buty do biegania
fot. Pixabay

Każdy, kto zaczyna biegać, wraca do biegania po dłuższej przerwie lub po prostu chce wreszcie podejść na poważnie do kwestii zakupu dobrych butów do biegania, musi się do tego przynajmniej trochę przygotować. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu lub klikniemy przycisk „kupuj”.

Buty do biegania – jakie wybrać?

Kupno odpowiednich butów do biegania jest ważne. To truizm, ale jeśli na jego dźwięk wzruszasz z pogardą ramionami twierdząc, że to po prostu marketing nakręcany przez firmy sportowe – Twoje stawy mogą zapłacić za to wysoką cenę. Oczywiście, marketing odgrywa w tym pewną rolę. Podobnie jak moda na bieganie, która trwa już od wielu lat. Z drugiej strony czy słyszałeś/słyszałaś kiedyś, by ktoś, kto biega przez dłuższy czas mówił, że zwykłe trampki, halówki czy miejskie buty sportowe są ok do biegania? Jeśli to Cię nie przekonuje, możesz posłuchać opinii ortopedów i fizjoterapeutów, którzy mówią o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma bieganie.

Oczywiście żadne buty nie dadzą Ci gwarancji uniknięcia kontuzji. Z pewnością mogą jednak sprawić, że bieganie będzie dla Ciebie choć trochę bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

buty do biegania
fot. Pixabay

Poszukując butów do biegania nie nastawiaj się jednak na to, że znajdziesz ideał. Nie istnieje coś takiego jak „najlepsze buty do biegania”. Po pierwsze, wiele tu zależy od naszych indywidualnych preferencji i stylu biegania (którego osoby początkujące jeszcze nie znają). Po drugie, większość butów ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego jeśli szukasz swoich pierwszych porządnych butów do biegania, na początek radzimy Ci, być postawił na złoty środek, czyli kupił obuwie dopasowane, ale w miarę uniwersalne. Jeśli na serio złapiesz bakcyla, swoją kolejną parę będziesz mógł/mogła kupować o wiele bardziej świadomie.

Buty do biegania – czym się kierować przy wyborze?

Oto lista kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając buty do biegania. Nie wyczerpuje ona oczywiście wszystkich kwestii związanych z ich zakupem. Te, które podajemy są jednak kluczowe.

  • Waga biegacza

Im dana osoba jest cięższa, tym jej buty powinny mieć większą amortyzację. Dlatego oglądasz jakąś parę zwróć uwagę na informacje dotyczące tego, jaką maksymalną wagę ich właściciela przewiedział producent. Informacje te są podawane oddzielnie dla mężczyzn i dla kobiet.

  • Amortyzacja

O co chodzi z tą słynną amortyzacją, o której wszyscy mówią w kontekście butów do biegania? To wszystkie rozwiązania zastosowane przez producentów obuwia, która mają za zadanie amortyzowanie sił, jakie oddziałuje na nasze stawy w momencie, w którym podczas biegania uderzamy stopą o podłoże. Największą rolę odgrywa tu pianka w podeszwie, a konkretnie – jej grubość i gęstość. Jeśli wybierzesz amortyzację niedopasowaną do Twojej wagi, pianka szybciej straci swoje właściwości.

  • Intensywność treningu

W pierwszej kolejności chodzi tu głównie o jego objętość, czyli ilość przebiegniętych kilometrów i ilość treningów w ciągu tygodnia. Im biegasz dłużej i częściej, tym buty szybciej się zużyją.

  • Rodzaj nawierzchni, po której biegasz najczęściej

Poziom amortyzacji obuwia ma największe znaczenie w przypadku treningów na twardym podłożu. W kolei jeśli częściej biegasz w terenie, warto zwrócić większą uwagę na to, jaki bieżnik Twoje mają buty. Szczególnie, jeśli jesienią i zima, w miejscach, w których może być mokro i ślisko.

  • Typ stopy

Chodzi tu o sposób, w jaki Twoja stopa porusza się w trakcie biegania. Generalnie biegaczy można podzielić na tych, którzy mają tendencję do pronacji (czyli ich stopa w sposób naturalny kieruje się do wewnątrz; ruch ten działa amortyzująco), supinacji (ruch stopy do zewnątrz) oraz tych, którzy maja tzw. stopę neutralną. Najłatwiej możemy to rozpoznać sprawdzając wytarcie przedniej części podeszwy butów, w których już biegaliśmy.

buty do biegania
fot. Unsplash

Wytarcie po wewnętrznej stronie będzie oznaczało, że mamy tendencję do pronacji. Po zewnętrznej – do supinacji. Przy stopie neutralnej żadna z krawędzi nie powinna być zniszczona. Dostępne na rynku buty do biegania można podzielić na takie dla pronatorów oraz dla biegaczy ze stopą neutralną i supinującą (tu nie ma rozróżnienia).

Jeśli jesteś osobą w 100 proc. początkującą i nie możesz zrobić „testu podeszwy” – wybierz buty dla stopy neutralnej. Rozróżnienie obuwia do biegania ze względu na typ stopy ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy biegasz o asfalcie.

Dlaczego amortyzacja w butach do biegania jest tak ważna?

Jak już pewnie zwróciliście uwagę, większość najważniejszych kryteriów związanych z wyborem butów do biegana krąży wokół ich amortyzacji. Jest ona niezwykle ważna, ale może też budzić sporo kontrowersji. Dlatego na sam początek warto postawić na buty, które będą „średniakami”. Istnieje co najmniej kilka powodów.

Pierwszy, najważniejszy: każdy biegacz ma swoje własne preferencje dotyczące poziomu amortyzacji w obuwiu. Są osoby, którym źle się biega, jeśli pianki jest zbyt dużo. Są też szkoły, które mówią wręcz o tym, że powinniśmy biegać bez amortyzacji. Jednak jako osoba początkująca albo prawie początkująca zapewne nie wiesz jeszcze, jakie są Twoje preferencje. Wybór, który jest gdzieś w pół drogi powinien być dobrym rozwiązaniem.

Przemawiają za nim również względy praktyczne. Buty do biegania ze średnim poziomem amortyzacji mogą nam się przydać również podczas innych aktywności. Nie będą wprawdzie wyborem optymalnym, ale akceptowalnym. Mogą nam więc służyć jako buty do nordic walking czy buty do fitnessu (zwłaszcza do lekkiego cardio). Wybór obuwia z dużą amortyzacją sprawi, że będzie ono mniej uniwersalne. Może się bowiem okazać, że podczas innego rodzaju ruchu będziemy się w nich czuć mało stabilnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here