buty do fitnessu, buty do ćwiczeń
fot. Pixabay

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy w klubie fitness, czy w domu, wspomagając się filmikiem ulubionej trenerki, buty do fitnessu to podstawa. Bez nich nie może być mowy o udanym treningu. O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

Zakup butów do fitnessu – podstawy

Buty do fitnessu, jak każde buty sportowe powinny być przede wszystkim maksymalnie wygodne i dobrze dopasowane do naszej stopy. Nie może być mowy o żadnym uciskaniu, obcieraniu czy innych tego typu niedogodnościach. Jeśli będziemy na nie narażeni, nasz trening nie będzie efektywny. Kolejnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest materiał, z którego wykonany jest but – powinien być on przewiewny. To kluczowe aspekty, o których nie wolno zapominać.

buty do fitnessu, buty do ćwiczeń damskie
fot. Unspash

Jeśli but nie leży nam na nodze, jeśli od samego początku czujemy, że coś nam w nim nie pasuje – nie warto go kupować. A jeżeli już kupiliśmy – trzeba go zwrócić póki mamy taką szansę. Niezależnie od tego, jak pięknie prezentują się na naszej stopie, jak bardzo pasują nam do nowej sportowej koszulki i legginsów sportowych. Jeśli będą nas obcierały, nie pomoże nam też fakt, że są markowe, ani to, że kupiłyśmy/kupiliśmy je po okazyjnej cenie.

Jak w takim razie dobrać odpowiednie buty do fitnessu i czym się kierować?

Buty do fitnessu – co warto przemyśleć przed zakupem?

Zakupy w sklepie z obuwiem sportowym u wielu osób mogą wywołać prawdziwy ból głowy. Wybór, jaki mamy jest ogromny. Zaś ceny niektórych modeli naprawdę zwalają z nóg. Jeśli do tego dodamy, że wiele osób, również kobiet, uprawia różne dziedziny sportu, perspektywa zakupu oddzielnego obuwia do każdej z nich nie jest zachęcająca.

Dlatego poszukując butów do fitnessu warto przemyśleć, czy obuwie to będzie nam służyło jeszcze do jakiś innych celów? A może już mamy w domu buty sportowe, które z powodzeniem sprawdzą się podczas lżejszych treningów, a dzięki temu nasza kolejna para będzie mogła być bardziej specjalistyczna i dopasowana np. do intensywnego cardio? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć, dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć optymalną decyzję.

buty do fitnessu, bty do ćwiczeń
fot. Pixabay

Oczywiście nie sposób pominąć też tego, jaki rodzaj aktywności kryje się u nas pod hasłem „fitness”. Czy jest to lekkie cardio? Klasyczne ćwiczenia aerobowe? A może często robimy trening FBW (Full Body Workout)?

Buty do ćwiczeń fitness – jakie kryteria powinny spełniać?

Oto kilka wskazówek, jakie warto uwzględnić przy wyborze butów do fitnessu.

  1. W przypadku lekkiego treningu aerobowego lub treningu typu zumba itp. dobrym rozwiązaniem mogą być buty do biegania. Jeśli posiadasz już takie – możesz z nich skorzystać.
  2. Dobre buty do fitnessu powinny mieć podeszwę dopasowaną do podłoża, na którym ćwiczmy. W salach do fitnessu (lun w naszym własnym domu) bywa ślisko, dlatego obuwie musi mieć odpowiednią przyczepność.
  3. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu nodze odpowiedniej stabilizacji, zwłaszcza jeśli trenujemy intensywnie i z wykorzystaniem wielu przyrządów. Wtedy buty do biegania mogą nie wystarczyć – ze względu zbyt dużą miękkość. Również amortyzacja, która w przypadku biegania po betonie czy asfalcie jest bardzo ważna, na sali treningowej może być aż za duża. Może się bowiem okazać, że „nie czujemy stopy”, ćwiczymy jak na poduszkach. Wiele osób woli ćwiczyć w butach, które są zdecydowanie sztywniejsze niż buty biegowe.
  4. Dobrym pomysłem mogą być w tej sytuacji buty do crossfitu, które starają się łączyć w sobie właściwości dobrych do ćwiczeń ruchowych z butami zakładanymi np. przez osoby trenujące głównie siłowo. Jeśli Twój trening fitness ma wiele elementów crossfitu – warto przemyśleć ich zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here