ziemia do kwiatów doniczkowych
fot. Pexels

Dobra ziemia to podstawa udanej uprawy kwiatów doniczkowych. To ona jest dla nich źródłem substancji odżywczych. Dlatego planując nasadzenia należy przede wszystkim zadbać o podłoże dopasowane do potrzeb poszczególnych odmian.

Dlaczego wybór dobrej ziemi do kwiatów doniczkowych jest tak ważny?

Ziemia do kwiatów doniczkowych musi im zapewnić odpowiednie składniki pokarmowe. To jednak nie wszystko. Powinna także zagwarantować korzeniom drenaż i umożliwiać krążenie powietrza w doniczce. Tylko wtedy będą mogły prawidłowo się rozwijać.

Wybierając podłoże w którym sadzimy rośliny powinniśmy pamiętać, by w maksymalny sposób odzwierciedlało ono warunki, w jakich rosną one w w swoim naturalnym środowisku. Wszak większość kwiatów doniczkowych do domu to tak naprawdę „oswojone” wersje roślin występujących naturalnie w przyrodzie – często w krajach o znacznie cieplejszym klimacie niż Polska. Świetnym przykładem może być chociażby fikus sprężysty czy fikus benjamina. To rośliny rosnące pochodzące z południowo-wschodniej Azji, które w naturze są drzewami dorastającymi do ok. 30 m. Lubią one wilgotne powietrze, ale jeśli chodzi o ziemię, to w ich przypadku sprawdzi się klasyczne podłoże uniwersalne.

ziemia do kwiatów doniczkowych
fot. Pexels

Jeżeli jednak w tej samej ziemi do roślin doniczkowych posadzilibyśmy przedstawicieli gatunku lithops, nazywanych u nas żywymi kamieniami, mogłoby się to okazać dla nich problematyczne. Może być ona jednak problematyczna dla roślin, które nazywamy żywymi kamieniami. Te sukulenty pochodzące z terenów pustynnych, przystosowane do radzenia sobie w podłożu pozbawionym próchnicy, kamienistym i mocno przepuszczalnym, w uniwersalnej ziemi mogłyby sobie nie poradzić. W ich przypadku rekomenduje się użycie ziemi do kaktusów i sukulentów (albo nawet specjalnej ziemi dopasowanej konkretnie do lithopsów.

Jeśli jednak w takim podłożu próbowalibyśmy zasadzić paproć, która w naturze jest składnikiem leśnego poszycia i rośnie w wilgotnej, bogatej w próchnicę i kwaśnej ziemi, hodowla z dużym prawdopodobieństwem mogłaby się skończyć niepowodzeniem. Dla paproci ziemia do kaktusów jest zbyt uboga w składniki odżywcze oraz za bardzo przepuszczalna.

Jakie cechy powinno mieć dobrze podłoże do roślin doniczkowych?

Co powinno się znaleźć w składzie dobrej jakościowo ziemi do kwiatów? Mówiąc najogólniej taka ziemia powinna:

  • zawierać ziemię próchniczą i torf, aby podłoże nie było zbyt ciężkie i mogło magazynować wodę;
  • powinna zawierać kermazyt, który zapewnia wietrzenie korzeni;
  • kermazyt należy również wysypać na dno doniczki do kwiatów, posłuży jako drenaż;
  • w składzie podłoża do roślin doniczkowych znaleźć się może również m.in. włókno kokosowe, piasek kwarcowy, perlit, glinkę, aktywatory korzeni, a nawet zestaw startowy nawozu długodziałającego, który rozkłada się powoli, dzięki czemu dostarcza roślinie składniki odżywcze nawet przez kilka miesięcy.

Poszczególne rodzaje ziemi do kwiatów różnią się między sobą proporcjami poszczególnych składników. Oprócz tego posiadają odmienne pH.

Rodzaje ziemi do kwiatów

  • Ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych

To ziemia wieloskładnikowa o pH 5,5-6,5. Nadaje się zarówno do kwiatów doniczkowych, jak i balkonowych oraz rabatowych (z wyjątkiem roślin potrzebujących kwaśnego pH). W jej składzie znajdziemy najczęściej: torf wysoki, torf niski, ziemia gliniasta, ziemia kompostowa, piasek gruboziarnisty, dolomit, nawozy NPK (wieloskładnikowe nawozy mineralne zawierające N-azot, P-fosfor, K-potas).

ziemia do kwiatów doniczkowych
fot. Pixabay
  • Ziemia do palm, juk i dracen

Ziemia nadająca się do juk, palm i dracen, sprawdzi się również w przypadku fikusów. Ma ph na poziomie 6-7. Zawiera perlit, który zapewnia jej odpowiednią przepuszczalność i przewiewność. Również tym przypadku dno doniczki należy wysypać kermazytem.

  • Ziemia do paproci

Wieloskładnikowa, o ph na poziomie 6-7. Wyróżnia się wysoką zawartością torfu wysokiego, który zapewnia bardzo dobre magazynowanie wody, spulchnioną strukturę podłoża. Dostarcza również dużą ilość próchnicy. To sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni.

  • Ziemia do kaktusów i innych sukulentów

Ziemia do kaktusów to podłoże o pH 5,7-6,8. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników jest lekka i przepuszczalna, zarówno jeśli chodzi o przepuszczalność wody, jak i dopływ powietrza do korzeni.

  • Podłoże do storczyków

Ziemia do storczyków to podłoże z zawartością wysokiej jakości składników o pH 5,5-6,5. W jej składzie znajdziemy: korę, chipsy kokosowe i perlit, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i wilgoć. Torf wysoki wzbogaca się startową dawką nawozów, przez co przez 3-4 tygodnie po posadzeniu nawożenie storczyków nie jest konieczne.

  • Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym

Ziemia idealna do wysiewu nasion, pikowania, sadzenia kłączy, cebuli i bulw roślin ozdobnych. Posiada składniki przyspieszające kiełkowanie i stwarza dogodne warunki dla wzrostu roślin w początkowym etapie rozwoju. Zawiera też startową dawkę nawozów. Jej powinno wynosić między 6 a 7.

  • Ziemia do roślin zielonych

Zawiera dopasowaną do potrzeb tych roślin mieszankę torfu wysokiego i niskiego, składniki poprawiające jej strukturę i przepuszczalność oraz startowe dawki nawozów wieloskładnikowych

  • Ziemia do pelargonii i roślin balkonowych

Przeznaczona do wszystkich odmian pelargonii oraz roślin balkonowych uprawianych w doniczkach i skrzynkach. Torf użyty do produkcji tego podłoża powinien posiadać dużą pojemność wodną oraz strukturę. Dzięki temu rośliny te będą miały odpowiednie warunki do długotrwałego kwitnienia.

  • Podłoże do roślin cytrusowych

Mieszanka torfu wysokiego i niskiego oraz kory, o pH 6-7.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here