lampka na biurko
fot. Pexels

Lampka na biurko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia naszego miejsca pracy czy nauki – zwłaszcza, jeśli jest w domu. W czasach popularności home office dzieje się to naprawdę często, dlatego potrzeba zaopatrzenia się ten przedmiot jeszcze wzrosła. Oto, co swoim klientom mają do zaoferowania producenci i sprzedawcy.

Co wziąć pod uwagę wybierając lampkę na biurko?

Zanim przejdziemy do wyboru lampki na biurko, warto przez chwilę zastanowić się, jakie funkcje ma ona spełniać. Pomóc w tym może udzielenie sobie odpowiedzi na kilka pytań.

  1. Jak często i przez jak długi czas lampka będzie włączona? Czy będziemy jej używać stale?A może nasze biurko ustawione jest w taki sposób, że tylko od czasy do czasu potrzebuje doświetlenia? W pierwszej sytuacji warto przede wszystkim upewnić się, że w naszej lampce będziemy mogli wymienić żarówkę. Część żarówek LED-owych dominujących obecnie w lampkach, montowana jest na stałe do uchwytu. Z jednej strony może to wyglądać naprawdę ciekawie i designersku, a do tego LED-y same w sobie mają długą żywotność. Z drugiej jednak, jeśli z lampki będziemy korzystać codziennie przez kilka godzin, może okazać się, że i tak lampka wystarczy nam na krócej, niż się spodziewamy. Dlatego lepiej, jeśli mamy lampkę, w której można wymienić żarówkę.

    lampka na biurko
    fot. Unsplash
  2. Ile miejsca na biurku do komputera możemy przeznaczyć na umieszczenie lampki? A może nie mamy go wcale i planujemy ustawić lampkę tuż obok? Wtedy np. warto rozejrzeć się za lampą ma długim ramieniu i z wieloma opcjami jego regulacji. Wprawdzie większość lampek na stół przewiduje dziś taką możliwość, jednak, że regulacja regulacji nierówna.

W przypadku naprawdę niewielkiej ilości miejsca na biurku, rozwiązaniem może być lampka na klipsie lub lampka przykręcana do biurka. To rozwiązanie jest zresztą ciekawe nie tylko wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeń, ale również, jeśli planujemy umieszczenie oświetlenia w jakimś nietypowym miejscu (np. nie bezpośrednio na biurku, ale na półce nad nim).

  1. Kolejne pytanie dotyczy tego, czy nasza lampka będzie nam służyć tylko przy biurku, czy planujemy ją może gdzieś przenosić (np. z biurka na stolik nocny, by poczytać książkę przed snem). W tej drugiej opcji dobrą opcją jest urządzenie w miarę uniwersalne i mobilne, być może nawet składane.
  2. W jakim stylu urządzone jest nasze mieszkanie, a zwłaszcza pomieszczenie, w którym stoi biurko? Jak ono samo wygląda? Co oprócz lampki znajduje się na nim na stałe? Jak wygląda najbliższe sąsiedztwo (krzesło biurowe, ewentualna mata pod krzesło itp.)? Warto dopasować do tego lampkę, wtedy całość będzie wyglądała harmonijnie.
  3. Czy zależy nam na jakichś dodatkowych funkcjach naszej lampki (typu możliwość podłączenia kabla USB, opcja ładowania indukcyjnego telefonu, szkło powiększające przy lampie itp.)?

    lampka na biurko
    fot. Unsplash
  4. Czy zależy nam na lampce, która będzie miała takie opcje jak np. możliwość ściemniania? Może się ona okazać szczególnie cenna wtedy, gdy pracujemy lub uczymy się po nocach. Inną, coraz popularniejszą funkcją jest możliwość zmiany barwy światła (przy jednym świetle lepiej nam się będzie uczyło (tu lepiej sprawdzi się światło niebieskie), a przy innym – odpoczywało (światło żółte). Lampki z regulacją można przestawiać ze światło o barwie jak najbardziej neutralnej. Każde z tego typu udogodnień ma jednak swoją ceną, aczkolwiek nie są to wcale mocno wygórowane kwoty. Co najwyżej trzeba się nastawić na to, że lampka z tyloma funkcjonalnościami będzie miała raczej prosty, nowoczesny design.
  5. Możemy kupić lampkę na baterie ładowane za pomocą USB. Taką lampkę możemy bez problemu przestawiać z miejsca na miejsce i nie musimy się martwić brakiem dostępu do kontaktu.

Podsumowując, kupując lampkę na biurko należy zwrócić uwagę na:

  1. wspomnianą już temperaturę barwową – najlepsza do pracy i nauki jest barwa zimna, która pomaga nam się skupić; do czytania można wybrać barwę neutralną, zaś wieczorem, tuż przed snem, optymalne będzie światło ciepłe;
  2. strumień światła mierzony lumenach (ml); im ta wartość będzie wyższa, tym światło będzie intensywniejsze; sprzedawcy sprzętu oświetleniowego wskazują, że optymalny wybór to lampki, które mają od 200 do 600 lumenów;
  3. migotanie światła – nie wychwycimy go gołym okiem, jednak powoduje zmęczenie oraz bóle głowy; w wielu żarówkach LED stosuje się sterowniki wysokiej klasy gwarantujące minimalizowanie migotania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here