monstera dziurawa
fot. Unsplash

Monstera dziurawa to roślina efektowna , a przy tym stosunkowo łatwa w uprawie. Nie dziwi więc, że obecnie jest jedna z najbardziej cenionych roślin doniczkowych.

Jeśli za miarę popularności kwiatów doniczkowych do domu uznalibyśmy liczbę postów na Instagramie prezentujących danych gatunek (lub takich, w których stanowi on element dekoracyjny), najprawdopodobniej monstera dziurawa zajęłaby jedno z pierwszych miejsc. To jednak nie wszystko. Charakterystyczne, bardzo dekoracyjne liście monstery pojawiają się również w formie grafik na odzieży (t-shirty, bluzki, sukienki) oraz przedmiotach codziennego użytku (kubki, pościel, poduszki dekoracyjne), a także w aranżacji wnętrz (np. tapety). Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tej roślinie.

Monstera dziurawa – co to za kwiat?

Monstera dziurawa (łac. Monstera deliciosa; czasem nazywana jest również monsterą wonną) w naturze rośnie na terenie lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej (m.in. w południowym Meksyku i Panamie). Jest wieloletnim, silnie płożącym się pnączem. Główną ozdobą tego gatunku są bardzo duże, sercokształtne liście o średnicy sięgającej nawet 60 cm. Kiedy są młode mają jasnozielony kolor. Z czasem jednak ciemnieją, przybierając głęboką, zieloną barwę. W miarę dorastania na liściach monstery dziurawej pokazują się też charakterystyczne, zielone wycięcia będące jej znakiem rozpoznawczym. Im dany egzemplarz jest starszy, tym wycięcia są mocniejsze. Starsze liście mają dodatkowo otwory w blaszce.

monstera dziurawa
fot. Pexels

Warto też wiedzieć, że dorosłe monstery kwitną, a ich kwiatostany mają kolbiasty kształt, otoczony kremową, pochwiastą przysadką (w botanice liść słowo „przysadka” oznacza liść, z kąta którego wyrasta kwiat). Monstera deliciosa może również owocować, w warunkach domowych zdarza się to jednak niezmiernie rzadko. Owoce są jadalne i przypominają w smaku kwaśnego ananasa, w Meksyku sok z nich znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Charakterystyczną cechą monstery dziurawej są także korzenie powietrzne, dzięki którym może piąć się w górę. Nie wolno ich obcinać. W warunkach domowych starsze osobniki osiągają nawet 300 cm wysokości, ich wzrost jest jednak powolny.

Pielęgnacja i uprawa monstery

  1. Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, jeśli chcemy by zakwitła – nie mniejszej niż 24 st. C.
  2. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie (robimy to mniej więcej raz na dwa tygodnie), latem podlewamy raz na tydzień; między podlewaniem ziemia powinna przeschnąć.
  3. Monstera dziurawa (monstera wonna) to roślina tropikalna, dlatego lubi dużą wilgotność powietrza. Jej liście powinno się zraszać wodą, najlepiej 2-3 razy w tygodniu.
  4. Liście warto również przecierać wilgotną szmatką, również po to, by zebrać gromadzący się na nich kurz.
  5. Ziemia do kwiatów doniczkowych kupowana z myślą o monsterze powinna być przewiewna, przepuszczalna, torfowa.
  6. Stanowisko dla monstery powinno być pół cieniste, gdyż roślina jest wrażliwa na bezpośrednie nasłonecznienie.
  7. Monsterę dziurawą przesadzamy raz w roku w okresie wiosennym.

    monstera dziurawa
    fot. Unsplash
  8. Starszym okazom wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi. Przesadzamy je rzadziej, raz na kilka lat – wtedy, gdy zauważymy, że ich dotychczasowa doniczka stała się za ciasna.
  9. Roślinę warto regularnie zasilać odżywką do kwiatów domowych.
  10. Od czasu do czasu (np. raz na miesiąc) można użyć nabłyszczacza do liści.

Inne odmiany monstery

Monstera dziurawa występuje w kilku odmianach. Nie są one tak popularne jak wersja klasyczna, ale warto o nich pamiętać. Niektóre mają wartość kolekcjonerską.

  1. Monstera „Monkey mask”, czyli mniejsza odmiana monstery. Odpowiednia dla tych, którzy nie mają wystarczającej ilości miejsca na monsterę dziurawą. Liście monstery „Małpiej maski” mają jednolite brzegi, ale za to liczne, efektowne dziury. Są intensywnie zielone. Roślina dorasta maksymalnie do jednego metra, ale zazwyczaj jest niższa.
  2. Miłośnikom monster, którzy nie mogą przeznaczyć dla nich dużej ilości miejsca, poleca się nieco mniejszą monsterę „Borsigiana”. Jest bardzo podobna do klasycznej monstery dziurawej, ale charakteryzuje się wolniejszym wzrostem i nie osiąga tak dużych rozmiarów.
  3. Koneserzy tego rodzaju roślin mogą się pokusić również o uprawę monstery „Variegata”. Wyróżnia się ona biało-zieloną barwą liści. To gatunek kolekcjonerki, za sadzonkę o wysokości ok. 35-40 cm (mierzone z doniczką) trzeba zapłacić ok. 600 zł (za sadzonkę zwykłej monstery o wysokości 30-40 cm, mierzonej z doniczką, zapłacimy ok. 25-30 zł).
  4. Inna rzadka odmiana to monstera „Marmorata”. Jej liście mają barwę żółto-zieloną. Jest jeszcze droższa niż monstera „Variegata”. Kiedy przygotowywaliśmy ten tekst nie udało nam się znaleźć w Polsce aktualnych ogłoszeń o sprzedaży sadzonek tego gatunku. Ceny w podawane w ogłoszeniach, które były już nieaktualne (zarówno od osób indywidualnych, jak i sklepów ogrodniczych) sięgały ponad 2 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here