komosa ryżowa
fot. Unsplash

Komosa ryżowa to roślina, którą możemy jeść i na słodko, i na słono. Jest bogata w substancje odżywcze, w tym wiele takich, które bardzo rzadko zdarzają się w produktach pochodzenia roślinnego. Jak ją gotować, jak jeść, a przede wszystkim – jaki ma skład i właściwości. Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Komosa ryżowa – co to jest?

Komosa ryżowa, nazywana też quinoa lub ryżem peruwiańskim to roślina wywodząca się z Ameryki Południowej i Środkowej, uprawiana przez rdzennych mieszkańców tamtych terenów na długo przed ich podbiciem przez Europejczyków. Quinoa nazywana jest tam „świętym zbożem Inków”, „złotym ziarnem Inków”.

Quinoa nazywana bywa również „matką zbóż”, de facto zbożem jednak nie jest. Botanicy zaliczają ją do rodziny komosowatych albo szarłatowatych. Roślina ta spokrewniona jest z polską komosą białą (lebiodą) i komosą wielonasienną.

komosa ryżowa
fot. Unsplash

Ziarna komosy ryżowej znajdują wiele zastosowań w kuchni – mogą zastąpić kaszę, ryż czy ziemniaki. Nadaję się także do przygotowywania dań słodkich. Jej ziarna występują w trzech odmianach: białej, czerwonej oraz czarnej.

Przez długi czas komosa ryżowa prawie nie była znana w naszym kraju, jednak od kilku lat, na fali popularności tzw. superfoods zaczęła być bardziej popularna. Dziś można ją kupić w większych i lepiej zaopatrzonych marketach spożywczych oraz w sklepach ze zdrową żywnością.

Superfoods to wymyślona przez marketingowców nazwa określająca żywność o bardzo dużej zawartości składników odżywczych – komosa ryżowa w pełni spełnia to kryterium.

Co zawiera komosa ryżowa?

Komosa ryżowa wprowadzona do naszej diety może być dobrym zamiennikiem roślin zbożowych. Na ich tle wyróżnia się jednak tym, że jest dosyć bogatym źródłem białka. Mało tego, białko komosy ryżowej, jako jedno z nielicznych białek roślinnych, zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. To oznacza, że może być alternatywą dla białka zwierzęcego. Jej spożywaniem powinny się więc zainteresować osoby, które są wegetarianinami lub weganami.

Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów (tradycyjne zboża nie mają tego składnika). Flawonidy mają właściwości antyoksydacyjne, czyli wykazują zdolność do niwelowania skutków szkodliwych procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie. To oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób, z chorobami nowotworowymi, neurologicznymi i chorobami serca na czele.

komosa ryżowa
fot. Unsplash

Ziarna komosy ryżowej są również bogate w tłuszcze nienasycone, głównie w kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, a więc zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Komosa nie zawiera glutenu.

Jak gotować komosę ryżową?

Ziarna komosy ryżowej gotuje się podobnie jak ryż czy kaszę jaglaną, gryczaną lub inne kasze znane z polskiej kuchni. Przed gotowaniem należy przelać je na sitku wodą lub wypłukać. Należy o tym pamiętać, ponieważ nieoczyszczona quinoa pokryta jest saponiną która nadaje smak goryczki. Dla uzyskania charakterystycznego orzechowego posmaku komosę trzeba wysuszyć i lekko podprażyć na patelni. Gotujemy ją w proporcji 1:2 (jedna porcja komosy na dwie porcje wody), mniej więcej ok. 15 minut (od momentu zagotowania się ziaren i wody).

Biała quinoa może być spożywana jako zamiennik ryżu, ziemniaków, kasz itp. w daniach głównych. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do sałatek lub jako wkładka zagęszczająca do zup. Dobrze skomponuje się również z różnego rodzaju warzywami – pomidorami, papryką, szpinakiem czy botwinką.

Same ziarna komosy ryżowej maja delikatny, lekko słodki smak, dlatego można je wykorzystywać również do przygotowywania dań na słodko i deserów. Pasuje na przykład do owoców, orzechów czy rodzynek.

Quinoa czerwona i czarna mają wyrazistszy smak. Podczas gotowania nie tracą swojej twardości ani chrupkości. Mogą być np. głównym składnikiem sałatek czy surówek, ale też dodatkiem do dań głównych.

Komosę zwykle podaje się ugotowaną, ale po uprażeniu na patelni można ja także podawać na surowo (np. jako dodatek do sałatek).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here