aloes w doniczce, aloez zwyczajny, aloe vera
fot. Pexels

Aloes to składnik wielu kosmetyków oraz preparatów leczniczych. Wielu z nas kojarzy go jednak również jako kwiat doniczkowy. Ostatnio jest on jedną z chętniej uprawianych roślin tego typu.

Aloes w doniczce: zwyczajny czy drzewiasty?

Myśląc o posadzeniu aloesu w doniczce należy wiedzieć, że roślina ta jest sukulentem i ma wiele gatunków. Spośród nich tylko kilka jest uprawianych obecnie w domach (przynajmniej w Polsce). Najpopularniejsze są dwa: aloes zwyczajny (aloe vera), nazywany też aloesem barbadoskim oraz aloes drzewiasty (a. arborescens).

Aloes zwyczajny posadzony w doniczce tworzy rozetę liści: grubych, mięsistych, o mieczowatym kształcie. Na ich brzegach wyrastają kolce. Młode osobniki mogą mieć na liściach delikatne białe krople. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczny jest galaretowaty, zielonawy miąższ i sącząca się z kanalików skóry żółta ciecz – aloina.

aloes w doniczce, aloes zwyczajny, aloe vera
fot. Pixabay

Aloes drzewiasty, nazywany też aloesem leczniczym ma zdecydowanie mocniejszą budowę. W naturze rośnie w południowej Afryce. Starsze rośliny dorastają nawet do 5 metrów i przypominają drzewa. W uprawie domowej w Polsce jego wysokość może dochodzić do ok. 1 metra. Roślina ta ma krzewiasty pokrój, wypuszcza pędy które kończą się rozetami długich, szarozielonych liści pokrytych z zewnątrz kolcami. Podobnie jak w przypadku aloesu zwyczajnego, są one mięsiste i gromadzą znaczne ilości wody.

Podstawowa różnica w wyglądzie między aloesem drzewiastym a zwyczajnym polega na tym, zwyczajny ma kształt jednej, dużej rozety. Aloes drzewiasty tworzy rozgałęzienia z których wyrastają mniejsze rozety. Jego liście są też lekko podwinięte do dołu.

Obydwa gatunki aloesów można kupić w sklepach i marketach ogrodniczych oraz na aukcjach internetowych. Ich sadzonki, w zależności od wielkości, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Uprawa aloesów

Aloes w doniczce, zarówno zwyczajny, jak i drzewiasty jest łatwy w uprawie. Jako że w naturze obie rośliny występują na obszarach półpustynnych i pustynnych, nie wymagają częstego podlewania. Przelanie grozi gniciem korzeni i może doprowadzić do obumarcia rośliny. Z drugiej strony nie można też dopuścić do całkowitego zasuszenia podłoża.

Ziemia do kwiatów doniczkowych kupowana z myślą o aloesach powinna być lekka i przepuszczalna, może być to np. ziemia do kaktusów. Można też użyć zwykłej ziemi ogrodniczej, ale wówczas należy wymieszać ją z piaskiem lub żwirem. Doniczka powinna mieć spore otwory, a przed posadzeniem aloesu na jej należy wsypać warstwę drenującą ze żwiru lub keramzytu.

Sadząc aloes do doniczki, czy to drzewiasty, czy to zwyczajny, należy pamiętać, że kwiaty te potrzebują miejsca jasnego i słonecznego.

Najlepsze stanowisko dla aloesowatych to miejsce jasne i słoneczne. Latem można go wystawić na taras lub balkon. Jeśli roślina stoi za długo w nieodpowiednio oświetlonym miejscu, może zacząć się wyciągać lub jej kolor zaczyna blaknąć. Z drugiej strony jeśli stoi w miejscu, gdzie słońce zbyt mocno operuje, na jej liściach mogą zacząć pojawiać się brązowe plamki.

aloes w doniczce, aloes drzewiasty
fot. Pexels

Aloesy należy podlewać oszczędnie, miej więcej raz na dwa tygodnie. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia w doniczce powinna troch wyschnąć.

Aloesy nawozimy w okresie wzrostu, raz na kilka tygodni. Zimą roślina odpoczywa – w tym czasie rezygnujemy z jej „dokarmiania” i skąpo podlewamy.

Zastosowanie aloesu w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym

Aloes drzewiasty i aloes zwyczajny mają zbliżone właściwości, ale pod niektórymi względami rośliny te różnią się między sobą. Z tego powodu aloes zwyczajny wykorzystywany jest głównie do produkcji kosmetyków, a aloes drzewiasty może mieć działanie stricte lecznicze.

Świeży sok z aloesu drzewiastego stosuje się w leczeniu ran i oparzeń. Oczyszcza on organizm, pomaga przy niestrawności i problemach żołądkowych, może również łagodzić stany zapalne. Wykazuje także działanie bakteriobójcze i biostymulujące. Przyśpiesza regenerację skóry i błon śluzowych. Działa również immunostymulująco (czyli pobudza nasz system odpornościowy).

Z kolei aloes zwyczajny (aloe vera) jest zawarty jest przede wszystkim w preparatach do leczenia skóry trądzikowej oraz do pielęgnacji wszystkich typów włosów (jest znanym humektantem, czyli składnikiem zatrzymującym wilgoć we wnętrzu włosa). Może wspomagać gojenie zmian skórnych. Zawarty jest także w wielu balsamach i kremach. Wykorzystywany jest też do produkcji naturalnych antyperspirantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here