olej lniany
fot. Pixabay

Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, których w naszej diecie często brakuje. Tymczasem składnik ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Sprawdź, w czym olej lniany może Ci pomóc.

Jaki skład ma olej lniany?

Olej lniany, obok siemienia lnianego, aronii, szpinaku itd. podawany jest jako przykład tzw. superfood, czyli artykułu spożywczego o wyjątkowo dużej zawartości składników korzystnych dla naszego organizmu.

Olej nie ma tak szerokiego zastosowania jak siemię. Część dobrych dla zdrowia substancji zostaje usuniętych z ziaren lnu wraz z łuską w procesie tłoczenia. Jednak inne, ze względu na wyższe stężenie, mogą silniej oddziaływać na nasz organizm (chodzi tu głównie o kwasy omega-3, m.in. kwas alfa-linolenowy ALA oraz kwas linolenowy LA). Spora część prozdrowotnych właściwości oleju lnianego została również potwierdzona badaniami naukowymi (nie były to jednak badania kliniczne na szerszą skalę).

Jak olej lniany oddziałuje na nasz organizm i na co pomaga?

  • Regulacja poziomu cholesterolu we krwi (większa zawartość tzw. dobrego cholesterolu HDL a zmniejsza „złego”, czyli LDL. Właściwy poziom cholesterolu we krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, choroby wieńcowej, zawałów serca, zatorów tętniczych.

    fot. Pixabay
  • Profilaktyka chorób nowotworowych (zwłaszcza raka piersi, jajnika, jelita grubego i prostaty).
  • Zmniejszanie stanów zapalnych w organizmie.
  • Wspomaganie metabolizmu.
  • Wspiera pracę układu nerwowego.

Olej lniany, podobnie jak siemię lniane wykorzystywany jest również w kosmetologii. W sklepach możemy kupić gotowe kosmetyki zawierające w swoim składzie ten olej (kremy do rąk, balsamy, kremy do twarzy, odzywki i szampony do włosów). Możemy go również wykorzystywać do przygotowywania kosmetyków DIY. Sam olej do włosów wykorzystywany jest często do tzw. olejowania włosów. Polecany jest zwłaszcza włosom wysokoporowatym i kręconym.

Jak spożywać olej lniany?

Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno. Nie nadaje się do pieczenia, gotowania czy smażenia. Z powodzeniem można za to używać jako dresing do sałatek, kanapek czy jako składnik zimnych sosów.

olej lniany
fot. Pixabay

Niektórzy zachęcają również do picia oleju. Zakłada to tzw. dieta dr Budwig. Należy jednak pamiętać, że olej lniany, mimo że jest zdrowy, nadal jest tłuszczem. To oznacza, że jeśli zaczniemy spożywać go samodzielnie, w większych ilościach, odbije się to niekorzystnie na naszym bilansie kalorycznym. Dlatego najbardziej rekomendowane jest stosowanie oleju do codziennych potraw.

Należy też podkreślić, że właściwości prozdrowotne ma tylko ten olej lniany, który jest świeży.

Jego cenne składniki rozkładają się pod wpływem światła i wysokiej temperatury. Przed otwarciem przechowujemy go w butelce z ciemnego szkła w zaciemnionym pomieszczeniu, a najlepiej w lodówce. Po otwarci należy go koniecznie przechowywać w lodówce.

Dobrej jakości olej lniany musi być tłoczony na zimno. Często jest też niefiltrowany. Najlepsze produkty mają dosyć krótki termin przydatności do spożycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here