Dobrze dobrane kwietniki potrafią nie tylko znakomicie wyeksponować urodę roślin doniczkowych, ale również same w sobie być piękną dekoracją. W połączeniu z kwiatami mogą się stać istotnym elementem aranżacji wnętrz.
Jakie kwietniki na kwiaty do domu są teraz modne?
Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą kwiatów doniczkowych do domu ogromny wybór kwietników oferowanych przez sklepy może być sporym zaskoczeniem. O ile bowiem ich podstawowe odmiany nie uległy zasadniczym zmianom, o tyle już kwestie związane z materiałami użytymi do ich wykonania, a przede wszystkim z designem i sposobami aranżacji cały czas ulegają przeobrażeniom.
Podstawowe odmiany kwietników jakie możemy wyróżnić to:
- kwietniki wiszące,
- kwietniki ścienne,
- kwietniki stojące (stojaki na kwiaty).
Nie oznacza to, że dawne projekty, wzory i modele kwietników odeszły całkowicie w przeszłość. Jest dokładnie na odwrót. Tak, jak w modzie na poszczególne rodzaje kwiatów doniczkowych w Polsce obserwujemy ostatnio powrót do gatunków hodowanych jeszcze w PRL-u i wczesnych latach 90. (anginka, fikus sprężysty, sansewieria), tak samo dzieje się w przypadku kwietników, doniczek na kwiaty czy osłonek. Obserwujemy w nich zwrot ku dawnym rozwiązaniom. Obecnie są one jednak stosowane w odświeżonej, nowoczesnej formie.
Osoby poszukujące kwietników dla swoich roślin powinny ich szukać w sklepach z wyposażeniem wnętrz, marketach budowlanych, specjalistycznych sklepach z unikalnymi projektami polskich designerów, w specjalistycznych sklepach oferujących rośliny oraz wszystko, co potrzebne jest do ich hodowli, na portalach i aukcjach internetowych itp.). Oferta rynkowa jest naprawdę bogata i zróżnicowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o styl i rodzaj użytych materiałów. Da się jednak zauważyć dwa dominujące trendy.
Kwietniki metalowe
Pierwszy to ogromna różnorodności kwietników metalowych, nawiązujących stylem do PRL-u i początku lat 90. Przypominają one trochę te, które niektórzy z nas mogą pamiętać z dawnych szkolnych sal i pracowni, ale też z domów. Drugi trend, związany trochę z tym pierwszym, to dążenie do prostoty (choć są tu wyjątki, ale o tym za chwilę). Oszczędne formy, geometryczne kształty, brak zdobień, momentami wręcz ascetyzm – tak można w skrócie zdefiniować sporą część oferowanych kwietników. Tym właśnie różnią się one od tych z przeszłości, których forma często zakładała różne elementu zdobne (lekkie wygięcia podstawek, faliste metalowe listki – może nie było to kowalstwo artystyczne, ale takie były inspiracje).
Tym, co stanowi o dodatkowych walorach estetycznych może być np. ciekawy kolor kwietników, a przede wszystkim wykorzystane waloru powtarzalności. Dlatego wiele z nich, niezależnie od rodzaju, projektowanych jest tak, by od razu mogło się na nich zmieścić kilka roślin. Prosty, metalowy stojak może mieć np. miejsce na trzy doniczki. Mogą one być jednakowej wielkości, ale każda z nich będzie ustawiona na innej wysokości – od rosnącej do malejącej. Tego typy przykłady można mnożyć. Oryginalnych rozwiązań warto poszukiwać zarówno w samych w sklepach, jak i na stronach poświęconych wnętrzom. Można w nich znaleźć wiele inspiracji.
Kwietniki drewniane
Drugim co do popularności materiałem z którego wykonane są kwietniki jest oczywiście drewno oraz tworzywa drewnopodobne. W przypadku tego materiały również da się zaobserwować dążenie ku prostym formom. Ciekawym rozwiązaniem, wcześniej spotykanym zdecydowanie rzadziej niż teraz, są kwietniki i stojaki łączące w sobie dwa, albo nawet trzy rodzaje tworzyw.
Przykładem może być połączenie drewna i metalu (np. kwietnik stojący z metalowymi nogami i drewnianą półką na której umieszczamy doniczkę; drewniana skrzynia ma kwiaty z ozdobnym, metalowym uchwytem), drewna i betonu architektonicznego (drewniane nogi, betonowa osłonka na doniczkę), drewna o ceramiki (no. drewniany stojak z ozdobną, ceramiczną osłonką). W tym miejscu warto też wymienić kwietniki z makram, jedne z najmodniejszych obecnie, w których również często wykorzystywane są drewniane elementy (zarówno jako „baza” makramy, czyli gałąź, na której ten rodzaj rękodzieła się wykonuje, jak również w postaci dodatków – np. półki, na której można postawić roślinę).
Bestsellerem jeśli chodzi kwietniki drewniane są kwietniki stojące w formie skrzynek lub drabiny. Z drewna bardzo często wykonane są również modne regały na kwiaty (choć tu pojawiają się te inne materiały), a także półki na kwiaty (do zamocowania na ścianę).
Jakie jeszcze kwietniki można znaleźć w sklepach?
Jeśli chodzi o ciekawe łączenia materiałów, warto jeszcze wspomnieć na przykład kwietniki z metalu i szkła hartowanego lub szkła hartowanego i drewna.
Oczywiście ani drewno, ani metal, ani szkło, makrama czy beton architektoniczny nie tworzą pełnej listy materiałów, z których kwietniki na kwiaty doniczkowe do domu mogą być wykonane. Innymi przykładami mogą być kwietniki rattanowe, kwietniki bambusowe czy kwietniki z trawy morskiej. Bardzo ciekawym trendem, widocznym głównie przy urządzaniu ogrodów, jest tworzenia kwietników z przedmiotów codziennego użytku (słynne już opony, taczki, wiadra itp.). Podobne rozwiązania widuje się też czasem w domach (choć oczywiście nie są to już tak wielkie przedmioty, ale np. stary metalowy czajnik).
Wspomnieliśmy, że najmodniejsze obecnie kwietniki mają raczej proste, wręcz surowe formy. Nie oznacza to oczywiście, że zwolennicy zdobień, nawet secesyjnych, nic dla siebie nie znajdą. Przykładem mogą być stojące kwietniki metalowe w formie etażerek. Widzieliśmy kilka tego typu rozwiązań. Wśród nich były dwa czy trzy przykłady kwietników narożnych, do ustawienia w kącie pomieszczenia.
Dopasuj kwietnik do potrzeb rośliny
Niezależnie od tego, na jaki kwietnik na kwiaty doniczkowe do domu się zdecydujemy, wybierając go oraz szukając dla niego miejsca w domu warto przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby rośliny, którą chcemy w nim umieścić. Oczywiście kwestie estetyczne również są nie bez znaczenia. Zadbane rośliny doniczkowe, umiejętnie wyeksponowane, mogą stanowić najważniejszy element aranżacji naszego salonu, przedpokoju, kuchni czy sypialni.