fikus sprężysty, figowiex sprężysty
fot. Unsplash

Fikus sprężysty to popularna roślina doniczkowa, uprawiane ze względu na swoje duże, zielone i błyszczące liście. Wygląda bardzo efektownie, może dorastać do ok. 2 m wysokości. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej rośliny? Zapraszamy do lektury.

Fikus sprężysty – co to za roślina?

Fikus sprężysty (lub figowiec sprężysty, oba określenia są poprawne) to polska nazwa rośliny przez botaników nazywanej Ficus elastica. Ta odmiana figowców naturalnie występuje na terenie Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Tam jest wielkim drzewem, które może mieć wysokość nawet 30 m. W Polsce od lat fikus sprężysty uprawiany jest jako roślina doniczkowa.

Ma duże, eliptyczne, skórzaste, ciemnozielone, całobrzegie liście – błyszczące z wierzchu i matowe od spodu. Są one znacznie większe i dłuższe od liści fikusa benjamina – rośliny należącej do tego samego gatunku, również chętnie uprawianej jako kwiat doniczkowy do domu. Młode liście fikusa mogą przybierać bordowy odcień.

fikus sprężysty, figowiec sprężysty
fot. Pexels

W mieszkaniu roślina ta dorasta do ok. 2 metrów, ma tendencję do przewracania się, więc warto wesprzeć ją palikiem. Młody figowiec sprężysty rośnie bardzo szybko – nawet ponad pół metra w ciągu roku, potem nieco zwalnia. Decydując się na jego posadzenia warto jednak o tym pamiętać i zawczasu przeznaczyć dla niego sporo miejsca. Starsze egzemplarze fikusa zrzucają dolne liście.

Fikusa sprężystego warto uprawiać nie tylko ze względu na jego walory dekoracyjne. Roślina ta ma również zdolność do oczyszczania powietrza, zwłaszcza z formladehydów.

Jakie wymagania ma fikus sprężysty?

Fikus sprężysty uchodzi za roślinę mało wymagającą, o której uprawę mogą pokusić się nawet osoby początkujące. By jednak roślina ta rzeczywiście cieszyła oko, należy przestrzegać kilku zaleceń.

  1. Podlewanie – latem raz na tydzień, a nawet rzadziej. Zimą – w zależności od warunków, doniczki, wielkości rośliny – nawet raz na kilka tygodni. Kluczowe w podlewaniu jest sprawdzenie, czy ziemia jest już sucha. Ziemia w tej roślinie nie może być przez dłuższy czas mokra.
  2. Nawożenie: w zależności od wzrostu dość oszczędnie, latem co dwa tygodnie, zimą najlepiej wcale nie nawozić. Można wybrać nawóz przeznaczony do roślin zielonych.
  3. Podłoże: uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych.
  4. Temperatura: nie powinna być niższa niż 10 stopni i wyższa niż 29 stopni. Najlepiej roślina rozwija się w temperaturze wynoszące 18-22 stopnie Celsjusza. Już w temperaturze poniżej 15 st. może zacząć obumierać. Fikus sprężysty nie lubi też wahań temperatury. Nie powinno się wstawiać do ogródka.
  5. Oświetlenie: zadowoli się nawet stosunkowo ciemnym stanowiskiem, ale jego wzrost będzie wtedy wolniejszy. wzrost ciemniejszymi miejscami, jednak przez to rośnie wolniej. O wiele lepsze są miejsca nasłonecznione, a po przeprowadzeniu procesu adaptacji fikusa sprężystego można nawet wyeksponować na słońcu.

    fikus sprężysty, figowiec sprężysty
    fot. Unsplash
  6. Czyszczenie: od czasu do czasu warto przetrzeć liście figowca wilgotną szmatką. Co dwa miesiące można je nabłyszczać.
  7. Rozmnażanie: roślinę można rozmnażać na wiosnę i latem przez odkłady powietrzne lub przez sadzonki pędowe o długości ok. 8 cm, z pąkiem liściowym.

Odmiany fikusa sprężystego

Fikus sprężysty ma kilka odmian, które również cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących zieleni do mieszkania, domu czy do biura.

  1. Fikus „Variegata” jest trochę trudniejszy w uprawie niż zwykły fikus sprężysty. Rośnie wolniej. Jego cechą charakterystyczną są żółte plamy na liściach.
  2. Fikus „Decora”, którego liście są krótsze i szersze w porównaniu do liści fikusa sprężystego. Na spodzie są czerwono zabarwione.
  3. Fikus „Tineke” (pstrolistny) jest kolorowo ubarwiony. Jego błyszcząca, ciemnozielona blaszka liściowa otoczona jest szaro-zielonymi plamami oraz kremową obwódką o nieregularnym kształcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here