szałwia, sząłwia na co jest
fot. Pixabay

Szałwia lekarska to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Ze względu na swoje właściwości stosowana jest również w kuchni i przemyśle kosmetycznym. Dowiedz się więcej na jej temat.

Szałwia lekarska – co to za roślina?

Szałwia lekarska, czyli Salvia officinalis, to zioło lecznicze znane już od stuleci. Jest rośliną wieloletnią, uprawianą głównie w Ameryce Południowej i Europie. Wykorzystuje się ją na różne sposoby:

  1. Jako składnik leków.
  2. Samodzielnie, jako zioło lecznicze (szałwia dostępna jest w formie suszu, herbat, olejków eterycznych i nalewek).
  3. Szałwia ma również zastosowanie w kosmetologii (m.in. jako składnik szamponów, żeli pod prysznic, kremów, środków do higieny intymnej, past do zębów i płukanek do jamy ustnej).

    szałwia
    fot. Pexels
  4. Suszoną szałwię stosuje się jako przyprawę.
  5. Świeże listki szałwii można dodawać do sałatek.
  6. Szałwia to także roślina ozdobna. Można sadzić ją w ogrodzie, ale sprawdzi się również jako kwiat doniczkowy do domu.

Wielość zastosowań szałwii wynika przede wszystkim z jej bogatego składu. To roślina bogata m.in. w związki takie jak saponiny, flawonidy, olejki eteryczne (zawierające m.in. kamforę, witaminę B1 i C i wiele innych). Najczęściej wykorzystuje się jej liście, znacznie rzadziej korzeń lub kwiaty.

Na co pomaga szałwia?

Szałwia ma potwierdzone działanie bakteriobójcze, ale również przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Jest składnikiem leków na ból gardła. Pomaga zwalczać różnego typu infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. W takich przypadkach szczególnie zbawienny jest napar z szałwii – ma właściwości wykrztuśne i ściągające, pomaga w wydalaniu krztuszącej wydzieliny z oskrzeli i zwalczaniu gorączki. Naparem z szałwii można też wypłukać bolące gardło. Taka płukanka pomaga też przy różnych stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej, pomaga też walczyć z problemem brzydkiego zapachu z ust.

szałwia, ból gardła, szałwia na bół gardła
fot. Pixabay

Preparaty lecznicze z dodatkiem szałwii stosowane są do łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą i bolesnymi oraz obfitymi miesiączkami.

Pozytywny wpływ szałwii na kobiecy organizm wynika z zawartości fitoestrogenów i olejku eterycznego działających rozkurczowo i przeciwzapalnie. Preparaty lub napary z suszonych liści szałwii przynoszą ukojenie w przypadku obfitych miesiączek lub uderzeń gorąca.

Szałwię można wykorzystywać również do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej, z tendencją do powstawania niedoskonałości.

Na roślinę tę powinny też zwrócić uwagę osoby zmagające się z nadmierna potliwością. Codzienne wypijanie około 100-200 ml herbaty z szałwii przynieść naprawdę dobre efekty. Kurację tę warto uzupełnić przemywaniem ciała naparem z szałwii. Ułatwia to pozbycie się brzydkiego zapachu potu z ciała oraz łagodzi stany zapalne.

Terapia szałwią – środki ostrożności

Szałwia, jak większość ziół, najczęściej działa na nasz organizm łagodniej niż inne środki lecznicze. Jednak stosowanie ich w dużych dawkach i przed długi czas może zaburzyć naturalną równowagę organizmu. Dlatego warto zachować tu daleko posuniętą ostrożność.

Warto też skonsultować tego typu trapię z lekarzem (zwłaszcza, jeśli przyjmujemy regularnie jakieś leki). W przypadku części ziół istnieją też konkretne przeciwwskazania co do ich stosowania. Szałwii nie należy przyjmować podczas ciąży i karmienia piersią – może ona ograniczyć laktację. Wpływa także na obniżenie działania leków przeciwzakrzepowych. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest również przyjmowanie leków antydepresyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here