strój do jogi
fot. Pexels

Wygodny, niekrępujący ruchów, przyjemny w dotyku i przewiewny – to najważniejsze kryteria, jakie powinien spełniać strój do jogi. W tym tekście przyglądamy się temu, co to oznacza w praktyce. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na stroje dla kobiet.

Joga to jedna z tych aktywności, w których strój jest ważny, ale z całą pewnością nie najważniejszy. Niezależnie od tego, czy traktujemy ją jak inne ćwiczenia fizyczne, czy też stanowi ona element naszego stylu życia, duchowości czy przekonań – praktyka jogi (asan) sama w sobie każe się skupić na zupełnie innych kwestiach niż to, w czym praktykujemy. Uczy koncentracji i skupienia, daje możliwość „poczucia” swojego ciała, rozciągnięcia, ale jednocześnie rozluźnienia mięśni.

strój do jogi
fot. Pexels

Oczywiście nie oznacza to, że wchodząc na matę nie powinniśmy sobie zapewnić przynajmniej minimum komfortu. Strój do jogi przede wszystkim nie powinien krępować naszych ruchów. Ma też być dopasowany do warunków temperaturowych panujących w miejscu, w którym praktykujemy. Cała reszta jest w zasadzie dowolna.

Strój do jogi: ty decydujesz, co jest dla Ciebie najlepsze

W praktyce mówienie o tym, że strój do jogi ma nie krępować ruchów dla każdego może oznaczać co innego. Z punktu widzenia czysto pragmatycznego, wiele osób zaleca, by były to ubrania sportowe, wygodne, umożliwiające wykonanie nawet najbardziej trudnych asan. Nie powinny być one jednak zbyt luźne – takie ubranie może nam niepotrzebnie przeszkadzać, plącząc się i zwisając. Optymalne byłoby więc założenie stroju, który będzie raczej przylegał do naszego ciała.

Doświadczenie pokazuje jednak, że sporo osób praktykuje w luźnych, hinduskich strojach i nie przeszkadzają im one w wykonywaniu nawet najbardziej złożonych przejść i wymagających pozycji. Tego typu stroje do można zresztą kupić w sklepach ze sprzętem i akcesoriami do jogi.

strój do jogi
fot. Pexels

Wydaje się więc, że najwłaściwsza odpowiedź na pytanie o to, jaki stój do jogi wybrać brzmi: taki, jaki najbardziej Ci pasuje.

Spośród jakich typów strojów do jogi możesz wybierać?

Jeśli to, w czym praktykujesz jest dla Ciebie ważne, poświęć chwilę uwagi na skompletowanie takiego zestawu, który nie tylko zapewni Ci podstawowe minimum, czyli swobodę ruchu, ale również sprawi, że poczujesz się dobrze w swojej skórze i będziesz się sobie podobać. Noszenie takiego ubrania (i to, jak się w nim czujesz) może być dla Ciebie dodatkową korzyścią wynikającą z praktykowania jogi.

Oferta atrakcyjnych strojów sportowych dla kobiet jest dziś naprawdę duża. Możemy wybierać spośród wielu różnych modeli legginsów sportowych, topów, koszulek sportowych typu t-shirt, kompletów do ćwiczeń, spodni, bluzek z długimi rękawami, koszulek-bokserek, bluz. Każda dziewczyna i kobieta może wybrać fason, materiał, kolor i wzór, który będzie jej najbardziej opowiadał i w którym będzie się najlepiej czuła.

Dla jednej będą to dopasowane legginsy z wysokim stanem i idealnie przylegający do ciała crop-top. Dla innej nieco szersze spodnie dresowe i zwykły bawełniany t-shirt. Ktoś będzie wolał założyć strój o uniwersalnym, sportowym charakterze, ktoś inny może postawić na kolorystykę i wzory nawiązujące do korzeni jogi. Wiele zależeć tu może od roli, jaką odgrywa joga w życiu danej osoby.

Strój do jogi? A może zacznij od wygodnej bielizny?

Stój do jogo powinien być wygodny. Jednak podobnie jak w przypadku innych rodzajów aktywności, wygoda zaczyna się od dobrze dobranej bielizny – zwłaszcza w przypadku kobiet. Dobrej jakości biustonosz sportowy to podstawa – również w jodze. Oczywiście nie musi on spełniać tych samych wymagań, jakie stawiamy np. biustonoszom do biegania, ważne jednak, byśmy czuły się w nim pewnie i komfortowo. Radzimy, by Twój biustonosz do jogi bardzo dobrze podtrzymywał biust, ale jednocześnie był maksymalnie miękki i elastyczny. W ofercie sklepów z bielizną zwykła i sportową znaleźć można biustonosze do jogi z podziałem na jogę łagodną i dynamiczną. Biustonosze do jogi dynamicznej są nieco bardziej usztywniane i dają lepsze podtrzymanie naszemu biustowi.

strój do jogi
fot. Pexels

Istnieje też spory wybór jeśli chodzi fason. Większość biustonoszy z powodzeniem może zastąpić top, ale oczywiście nadają się również pod odzież wierzchnią. W wielu przypadkach istnieje możliwość dokupienia do biustonosza legginsów sportowych i stworzenia kompletu.

Mówiąc o ubraniach na jogę warto też wspomnieć o jeszcze jednym elemencie. Praktykować należy boso, jeśli jednak ktoś ma problem ze zbyt dużym ślizganiem się stopy na macie (lub z tym, że jest mu po prostu zimno) może kupić specjalne antypoślizgowe skarpetki do jogi z pięcioma palcami – dają one swobodę ruchu stopom. Innym rozwiązaniem są skarpetki do jogi bez palców. Ich celem jest przede wszystkim ochrona naszych stóp przed chłodem, zwłaszcza w pierwszych minutach praktyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here