fot. Pixabay

Pilea, pilea peperomiowata, pieniążek – pod tymi nazwami znany jest jeden z najpopularniejszych obecnie kwiatów doniczkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat – zapraszamy do lektury.

Pilea to roślina której głównym elementem dekoracyjnym są mięsiste, jasnozielone liście. Swoim kształtem przypominają nieco monetę, dlatego potocznie pilea nazywana jest również pieniążkiem.

Obecnie jest ona jednym z najczęściej poszukiwanych kwiatów doniczkowych do domu, obok roślin takich jak monstera dziurawa czy sansewieria. Warto więc wiedzieć, jakie jest jej pochodzenie.

Skąd pochodzi pilea?

Pilea w stanie naturalnym rośnie na terenie prowincji Yunnan i Syczuan w południowych Chinach. Po angielsku nazywana jest Chinese money plant lub Missionary plant. Ta druga nazwa również nie jest przypadkowa. Pileę sprowadził bowiem do Europy norweski misjonarz przebywający w Chinach. Pieniążek dosyć szybko zdobył popularność jako roślina doniczkowa – najpierw w Skandynawii, a potem w innych krajach europejskich. Co ciekawe, choć już od lat 40. XX w. cieszył się uznaniem i wzięciem wśród ogrodników-amatorów, profesjonalni botanicy zainteresowali się nim bardzo późno. Pierwsza klasyfikacja tego gatunku (określenie rzędu, rodziny, klasy itp.) opublikowana została dopiero w 1984 r.

pilea, pilea kwiat, kwiat pilea, pieniążek
fot. Pexels

Dzięki temu wiemy, że pilea, czyli po łacinie Pilea Pepermioides należy do rodziny roślin pokrzywowatych (Urticaceae), rzędu różowców (Rosales). Jest więc daleką kuzynką polskiej pokrzywy (swoim wyglądem pieniążek jednak jej nie przypomina). Pilea jest niewysoka, zwykle dorasta do około 30-40 cm. Jest rosnącą pionowo, zieloną byliną, której zielone listki mają nie tylko charakterystyczny kształt (przypominający monetę), ale również długie ogonki, po których także pileę można rozpoznać. Średnica liści może sięgać od ok. 5 do ok. 10 cm.

Łodyga wokół której wyrastają ma barwę zielonkawą, mogącą przechodzić w ciemnobrązową. W warunkach braku dopływu słońca do dolnej części łodygi może ona tracić w tym miejscu liście. W efekcie cała roślina nabiera charakterystycznego kształtu (jej liście tworzą od góry rodzaj kopuły).

Uprawa pieniążka

Pieniążek to roślina łatwa w domowej uprawie, zatem nawet początkujący amatorzy powinni jej podołać. Przez lata zapomniano o niej, lecz teraz znowu pieniążek stał się modny, również dzięki swojej uniwersalności. Jest bowiem rośliną, która pasuje do wielu różnych wnętrz.

  • Rozmnażanie: pilea peperomioides rozmnaża się z sadzonek, które wyrastają na pniu rośliny rodzicielskiej lub z pędów podziemnych (zwanych kłączami). W internetowych sklepach ogrodniczych najmniejsza sadzonka pieniążka kosztuje ok. 17 zł (bez kosztów przesyłki).

    pilea, pilea pepermiowata, pieniążek, kwiat pilea, piela pepermioides
    fot. Pexels
  • Jeśli z myślą o pieniążku kupujemy ziemię do kwiatów doniczkowych, nie musimy się martwić, że popełnimy błąd. Do jego uprawy wystarczy ziemia uniwersalna lub ziemia do roślin doniczkowych.
  • Doniczka: bez specjalnych wymagań.
  • Stanowisko:pieniążka lepiej nie stawiać bezpośrednio przy oknie, na parapecie. Silne promienie słoneczne mogą mu zaszkodzić. Zdecydowanie bardziej służy my rozproszone światło. Dlatego lepszym pomysłem będzie znalezienie pieniążkowi miejsca np. na biurku przy oknie.
  • Podlewanie:raz na kilka dni. Pilea jest dosyć odporna na przesuszenie. Nie wolno jednak przesadzać z jej podlewaniem.
  • Pieniążek lubi ciepłe, raczej wilgotne powietrze. Źle znosi zimno (poniżej 16 st. C) i zaczyna wtedy chorować. Pierwszym objawem jest ciemnienie liści i opadanie. Innym objawem mogą być choroby grzybowe. Można wtedy zastosować chemiczne środki grzybobójcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here