania przez niego pcheł.

szampony dla psów
fot. Pixabay

Do najpopularniejszych rodzajów szamponów dla psów należą:

  • szampony do standardowej pielęgnacji, do których można zaliczyć kosmetyki nawilżające psią sierść, dodające jej połysku oraz wzmacniające kolor;
  • szampony przeciwpchelne, najczęściej naturalne, zawierające w składzie olejki eteryczne, działające odstraszająco nie tylko na pchły, ale również na inne rodzaje insektów, m.in. na komary i kleszcze;
  • szampony dla psów przeciwłojotokowe, przeznaczone dla czworonogów mających problem z przetłuszczającą się sierścią; poprawiają ukrwienie cebulek włosów i pracę gruczołów łojowych, regulują poziom naturalnej produkcji sebum;
  • szampony dla psów mających problemy ze skórą (infekcje bakteryjne lub grzybicze); chronią także przed zakażeniami bakteryjnymi wskutek ugryzień czy ukąszeń, likwidują wywołane bakteriami nieprzyjemne zapachy, przyspieszają gojenie ran po urazach czy operacjach;
  • szampony dla psów przeciwdziałające plątaniu się sierści;
  • szampony dla szczeniąt;
  • szampony dla konkretnych ras (np. maltańczyków);
  • szampony dla psów-alergików;
  • suche szampony dla psów w sposób szczególny przeznaczone dla szczeniaków których nie można jeszcze kąpać w wodzie, dla psów w podeszłym wieku lub po zabiegach operacyjnych.

Przystępując do kąpania psa warto pamiętać, że wcześniej należy zadbać o rozczesanie jego sierści za pomocą dobrze dobranej szczotki dla psa (a w przypadku psów z podszerstkiem – o wyczesanie martwej okrywy i nadmiaru podszerstka). Po kąpieli należy psa dobrze wysuszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here