ostropest plamisty na co pomaga
fot. Pixabay

Ostropest plamisty to roślina, której właściwości lecznicze zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Jest szczególnie ceniony ze względu na swój pozytywny wpływ na naszą wątrobę. Co jeszcze warto i nim wiedzieć?

Jak działa ostropest plamisty?

Ostropest plamisty z wyglądu przypomina nieco pospolity chwast, jakim jest oset. Ma jednak charakterystyczne białe plamy na liściach, które wyróżniają go na tle innych roślin. To zioło lecznicze w pochodzi z krajów śródziemnomorskich, w naturze spotkać go można również w niektórych rejonach Azji. Jego popularności jako zioła leczniczego jest tak dużą, w krajach takich jak np. Polska uprawiany jest na specjalnych plantacjach.

ostropest plamisty
fot. Pixabay

Swoje lecznicze i prozdrowotne substancje ostropest zawdzięcza przede wszystkim zawartości substancji, których kompleks określany jest jako sylimaryna. Ma on właściwości silnie odtruwające, żółciotwórcze, żółciopędne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Sylimaryna pozyskiwana jest z nasion ostropestu i stanowi samodzielny preparat leczniczy.

Sam ostropest, oprócz tego że zawiera związki z których uzyskuje się sylimarynę, posiada również takie prozdrowotne substancje jak m.in.:

  • olejek eteryczny,
  • związki goryczowe,
  • olej,
  • witaminę E.

Ostropest plamisty – na co pomaga?

Ostropest plamisty swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu pozytywnemu wpływowi na naszą wątrobę. Wspomaga on regenerację jej komórek oraz zapobiega odkładaniu się w nich kolagenu, tym samym hamując zmiany martwicze. Ponadto chroni ten narząd przed działaniem czynników toksycznych (poprzez uszczelnianie błon komórkowych i hamowanie wnikania toksyn do środka). Dodatkowo działa delikatnie żółciopędnie.

Kuracja ostropestem wspomagająca wątrobę zalecana jest przede wszystkim osobom po długotrwałej antybiotykoterapii, zatruciu alkoholem czy grzybami lub po przejściu zapalenia wątroby.

Ponadto ostropest plamisty wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Przeprowadzenie od czasu do czasu kuracji tą rośliną może być elementem profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Badania wykazują także, że przyjmowanie sylimaryny pozyskanej z ostropestu zwiększa zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek. Jeden ze związków wyizolowanych z tej rośliny – taksyfolina prawdopodobnie ma również korzystny wpływ na leczenie osteoporozy.

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty można stosować na wiele sposobów.

ostorpest plamisty
fot. Pixabay
  1. Ostropest w formie tabletek.
    Przeciętna dawka w jednej tabletce to 70 mg sylimaryny. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), aby uzyskać optymalne wyniki terapii, powinniśmy przyjmować od 200 do 400 mg sylimaryny dziennie w 2-3 dawkach, co odpowiada mniej więcej 12-15 gramom surowca. Kuracja powinna trwać ok. 3 miesiące.
  2. Ostropest plamisty mielony.
    Przyjmując ostropest w tej formie powinniśmy spożywać ok. 2-3 łyżeczki dziennie – bezpośrednio lub jako dodatek do posiłków. Ta kuracja równie powinna trwać ok. 3 miesiące.
  3. Olej z ostropestu.
    Można stosować go wewnętrznie, według wskazań na opakowaniu.
  4. Nasiona ostropestu.
    Z punktu widzenia botaniki, to, co my potocznie nazywamy nasionami ostropestu, jest de facto owocem tej rośliny. Niezależnie jednak od nazwy, małe ziarenka ostropestu możemy zalewać zimną lub letnią wodą i pozostawić my na kilkanaście godzin, najlepiej w ciemnym miejscu (w proporcjach wskazanych na opakowaniu). Otrzymamy śluzowaty, gęsty płyn podobny do siemienia lnianego. Jego picie działa korzystnie na układ pokarmowy (to może pomóc przy chorobie wrzodowej i nadkwasocie). Kuracja nie powinna trwać jednak dłużej niż 3 tygodnie.

Rozpoczęcie kuracji ostropestem najlepiej skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób przyjmujących na stałe jakieś leki oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Generalnie ostropest nie ma on niepożądanych działań, nie zaleca się jednak jego podawania dzieciom poniżej 12. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here