siemię lniane, siemię lniane jak pić
fot. Pixabay

Siemię lniane jest cennym źródłem wielu składników korzystnych dla naszego organizmu. Jego działanie znane jest od lat. Podpowiadamy, w jakiej formie można je spożywać, jak przygotować i jak pić.

Siemię lniane – rodzime super jedzenie

Siemię lniane to niewielkie, brązowe nasiona lnu, rośliny uprawianej ze względu na nasiona (z których wytłacza się również olej lniany) oraz łodygi, z których wytwarza się włókno lniane. Len to jedna z roślin, którą w całości można przerobić na materiały dające się wykorzystać do celów gospodarczych.

Zarówno siemię, jak i olej zaliczane są do tzw. polskich superfoods, czyli żywności wyjątkowo bogatej w składniki odżywcze. Pojęcie to zrobiło dużą karierę w USA i na Zachodzie Europy. W Polsce początkowo mówiło się o nim głównie w kontekście superfoods popularnych w tym kraju, przeważnie nieco egzotycznych, np. jagody goji, jagody acai czy komosa ryżowa. Szybko jednak dietetycy i naukowcy zaczęli przypominać o roślinach uprawianych w Polsce, w których zawartość korzystnych dla organizmu składników może być porównywalna do roślin pochodzących z Emeryki Południowej czy Azji.

siemię lniane, len
fot. Pixabay

W ten sposób „przypomnieliśmy” sobie o aronii, żurawinie, porzeczce, czosnku czy właśnie o siemieniu lnianym oraz oleju lnianym. Pod względem zawartości substancji odżywczych nasiona lnu są czasem porównywane do nasion chia). Rodzime superfoods mają jednak tę przewagę nad zachodnimi, że nawet jeśli pod niektórymi względami ustępują tym egzotycznym, są od nich o wiele tańsze i łatwiej dostępne. A to daje nam większą motywację do włączania ich do naszej codziennej diety.

Jaki skład ma siemię lniane i jak działa na nasz organizm?

Oto lista najważniejszych składników odżywczych (oczywiście nie wszystkich) zawarte w siemieniu lnianym. Przedstawiamy też pokrótce, jaki wpływ wywierają na nasz organizm.

  • Błonnik, w tym błonnik rozpuszczalny w wodzie, który działa korzystnie na florę bakteryjną jelit oraz obniża cholesterol; stanowi ponad jedna czwartą masy nasion lnu;
  • Kwasy tłuszczowe omega-3, stanowiące nawet 60 proc. składu tłuszczów obecnych w siemieniu lnianym, dzięki czemu est ono jednym z najbogatszych źródeł roślinnych tego kwasu;
  • Substancje śluzowe które wpływają pozytywnie na układ pokarmowy; uwidaczniają się po dodaniu do nasiona całych lub zmielonych wody; mieszanka zyskuje wtedy charakterystyczną, lepką konsystencję;
  • Lignany – działają osłonowo na wątrobę, są elementem profilaktyki przeciwnowotworowej;
  • Lignina SDG – wzmaga przyrost masy kostnej i ma korzystne działanie na gospodarkę hormonalną kobiet;
  • Sterole roślinne – związki chroniące organizm przed wolnymi rodnikami;
  • Aminokwasy (m.in. lizyna, leucyna, tryptofan, fenyloalanina);
  • Minerały takie jak magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen;
  • Witaminy, w tym kwas foliowy, witamina C, witamina E, witamina K, niacyna (witamina B3) oraz inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6).

    siemię lniane
    fot. Pixabay

Siemię lniane jest także surowcem, który możemy wykorzystywać do celów pielęgnacyjnych. Ze śluzu, który wytrąca się z niego w trakcie parzenia możemy robić maski na włosy oraz na twarz (w tym drugim przypadku do maski warto dodać miód).

W przypadku pielęgnacji włosów, śluz siemienia (nazywany czasem glutkiem) jest szczególnie polecany właścicielkom włosów suchych, łamliwych, rozjaśnianych, kręconych (podkreśla skręt).

Siemię lniane – jak przygotować?

Siemię lniane w postaci śluzowatego napoju do picia przygotowujemy z jednej czubatej łyżeczki zmielonych ziaren, które zalewamy wrzącą lub ciepłą wodą. Warto przy tym je energicznie mieszać, dzięki temu uzyskany napój będzie miał bardziej jednolitą konsystencję. Czekamy ok. 10 minut aż siemię napęcznieje. Wtedy jest gotowe do wypicia.

Tego typu napój można też przygotować z całych ziarenek, ale wtedy trzeba je trochę pogotować. Można przygotować je większej ilości, na kilka dni, bo ugotowane siemię może chwilę postać (2-3 dni).

Napój z siemienia najlepiej pić rano, przed pierwszym posiłkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli będziemy go spożywać o innych porach dnia.

Zmielone nasiona lnu można także dodawać do owocowych i warzywnych koktajli. Rozprowadzone z niewielką ilością wody może zastąpić jajka dodawane do potraw. Można go używać również jako posypki do kanapek, sałatek zup, pieczywa itp. Wystarczy go lekko podprażyć na suchej patelni (tak jak nasiona słonecznika).

Siemię lniane w formie nieprzetworzonych nasion zawiera najwięcej witamin i składników odżywczych, jednak ich większą przyswajalność obserwuje się w przypadku zmielonych nasion oraz oleju lnianego. Obróbka termiczna i mielenie sprzyjają przebieganiu procesów utleniania witamin, przez co traci ono część swoich dobroczynnych właściwości. Dlatego najlepiej mielić je w domu, bezpośrednio przed użyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here