szczotka dla psa
fot. Unsplash

Szczotka dla psa to narzędzie umożliwiające właściwą pielęgnację jego sierści. Wybierając ją musimy przede wszystkim wiedzieć, jakiego rodzaju sierść ma nasz pupil.

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz szczotkę dla psa?

Podczas wizyty w sklepie zoologicznym, zwłaszcza tym online, można poczuć prawdziwy mętlik w głowie. Liczba psich akcesoriów i ich odmian nie ułatwia wyboru. Dotyczy to niemal wszystkich elementów, które potrzebne są każdemu psu – od obroży i smyczy, przez gryzaki dla psa, na szamponie skończywszy. To samo zjawisko obserwujemy w przypadku szczotek dla psa.

W tej sytuacji dokonanie dobrego wyboru jest niemożliwe bez wiedzy na temat tego, jaki rodzaj sierści ma nasz pies. Warto też pamiętać, że czesanie psa to nie tylko warunek jego właściwej pielęgnacji, ale również kwestia zdrowotna. Brudna i skołtuniona sierść nie jest tylko problemem estetycznym. Może skończyć się na infekcjach skóry, może być też miejscem bytowania różnych pasożytów.

Rodzaje psiej sierści

Sierść psa bywa nazywana szatą, zwłaszcza przez hodowców. Może się ona składać z dwóch warstw: okrywy zewnętrznej, złożonej z tzw. włosów ościstych, oraz z wewnętrznej warstwy gęstych włosów puchowych, nazywanych podszerstkiem.

szczotka dla psa
fot. Unsplash

Poszczególne rasy psów różnią się między sobą długością oraz strukturą włosów tworzących okrywę, a także tym, czy mają podszerstek, czy nie. Biorąc to pod uwagę psią sierść możemy podzielić na kilka rodzajów.

  • Sierść długaWystępuje w różnych odmianach, może być prosta, kręcona, wełnista i falowana. U niektórych ras wyposażona jest ona w grubą warstwę podszerstka. Wtedy ich przedstawiciele znakomicie znoszą niskie temperatury (np. golden retriver).

    Istnieją też rasy, które mają tylko długą sierść, a nie maja podszerstka. Tego typu okrywę nazywamy włosiem. Przykładem psa, który ma długie włosy, ale nie ma podszerstka jest yorkshire terrier i maltańczyk.

  • Sierść krótkaU jednych psów składa się ona wyłącznie z podszerstka (np. krótkowłosy owczarek niemiecki malinois). Z kolei u innych jej podstawowym elementem jest włosie ościste. Takie psy (np. jamnik lub doberman) są znacznie mniej chronione przed utratą ciepła.
  • Sierść szorstkowłosaPsy z taką sierścią maja zarówno podszerstek, jak i zewnętrzną sierść okrywową, ale jest ona na tyle specyficzna, że nie wymaga zbyt dużej liczby zabiegów pielęgnacyjnych. Przykładem może być jamnik szorstkowłosy.
  • Psy nagieRzadkie razy, w Polsce prawie nie występujące.

Rodzaje szczotek i innych akcesoriów do czesania psa

Przedstawiamy listę najczęściej spotykanych odmian szczotek dla psa oraz innych akcesoriów służących do czesanie i pielęgnowania sierści czworonogów.

  • Szczotka drucianaMoże przypominać szczotkę dla ludzi, powinna się sprawdzić np. u psów długowłosych, z jedną warstwą okrywy, bez podszerstka.
  • Szczotka „pudlówka”Jest prostokątna i ma rączkę, która zapewnia pewny chwyt w dłoni. Druciki są zagięte, pozwalają na opracowywanie kołtunów. Uznawana za jedne z najbardziej uniwersalnych rodzajów szczotki dla psa.

    szczotka dla psa
    fot. Pexels
  • Szczotki z włosiem lub nylonowePolecane dla szczeniąt. W przypadku psów dorosłych można ich użyć pod koniec zabiegu, nadadzą sierści połysk. Nie nadają się jednak do jej rozczesywania.
  • Szczotka włosiano-ościstaPowierzchnia szczotkująca składa się z kępek włosia lub nylonowych nitek i igiełek plastikowych. Sprawdzi się u ras psów, których nie należy pozbawiać podszerstka, np. u: border collie i owczarka szetlandzkiego.
  • Duży grzebień z rzadko rozstawionym ząbkamiMoże się sprawdzić u psów z tendencją do kołtunienia sierści oraz obfitym podszerstkiem.
  • Mały grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkamiMożna go używać do rozczesywania kołtunów lub czesania psów w okolicy głowy i uszu.
  • FurminatorNarzędzie używane do usuwania martwego podszerstka. Uchodzi za szybkie, efektywne i bezpieczne dla psów.
  • Zgrzebło gumowe lub gumowa rękawica do wyczesywaniaTych akcesoriów można używać do wyczesywania martwej sierści u wszystkich ras krótkowłosych.
  • Zgrzebło z twardymi zębamiMa metalowe ząbki, nadaje się do rozczesywania i wyczesywania martwej sierści.

Wybierając rodzaj narzędzia oraz jego model należy pamiętać, że liczą się tu nie tylko nasza wiedza i preferencje, ale również upodobania naszego psa. Jeśli chcemy, by zabiegi pielęgnacyjne nie były utrapieniem dla obydwu stron, pies musi z nami współpracować. By ułatwić życie sobie i zwierzęciu, warto kupować akcesoria dobrej jakości, które będą bezpieczne dla psa, a dla nas wygodne w użyciu. Dlatego oprócz kwestii związanych z rodzajem szaty u naszego psa, wybierając szczotkę, grzebień, zgrzebło czy furminator należy wziąć pod uwagę ich wielkość i staranność wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here